Parkour meeting Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Počas minulého týždňa sa stretlo približne stotridsať parkouristov na piatom ročníku podujatia Parkour Meeting 2015, ktoré zorganizovali banskobystrickí parkouristi a Slovak Freerun Family. Niektorí ich sledovali so strachom, no iní s úžasom. Podujatie prebehlo na Zimnom štadióne v hale B, v parku pod pamätníkom SNP a na ďalších rôznych miestach v meste pod Urpínom.

Počas piateho ročníka mali organizátori jasný cieľ, a to premeniť prázdnu halu na parkourové ihrisko plné najrôznejších prekážok od “kociek” z paliet, cez bariéry, až po hrazdy. „Prípravy boli aj tento rok náročné, ale pomohlo nám s nimi množstvo dobrovoľníkov z Banskej Bystrice, ale dokonca aj z iných miest, za čo sme im veľmi vďační,“ povedal Dávid Lupták, jeden z tímu organizátorov podujatia.

Bojovali aj so strachom

Podujatie začínalo štvrtok popoludní. V tomto čase sa hala zaplnila parkouristami zo Slovenska a Česka. „Vo štvrtok ich čakal voľný program, individuálny tréning, zoznamovanie sa… A samozrejme, oficiálne otvorenie akcie, na ktorom už nechýbali ani zahraniční hostia Filippo Coen a Emanuele Snider zo Sango Parkour z Talianska či mestský poslanec Matúš Molitoris, ako zástupca mesta,“ pokračoval Dávid.

Parkour meeting Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Novinkou podujatia bolo tzv. plnenie výziev. Parkouristi si mohli v trojiciach, v ktorých sa medzi sebou nepoznali, vybrať šesť z desiatich úloh, po ktorých splnení boli odmenení. „Medzi úlohami boli napríklad vybehnutie na Urpín, odfotenie “neparkouristu”, ako robí stojku, dobrý skutok či urobenie niečoho, z čoho majú strach,” vymenoval mladý organizátor.

Špeciálny tréning pre parkouristky

Talianski hostia v piatok viedli tréning v parku pod Pamätníkom SNP, ktorý dal parkouristom a Banskobystričanom, ktorí naň zavítali, poriadne zabrať. „Behali sme v parku a po schodoch, a to všetko za riadnej horúčavy. Pokračovali sme strečingom a cvikmi na zvýšenie mobility,” uviedol Dávid. 

Po návrate do haly čakal mladých športovcov krátky oddych. Po ňom nasledovali prednášky a workshopy. „Skúsenejší parkouristi vysvetľovali záujemcom tréning balansu na zábradliach pri hale, vlastný priestor dostali dievčatá na workshope, nastavenom špeciálne pre ne. K slovu sa dostali opäť i hostia, ktorí si pripravili tréning, zameraný na napájanie techník do plynulého pohybu,” spomenul Dávid. Neskôr nasledovalo spoločné fotenie, počas ktorého niektorí parkouristi neváhali urobiť stojku ani niekoľko metrov nad Hronom.

Podvečer sa parkouristi dočkali nečakaného prekvapenia. Keďže išlo už o piaty ročník akcie, pre účastníkov bola pripravená narodeninová torta. Neskoršie opäť pokračovali wokshopy strečingu a špeciálny nočný tréning v parku, pri ktorom sa parkouristi učili ovládať svoje telo za sťažených podmienok a čo najtichšie.

Vyskúšali ho aj deti z detského domova

Parkour meeting Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.V sobotu sa mladí skokani vrátili do parku, kde prebiehal workshop metódy, z ktorej parkour vychádza, tzv. Prirodzenej metódy. „Zaujímavosťou je, že účastníci ho absolvovali polonahí a naboso, ako sa zvyklo trénovať pred desiatkami rokov,” poznamenal Dávid. Prešli tak až na Fončordu, kde pokračovali vo voľnom tréningu na točitých betónových múroch a následne sa vrátili do haly.

V sobotu poobede zavítala do haly približne 50-členná skupina detí z detských domovov, ktoré boli práve v letnom tábore. „Pod vedením parkouristov si viacerí chalani vyskúšali rozcvičku, tréning jednotlivých techník a nakoniec sme aj my sami žasli, ako po dvoch hodinách dokázali krásne napájať jednotlivé skoky,” spomenul mladý organizátor.

Parkouristi ako veľká rodina

Parkour meeting Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Už v nedeľu ráno čakalo parkouristov aj organizátorov náročné vstávanie. Jedných preto, že hodiny preskákali na prekážkach a druhí zase riešili rozoberanie prekážok a ich prípravu na odvoz z haly. S tým organizátorom pomohli aj niektorí účastníci, ktorí kvôli tomu zostali v Bystrici o niekoľko hodín dlhšie, ako plánovali. „Aj tu sa ukázal parkourový duch – to, že sme jedna veľká rodina a držíme pokope,” uviedol organizátor.

Touto cestou by sme chceli veľmi pekne poďakovať všetkým sponzorom, priateľom a dobrovoľníkom, ktorí nám túto akciu pomohli pripraviť. Veríme, že vďaka nim sa meeting podarí aj o rok – ešte väčší a ešte nezabudnuteľnej­ší,dodal na záver Dávid. A ako to vyzeralo na podujatí, si môžete pozrieť na oficiálnej stránke podujatia. Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore Komunitnej nadácie Zdravé mesto.