BBonline.sk (Andrej Masarik), foto: Miloslav Hlaváček, Maroš Zimnikoval, video: FK Salkova | 29.5.2017

FOTO+VIDEO: Horné Pršany porazili Malachov, rezerva Seliec deklasovala Hiadeľ

Prinášame Vám bližší pohľad na futbalové trávniky, kde hrali tímy z nášho regiónu jedny zo svojich záverečných zápasov ich sezóny. Rakytovce chceli na tretí pokus naplno bodovať a to v Revúcej, Strelníky si mohli zabezpečiť predčasne titul v súťaži a okrem iného pozornosť pútalo aj derby Šalkovej s Medzibrodom.

Fortuna liga – 33. kolo

Podbrezovčania bojovali o postup do Európskej ligy v Žiline, no po prvej 45-minútovke prehrávali gólom Káčera, ktorý otvoril skóre už v dvanástej minúte. Súbežne hral Trenčín doma s Prešovom a práve Trenčín bol tým tímom, na úkor ktorého mohli Železiari postúpiť do pohárovej Európy. Avšak Trenčania vyhrávali po prvom polčase s Tatranom už 2:0 a tak bolo jasné, že Podbrezová musí poraziť úradujúceho majstra. Do druhého polčasu nastúpila svižnejším dojmom, čo demonštrovala napríklad aj strela Bernadinu, ktorú však gólman majstrovskej Žiliny Volešák zneškodnil. Následne už prišli šance šošonov, ktoré ostali nepremenené. Ujalo sa až chladnokrvné zakončenie striedajúceho Šejdajeva, ktorý obral Podbrezovčanov aj o tú nádej na postup, ktorú mali. Ďalej prišli ešte dva údery pod pás už bez tak doráňaných železiarov. Ich autormi boli Hlohovský a dvojgólový Šejdajev, ktorí upravili na 4:0 a potešili v posledných minútach sezóny vyše štyri tisícky divákov pod Dubňom.

II. liga skupina západ o zotrvanie – 10. kolo

V poslednom zápase tohto ročníka sa v Martine, kde pricestovala Dukla, zrodil najtesnejší výsledok hracieho kola. Napriek obrovským problémom sa o víťaznú rozlúčku Bystričanov postaral na začiatku druhého dejstva Jozef Rejdovian. Ten sa presadil ako jediný v piatkovom súboji, ktorý sa konal v obci Žabokreky a rozhodol a chudobnej výhre červeno-bielych.

II. liga skupina o postup – 11. kolo

Pred záverečným kolom si postupovú priečku držia VSS Košice. Tie v domácom prostredí zdolali kvalitného súpera Sereď, pričom zápas rozhodol v 81. minúte Karlo Bilić. V predposlednom hracom kole sa darilo Pohroniu, ktoré v domácom dueli bohatom na plody futbalu zdolalo Bardejov. Pohronie prehrávalo zásahom Maceja až do 43. minúty, kedy vyrovnal Patrik Blahút. Úvod druhého polčasu patril domácemu Patrikovi Blahútovi, ktorý naklonil misky váh na stranu Pohronia. Dlho sa však pohronskí futbalisti z obratu z 0:1 na 2:1 neradovali, keď o tri minúty po Blahútovom zásahu vyrovnal na 2:2 Michal Hamuľak. Skvelý zápas plný zvratov pokračoval ďalej, o ďalších päť minút upravil na 3:2 a skompletizoval svoj hetrik Blahút. O ďalšie tri minúty na rozdiel dvoch gólov zvýšil z penalty Frimmel, ktorý o deväť minút neskôr pokoril brankára Nováka druhýkrát a bolo to 5:2. To znamenalo štyri góly do jeho siete za dvadsať minút. V 82. minúte naopak hráč Partizánu Hamuľak nepremenil penaltu, aby následne o pár sekúnd skóroval z hry a znížil na 3:5 z pohľadu Bardejova. Ten ale na množstvo inkasovaných rýchlych gólov z úvodu druhej polovice zápasu už nenašiel odpoveď a napokon ťahal v zaujímavom stretnutí za kratší koniec. Za kratší koniec ťahala aj zvolenská Lokomotíva, ktorá pred takmer tromi stovkami divákov podľahla najtesnejším možným výsledkom Šamorínu. To zariadil tesne po polhodine hry jediným gólom v zápase Peterson Silvino Da Cruz.

TIPOS III. liga skupina STRED – 25. kolo

Posledná Detva sa postarala o veľké prekvapenie, keď ulovila mimoriadne cenný bod z boja s istým víťazom súťaže s Liptovským Hrádkom. Kremnička si o skóre drží druhú pozíciu pred Kalinovom, ktoré na treťom mieste vystriedalo Žarnovicu, keď ju porazilo tesne 1:0. Zverenci Norberta Juračku si totiž doma gólom Laksíka a vlastencom hosťujúceho Chupáča poradila s Krásnom nad Kysucou 2:0. Nedarilo sa ale B-čku Podbrezovej, ktorá inkasovala v Tepličke nad Váhom až päťkrát. Po štvrťhodine hry za železiarov vyrovnával Filip Turlík, ale o tri minúty na to už Podbrezová opäť prehrávala. V 42. minúte vlial nádej do žíl hráčov trénera Jána Gajdošíka Vladyslav Marchuk, to bol klasický gól do šatne korigujúc na 2:3. Lenže hneď v úvode druhého polčasu na rozdiel dvoch gólov zvýšil domáci Blaščik a rezervný tím Podbrezovej sa už na gól nezmohol.

