V prvom semifinálovom zápase vyhrali Banskobystričania na palubovke Žiliny 5:3 a do domácej odvety tak vstupovali s veľkou výhodou. Zverencom trénera Rastislava Kollára k postupu do finále stačila aj remíza alebo prehra o jeden gól.

MIBA Banská Bystrica vs. KSF DOXX Žilina 3:0 (1:0)

Góly: M. Giertl, Konder, Vajda. ŽK: Rosenzweig, Lazar. Zápas sledovalo 150 divákov.

Zostava MIBA: Škubák – M. Giertl, V. Giertl, M. Konder, P. Vajda, R. Kútik, R. Greško, M. Číž, L. Ríša, D. Kohút, S. Kršák

Futsal - MIBA Banska Bystrica vs. KSF DOXX Zilina - 12.02.2016 - Banská Bystrica
Kapitán domácich Michal Konder zaznamenal gól a asistenciu

Stretnutie sa začalo v opatrnom duchu, ani jedno mužstvo nechcelo spraviť nejakú chybu a poslať tak súpera na koňa. Prvú dobrú príležitosť na otvorenie skóre mal domáci kapitán Konder, toho ale dobre vychytal žilinský gólman Juhás. Hostia sa následne odhodlali k hre bez brankára. Loptu držali viac na svojich halovkách, z čoho pramenili dve dobré šance, ale s obidvomi si poradil domáci Škubák. V 17. minúte sa po nedorozumení Žilinčanov dostal k lopte Matrin Giertl a strelou z vlastnej polovice trafil opustenú bránu hostí. Hráči Žiliny mohli ešte v prvom polčase tento nepriaznivý stav zmazať, ale šance Gavrilova a Lazara zostali nevyužité.

Navrátilec v bránke Banskej Bystrice Dominik Škubák nedovolil súperovi skórovať ani raz

Banskobystričania si v druhom polčase strážili tesný náskok a sami sa snažili vyrážať do nebezpečných protiútokov. V 29. minúte opäť pri hosťujúcej hre bez brankára dobre prečítal hru Konder a zvýšil náskok domácich. Tretí gól MIBY mohol pridať Greško, ale jeho pokusy opečiatkovali tyč a brvno žilinskej svätyne. V závere ešte upravil skóre po prihrávke Kondera Vajda. Banská Bystrica zdolala Žilinu aj v druhom zápase a jednoznačne tak postúpila do finále Openligy.

Rastislav Kollár (tréner MIBA Banská Bystrica): „Nechceli sme nič podceniť, hrali sme zo zabezpečenej obrany a v útoku neriskovali. Pripravovali sme sa na to, že Žilinčania budú hrať bez brankára. Spočiatku sa nám to nedarilo brániť, ale po oddychovom čase sa to zlepšilo a dali sme gól do odkrytej brány. Zodpovednosť nám zväzovala nohy a smerom dopredu sme nehrali tak, ako hrávame. Pre divákov to nebol atraktívny duel, ale taktiku sme podriadili postupu do finále.“

Michal Konder (kapitán MIBA Banská Bystrica): „Pre divákov nie veľmi atraktívny zápas sme podriadili taktike, že budeme brániť a vychádzať do rýchlych protiútokov, čo super využíval dlhým držaním lopty aj vďaka powerplay. Od začiatku zápasu poctivým bránením sme Žilinu pustili do jednej, resp. dvoch vyložených šancí. Dvakrát sme však dokázali získať loptu a streliť dva góly do prázdnej brány, čím sme rozhodli duel. Po dvoch dobrých zápasoch z našej strany sme zaslúžene postúpili do finále.“

Výsledok druhého semifinále

1.FsK Kysucké Nové Mesto vs. FC Spartak Trnava-futsal 5:5 (3:3), prvý zápas 2:2 – Trnava postupuje nakoľko strelila viac gólov na palubovke súpera

Prvý finálový zápas odohrajú banskobystrickí futsalisti v Trnave v sobotu 20. februára. Odvetný duel sa bude hrať v piatok 26. februára v športovej hale Badín.

Vzájomné zápasy zo základnej časti

FC Spartak Trnava-futsal vs. MIBA Banská Bystrica 5:7

MIBA Banská Bystrica vs. FC Spartak Trnava-futsal 2:2

JUNIORI

Do Košíc cestovali juniori bez dvoch dôležitých hráčov. V týchto zápasoch išlo o to, či mladíci z MIBY doženú Košice, nakoľko bol medzi nimi štvorbodový rozdiel.

FK Tipos Prešov U19 vs. MIBA Banská Bystrica U19 2:4 (1:1)

Góly: T. Džubinský, P. Nižník – P. Peniak, I. Marko, P. Greško, D. Koncz. ŽK: P. Nižník – I. Marko

Zostava MIBA: M. Longauer – P. Peniak „K“, F. Samson, P. Greško, J. Zigo, D. Koncz, A. Adamov, P. Telúch, A. Barboriak

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica U19): „V prvom zápase proti Prešovu sme chceli potvrdiť rolu favorita, čo sa nám od úvodu stretnutia darilo herne, avšak nedokázali sme premeniť vyložené šance, za čo nás súper potrestal gólom v desiatej minúte. Našťastie sme hneď v zapätí odpovedali gólom kapitána Peniaka a keď do polčasu vyšla individuálna akcia Markovi a gól pridal aj dôrazný Greško po rohovom kope a strele Ziga, polčas sme zaslúžene vyhrali 3:1. V druhej dvadsaťminútovke sa súper snažil skorigovať skóre, hral sa otvorenejší futsal s väčším množstvom šancí na oboch stranách, avšak brankári inkasovali len po jednom góle. Najprv sme po prihrávke Adamova zvyšovali na 4:1 gólom Koncza a na druhej strane súper len znižoval na končených 4:2.“

Grizzly Slovakia Košice U19 vs. MIBA Banská Bystrica U19 3:0 (0:0)

Góly: J. Kofčák 2, M. Pechý. ŽK: D. Košč – A. Adamov, P. Greško. ČK: I. Marko, P. Peniak (obidvaja Banská Bystrica).

Martin Majling (tréner MIBA Banská Bystrica U19): „V stretnutí proti Košiciam nám bolo jasné, že len víťazstvom môžeme pomýšlať na zisk titulu majstra SR. Celý prvý polčas sa hral vyrovnaný futsal so šancami na oboch stranách, ktoré však vďaka vynikajúcim brankárom ostali nevyužité. Od začiatku druhého polčasu bolo zrejmé, že rozhodujúcim momentom bude úvodný gól zápasu. Ten sa napokon podarilo po skrumáži pred našou bránkou streliť Košičanom. Od tohto momentu sme vsadili viac na ofenzívu, čo sa nám vypomstilo po dvoch góloch po brejkových situáciách domácich. V záverečných piatich minútach sme sa pokúsili ešte o hru bez brankára, ale po zbytočnom vylúčení Marka a následne aj Peniaka sme s výsledkom nedokázali už nič urobiť. Košičanom gratulujeme k víťazstvu, boli o kúsok lepším družstvom, hoci s našim oslabeným tímom sme dokázali zohrať opäť vyrovnanú partiu najmä zásluhou našej bojovnosti.“