V 18. kole Tipsport ligy čakalo na baranov derby pred pred domácim publikom proti Zvolenu. Banskobystričania mali čo rytierom odplácať, keďže v prvom zápase utrpeli porážku 4:1. Zvolen na druhej strane potreboval vyhrať, aby nestratil vedúcu pozíciu v tabuľke.

Do zápasu vstúpili oba celky s vysokým nasadením. Prvou väčšou šancou pohrozil Higgs, ktorého strela však skončila v lapačke Tomeka. V 3. minúte sa dostal Varga do samostatného úniku, ale jeho zakončenie taktiež nerozvlnilo sieť. To že barani chceli vyhrať, potvrdil v 5. minúte Ďatelinka, ktorého tvrdá strela ale skončila len v náručí Tomeka. Domáci si v úvode vypracovali viacero šancí, na ktoré dokázal Zvolen odpovedať v 12. minúte. Vandane sa šikovne dostal až pred bránku, ale Williams jeho úmysel prečítal a puk zachytil. Gólmani na oboch stranách držali svoje tímy bez inkasovaného gólu. Prvé oslabenie prišlo v 13. minúte po vylúčení Mihalika, ktoré ale barani zvládli. Po vylúčení sa však hostia dostali do hry a dokázali zatlačiť domácich do obranného pásma. V závere tretiny mohol Sýkora poslať Bystricu do vedenia, ale v tesnej blízkosti Tomana nedokázal prepašovať puk za jeho chrbát. Prvá tretina priniesla množstvo gólových príležitostí, ale úvodný gól prišiel až v druhej dvadsaťminútovke.

Druhé dejstvo pokračovalo v útočnom naladení oboch celkov. Barani sa snažili rýchlymi prihrávkami rozhodiť obranu hostí, ale ku gólovej momentke sa nedostali. Úvodný gól prišiel v 26. minúte a šťastnejší boli práve hostia. Chovanovu strelu od modrej Ružička jemným tečom usmernil za chrbát Williamsa. Gól nabudil hostí, ktorí boli pri chuti aj o dve minúty neskôr, keď využili vylúčenie na strane hostí. Kytnár spoza brány našiel voľného Šišovského, ktorý strelou z prvej upravil na 0:2. Barani si tak za dve minúty zbytočne skomplikovali zápas. V druhej desaťminútovke sa dostal do obrovskej šance Bartánus, ale jeho strela z prvej našla len výstroj Tomeka. Snaha baranov o zníženie bola naplnená v 39. minúte, keď prihrávku Marshalla dokázal Asselin zúžitkovať a po prvýkrát prekonať dobre chytajúceho gólmana hostí. Barani v druhej tretine dostali dva rýchle góly, ale iskru nádeje na vyrovnanie priniesol v závere tretiny Asselin.

O tom, kto si zoberie domov tri body mohla rozhodnúť posledná dvadsaťminútovka. Rytieri od prvých minút záverečnej tretiny hrali zo zabezpečenej obrany, pretože v prípade, ak by otvorili hru, by Banskobystričania dostali až príliš veľa priestoru na kombináciu. Barani si taktiež nemohli dovoliť inkasovať ďalší gól, pretože o víťazovi mohol rozhodnúť práve ten. Tlak baranov však začal postupne narastať, ale presné zakončenie stále chýbalo. V 50. minúte prišlo k vytúženému vyrovnaniu z hokejky Higgsa. Ten si dobre nakorčuľoval do voľného priestoru, kde okamžite zúžitkoval prihrávku Asselina a poslal puk za chrbát Tomeka. Banskobystričania tak ucítili šancu uchmatnúť všetky tri body. V 55. minúte Törökovo zakončenie z otočky síce gólmana hostí nezaskočilo, ale o pár minút barani dokázali prekonať Tomeka do tretice. Higgs si okrem gólu v zápase pripísal aj asistenciu, keď spoza súperovej brány poslal prihrávku do predbránkového priestoru, a tam nikým nestrážený Sýkora poslal domácich prvýkrát v zápase do vedenia. Jednogólové vedenie si už postrážili, a barani tak po skvelom obrate v tretej tretine zvíťazili 3:2 nad Zvolenom.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Góly: 39. Asselin (Marshall), 50. Higgs (Asselin), 58. Sýkora (Higgs) – 26. Ružička (Chovan,Zuzin), 28. Šišovský (Kytnár, Vandane). Zápas sledovalo 2841 divákov.

Zostava HC 05 iClinic Banská Bystrica: Williams (Baroš) – Marshall, Miller, Sloboda, Mihalik, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Buc, Selleck – Sýkora, Higgs, Török – Kabáč, Češík, Gabor – Bartánus, Lichanec, Varga

Zostava HKM Zvolen: Tomek (Skapski) – Ulrych, Vandane, Zeleňák, Ružička, Dubina, Poyhonen – Petráš, Magdolen, Vandas – Šišovský, Halama, Lušňák – Zuzin, Kytnár, Chovan – Andrisík, Halama, Marcinek

Barani v piatok 2. novembra pocestujú do Detvy, kde ich od 18.00 h čaká ďalší ligový zápas.