IV. liga skupina JUH – 23. kolo

Derby sa v sobotu večer konalo v Šalkovej, ktorá ako vedúci tím tabuľky hostila v poradí šiesty Medzibrod. Skóre prestížneho duelu, ktorý sledovalo 250 divákov, otvoril v 27. minúte Zoran Vučković a posunul tak Šalkovú bližšie k trojbodovému úspechu. V 79. oslabil Medzibrod vylúčený Peter Belko, čo náležite o pár sekúnd využil na radosť domácich divákov Maroš Zimnikoval zvyšujúc na 2:0. Domáci brankár Vernarský si dokázal napokon udržať čisté konto v tomto derby, navyše v posledných chvíľach stanovil výsledku jednoznačnú podobu gólom na 3:0 Matej Mesík. Vďaka tomu, že Šalkovčania ovládli derby a vyhrali rozdielom triedy, si na čele navýšili náskok o ďalší bod, už je to sedem bodov. Do kariet zahralo lídrovi aj zaváhanie Slovenských Ďarmôt, ktoré doma delili body s Veľkým Krtíšom. Ďarmoty klesli z druhého na štvrté miesto, na druhé sa dostala Tornaľa a tretiu priečku okupujú Rakytovce, ktoré spolu s o Slovenskými Ďarmotami a Tornaľou už majú šancu predbehnúť Šalkovú len v rovine teórie, keďže do konca aktuálneho ročníka zostávajú už len tri súťažné kolá. Raky si ale túto šancu nenechali zobrať, keď uspeli v Revúcej, kde ešte v 63. minúte prehrávali 1:2. Neskôr sa im podarilo otočiť zápas vo svoj prospech a to zásluhou dvoch dvojgólových strelcov – Jána Hámorníka a Ivana Vargu. Jupie naopak neuspelo a nenadviazalo na výhru s Medzibrodom. Nevyzrelo totiž na tabuľkového suseda z Pliešoviec, ktorý zvíťazil trefou Lukáša Roziaka z dvadsiatej minúty. Za zmienku stojí aj výsledok zápasu Olováry – Kováčová 9:2, kde k debaklu prispel hetrikom hráč Olovárov Dávid Dobra.

V. liga skupina C – 23. kolo

Po 23. kole sa v piatej lige skupine C poradie v prvým šiestich miestach nemenilo. Vedúci Čierny Balog má po hokejovej výhre nad Lovčou na ligovom tróne náskok pred Krupinou päť bodov. Tá zvládla súboj druhého so štvrtým a Jakub zdolala tesne 2:1. Za Jakub sa presadil v 52. minúte Štefan Chrenovský vyrovnávajúc na 1:1, Krupina udrela až v 84. minúte z kopačky Seleckého, ktorý rozhodol zápas. Sásová identickým výsledkom podľahla na domácom ihrisku Lieskovcu, aj keď vyhrávala až do 67. minúty presnou strelou Petra Stacha. Spolu s Jakubom už definitívne prišla o možnosť dostať sa na čelo tabuľky. Túto šancu má už len Krupina naháňajúca vedúci Partizán. V súboji Dobrej Nivy s Priechodom gól nepadol a tak si tabuľkový susedia body rozdelili. Trápia sa Selce, ktoré naposledy podľahli predposlednej Banskej Štiavnici. Proti silnejšiemu súperovi – Hrochoti, sa ale predviedli vo výbornom svetle, keď základy trojbodového ťaženia postavili dvomi gólmi do šatne Kurta (z 11m) a Matonok. Neskôr sa ešte presadil Mesík a Rakyta a bola z toho prekvapujúco vysoká výhra 4:1 – paradoxne výsledok, ktorým Selce prehrali posledný zápas.

I. Trieda – 25. kolo

Slovenská Ľupča je vo forme a tak v nedeľu pre ňu nebol problém zdolať outsidera súťaže Dolnú Lehotu. Úvodný zásah dal Vaňo v 26-tej minúte, ale hostia prekvapujúco rýchlo vyrovnali zásluhou Šuhajdu, ktorý sa presadil o sedem minút po Vaňovi. Do polčasu ale prinavrátil vedenie domácim Peter Lupták, ktorý na začiatku druhej polovice stretnutia poistil náskok na 3:1. Dielo povinnej výhry dokonal v 85. minúte Hermánek. Braväcovo si drží dvojbodový náskok na čele ligového pelotónu pred Bacúchom, keď s prehľadom zdolalo predposlednú Michalovú. Bacúch sa drží v tesnom závese za lídrom aj vďaka tomu, že si podobným spôsobom ako vedúci tím poradil s Podkonicami. Už v deviatej minúte mohol Bacúch vyhrávať, ale Giertl nepremenil 11-ku. Kurek a Nikel ale v priebehu niekoľkých sekúnd v závere polčasu skórovali, takže ho to nemuselo mrzieť. Zvyšné dva góly strelili v záverečnej desaťminútovke Engler a dvojgólový Kurek. Darilo sa opäť Brusnu – Ondreju, ktoré gólmi Marka a Zemana porazilo Nemeckú. Zeman sa stal hrdinom hostí, keď v 87. minúte zariadil pre nich tri body.

