Po olympijskej prestávke čakalo na baranov záverečných sedem duelov základnej časti. V prvom sa postavili proti Novým Zámkom, ktoré držali poslednú postupovú miestenku do play-off. Novozámčania v tejto sezóne mali lepšiu vzájomnú bilanciu, keď hokejistov spod Urpína dokázali zdolať až trikrát. Na domácom ľade však barani uštedrili svoju súperovi v dvoch zápasoch šestnásť gólov.

Ešte bez olympionikov Surového s Bubelom, no s Lamperom a trénerom Országhom na lavičke nastúpili Banskobystričania proti Novým Zámkom. Po veľkej chybe domácej obrany sa v 4. minúte zoči-voči Lukášovi zjavil Varga, no ten proti českému gólmanovi neuspel. Prišiel trest na druhej strane. Ivan Ďatelinka vybojoval puk pri mantineli, posunul ho Tamášimu a ten bekhendom spomedzi kruhov otvoril skóre. V 7. minúte mohol pridať druhý gól Hohmann, ktorý unikol hosťujúcej obrane, no už nedokázal výraznejšie zakončiť. Brankár hostí Baroš podržal svoj tím aj pri trestnom strieľaní Lampera. Prišla však 16. minúta, Hohmann výborne našiel Bartánusa a ten z podobného miesta ako Tamáši zvýšil na 2:0.

Zverenci trénera Országha boli pri chuti, čo deklaroval v 25. minúte z veľkého uhla legionár Hohmann, ktorý prekvapil Baroša – 3:0. Vzápätí mohol skórovať Šimun, ten však otravovaný Delisleom na Lukáša nevyzrel. Novozámčania sa vrátili do zápasu v polovici druhej časti. Presilovú hru ešte nevyužili, no pár sekúnd po návrate Bortňáka z dorážky znížil Lorraine. Ani ďalšiu početnú výhodu nezahrali Nové Zámky ideálne. Najprv brejk Lampera s Češíkom skončil na tyčke a následne v rovnakej situácii po prihrávke Failleho nedal Barošovi šancu Bartánus. V oslabení mohli udrieť aj hostia, Zbořil ale chybu Brittaina nepotrestal. Nevyužitá šanca mrzela Novozámčanov dvojnásobne, pretože hneď na to sa zblízka presadil Asselin a zvýšil už na 5:1.

Tretie dejstvo bolo gólovo najchudobnejšie. V 44. minúte agilný Hohmann našiel pred bránou Tamášiho, ten však svoj druhý gól v zápase nepridal. Hra mala plynulé tempo, veľa sa neprerušovalo a barani si pohodlne strážili svoj náskok. Ten však zmenšil v 53. minúte spoza brány Rehák aj s prispením brankára Lukáša. Času hosťom ale veľa nezostávalo, navyše Banskobystričania pozornou defenzívou nepúšťali súpera do vyložených šancí. Definitívnu podobu skóre dal 71 sekúnd pred koncom strelou od modrej čiary Branislav Kubka.

Tipsport liga – 50. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC Nové Zámky 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)

Góly: 5. Tamáši (Ďatelinka), 16. Bartánus (Hohmann, Tamáši), 25. Hohmann (Brittain, Mihalik), 34. Bartánus (Faille), 38. Asselin (Bortňák, Faille), 59. Kubka (Faille, Hohmann)  – 31. Lorraine (Tužinský), 53. Rehák (Plášil). Zápas sledovalo 2425 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Brejčák, Sedlák, Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Pretnar, Trecapelli, Delisle – Brittain, Bortňák, Lamper – Bartánus, Tamáši, Hohmann – Asselin, Faille, Giľak – Kabáč, Češík, Gabor

Zostava HC Nové Zámky: Baroš – Plášil, Novák, Jass, Hruška, Husák, Salija, Šimek – Dubec, Šimun, Zbořil – Hřebejk, L. Jurík, Varga – Lorraine, Novotný, Škoda – Rehák, Ondrušek, Saulietis – Tužinský

Povedali po zápase:

Miroslav Mach (tréner Nových Zámkov): „Domáci hrali výborne do tela a v útoku. My sme chceli strážiť predbránkový priestor, ale v druhej tretine mali domáci asi desať striel z tohto priestoru. Dnes sme jednoducho nemali šancu.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Zápasy po reprezentačnej prestávke bývajú ťažké. Začali sme solídne, hlavne v prvej tretine sme sa tlačili do brány a padli z toho góly. Na opačnej strane bol súper veľmi nebezpečný z protiútokov. Duel sme zvládli, až na niekoľko výpadkov v tretej tretine. Mali sme tam hluchú päťminútovku, kde súper znížil na 5:2. Potom sme dali šiesty gól a ten nás dostatočne upokojil. Pre nás sa play-off už začalo, hrá sa o každý bod. Pôvodne sme si mysleli, že chalani z olympiády dostanú voľno. Včera sme cestovali cez 20 hodín a nie je jednoduché hrať hneď deň na to zápas. Vypadol nám Skalický, ktorý bol povolaný späť do Slovana. Padlo to na Lampera. Je bojovník a má z toho tria najlepšiu fyzičku. Zvládol to veľmi dobre.“

Marek Bartánus (útočník B. Bystrice, dnes 2+0): „Vedeli sme, že po prestávke to bude ťažšie. Dobre sme si oddýchli a dnes sme mali veľa energie. Poctivo sme sa pripravovali, za chvíľu začína play-off a smeruje to všetko k tomu. Tie góly sú odmenou za drinu. Väčšiu časť sezóny som sa strelecky trápil. Verím, že tá strelecká forma prichádza späť.  Som veľmi rád, že som dostal tú česť byť zastupujúcim kapitánom, lebo tento tím je skvelý. S radosťou však céčko vrátim Tomášovi Surovému.“

Guillaume Asselin (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Bol to dobrý zápas, všetci sme hrali veľmi dobre. Mali sme však dva týždne pauzu, takže to bolo trochu náročné, ale myslím si, že sme sa s tým popasovali k našej spokojnosti a zaknihovali dôležité víťazstvo. V tréningoch sme poriadne makali aj počas času bez hokeja, takže na vysoké nasadenie sme boli zvyknutí. Aj tak je ale zápas niečo iné ako tréning, čiže sme sa museli dostať späť do herného tempa. Hrali sme ako tím a to bolo veľmi dôležité. Posledný gól strelil určite Braňo Kubka, ja som ten puk netečoval.“

Alex Tamáši (útočník B. Bystrice, dnes 1+1): „Podali sme kvalitný a zodpovedný výkon. Hrali sme ako jeden tím. Po pauze sme k tomu pristúpili zodpovedne. Dnes to nášmu útoku išlo. S chalanmi sa mi hrá výborne, i keď sme si zo začiatku na seba zvykali. Teraz sa už vidíme a sype nám to. Ku každému zápasu už pristupujeme, ako by to bolo play-off  a aby sme sa udržali na prvom mieste.“

Už v stredu 28. februára privítajú barani na domácom ľade Duklu Trenčín. Úvodné buly je stanovené na 17.30 hod.