Prvé vážne problémy hlásili v nedeľu nadránom zo Sásovej, mrznúci dážď však postupne padal na území celého mesta. Počas dopoludnia značne skomplikoval dopravu v centre mesta, na Fončorde i v Radvani.

Padajúci dážď zamŕza prakticky ihneď, a tak komplikuje dopravu najmä na kopcovitých terénoch. V rámci mesta tak počas dopoludnia postupne prestali jazdiť viaceré linky MHD, keďže spoje zostali uviaznuté na cestách. Autá sa stali neovládateľnými a na ľadových cestách tancovali tak, ako ich ťahala gravitácia, nie ich motory.

Vodičom a okoloidúcim nezostávalo iné, len sa prizerať, ako sa plechy automobilov krčia pri nárazoch. Problémy mali aj chodci. Vo viacerých častiach mesta museli zasahovať zdravotní záchranári, pretože dochádzalo ku zraneniam na chodníkoch.

Aj keď prvé problémy hlásili obyvatelia ráno a dopoludnia zo sídliska v Sásovej, postupne sa do problémov dostávali vodiči a chodci aj v ďalších častiach mesta. Poľadovica zastavila dopravu na Námestí Ľudovíta Štúra v Radvani, dopravu na Pršiansku Terasu a Pršany, v Kapitulskej ulici v historickom centre, ale aj na sídlisku na Fončorde a značne skomplikovala obslužnosť horných parkovísk pri obchodnom centre Europa.

Banskobystričania sa na sociálnych sieťach sťažovali, že napriek predošlým výstrahám SHMÚ prvé vozidlá údržby videli na cestách až v dopoludňajších hodinách.

Problémy na cestách majú ale aj vozidlá údržby. Tie rovnako už všade nedokážu prechádzať neraz upchatými ulicami a v Sásovej aj samotné vozidlo údržby pri otáčaní napokon spôsobilo nehodu, keď na zľadovatenej ceste narazilo do jedného zo zaparkovaných vozidiel.

„Od rána sú v teréne všetky mechanizmy určené na posýpanie ciest a chodníkov a pracovníci robia čo sa len dá. Začali sme s najdôležitejšími dopravnými uzlami ako sú nemocnica, cesty prvej triedy a postupne pokračujeme s posýpaním na všetkých ostatných cestách i chodníkoch. Dnešnú poľadovicu som si vyskúšal aj na vlastnej koži autom aj pešo. Situácia je mimoriadna,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Ján Nosko.

Komplikácie na cestách však nepociťujú len vodiči v Banskej Bystrici a blízkom okolí. Poľadovica trápi celé Horehronie, ale skomplikovala tiež dopravu na rýchlostnej ceste R1 medzi Žarnovicou a Žiarom nad Hronom. Horské priechody Šturec a Donovaly sú zatiaľ zjazdné, avšak pri nižšej rýchlosti.

SHMÚ dopoludnia zvýšilo už skôr platnú výstrahu I. stupňa pred tvorbou poľadovíc v okrese Banská Bystrica na II. stupeň. Výstraha platí až do pondelka, 13-tej hodiny. Vtedy by sa mali teploty aj v Banskej Bystrici dostať aspoň mierne nad bod mrazu a zrážky by mali byť skôr vo forme dažďa.