II. trieda skupina A – 25. kolo

Vedúce Strelníky rozhodli o ovládnutí druhej triedy skupiny A už tri kolá pred koncom, keď v domácom meraní síl zdolali Králiky pomerom 3:1. Bezpečné polčasové vedenie 2:0 zariadil už v tretej minúte Trizna a následne vlastným gólom hosťujúci Plavec. Pár minút po uplynutí hodiny hry dodal zápasu dramatickosť Ján Pavlík, keď znížil na 1:2 z pohľadu Králik a dal im tak šancu uspieť proti lídrovi. Definitívu ale stanovil v 85. minúte gólom na 3:1 Filadelfi. Lučatín si podľa predpokladov poradil s Dúbravicou, zaň zažiaril strelec troch gólov Anton Pikula. Hostia však nastúpili na zápas s ôsmymi hráčmi v poli. Zlé obdobie zažíva Malachov, ktorý podľahol aj posledným Horným Pršanom. Tie zaznamenali ešte len štvrtú výhru v sezóne, čo ich v derby určite teší. Najväčší podiel na úspechu Horných Pršian mal Tomáš Tóth, ktorý dvomi gólmi už v 27. minúte stanovil výsledok 2:0. Stretnutie, ktoré spojilo tabuľkových susedov Harmanec a Tajov, sa skončilo jednoznačne v prospech domáceho Harmanca. Tajov často neprehráva, ale domáci boli nad jeho sily, aj keď treba povedať, že Tajov hral bez náhradníkov. O sebe dal vedieť hlavne dvojgólový Meľaga, ktorý sa asi najviac pričinil o triumf Harmanca. B-čko Seliec deklasovalo predposledný Hiadeľ, v tomto zápase boli k videniu hneď dva hetriky – tie si pripísali Pavol Olbert a Marián Mesík.

II. trieda skupina B – 17. kolo

Sihla strelila piaty gól v sezóne, ten ale nestačil na prvé body. Veď už len dva góly hráča Beňušu a to Adriána Faška by znamenali prehru posledného tímu tabuľky. V derby kola privítalo tretie Jasenie vedúci celok súťaže – Pohorelú. Na gól sa čakalo do 57. minúty a strelil ho hráč Ivan Tešlár, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, rozhodol zápas v prospech lídra tabuľky Pohorelej. Tá svoj náskok na prvom mieste navýšila z troch na šesť bodov a to aj vďaka tomu, že po prestrelke ťahala za kratší koniec momentálne druhá Heľpa a to v súboji s Tatranom Čierny Balog B. Predposledná Pohronská Polhora si pripísala na svoje konto ešte len tretiu výhru, keď zdolala Polomku, ale v tabuľke ju ešte nedobehla.

I. liga Ženy – 17. kolo

Bystričanky v nedeľu v Radvani preveril dovtedajší líder súťaže – futbalistky Bardejova. Favoritky však inkasovali už v 11-tej minúte z kopačky Adriany Briššovej a črtalo sa prekvapenie. Nečrtalo sa ale dlho. Už v 17-tej minúte totiž dokázala odpovedať vyrovnávajúcim gólom Júlia Pivovarníková. Radosť z vedenia nad azda najsilnejším tímom súťaže prešla veľmi rýchlo a navyše prišiel ďalší úder. V 26. minúte prvýkrát dostala do vedenia Partizán Mária Mikolajová. Tri góly v pomerne krátkom časovom slede možno predpovedali gólové hody, ale ďalšieho rozvlnenia siete sa už diváci nedočkali. A tak bystrické futbalistky len tesne podľahli Bardejovu 1:2. Medzitým sa na čelo tabuľky dostali Slovanistky s dvojbodovým náskokom, ktoré majú ale oproti Bardejovčankám odohraný zápas navyše. Do konca zostáva už len jedno jediné záverečné kolo, ale niektoré tímy odohrajú ešte po dva dueli.

Sport Ladies Club Banská Bystrica – Partizán Bardejov 1:2
Trenčianske Teplice – Žilina 2:3
Nitra – Nové Zámky 1:3
Myjava – Slovan BA 0:4
Šaľa – Michalovce 2:0

1. ŠK Slovan Bratislava futbal 17 14 1 2 70:8 43
2. Partizán Bardejov 16 13 2 1 49:13 41
3. ŠKF VIX Žilina 17 11 3 3 34:19 36