Po stretnutí so Zvolenom čakal na baranov ďalší duel s nádychom derby. Pod Urpín pricestoval nováčik z Detvy, ktorý v poslednom kole porazil Poprad a pripísal si vôbec prvú výhru v najvyššej súťaži. Nabudení Detvania však proti úradujúcemu majstrovi veľa vody nenamútili.

Domáci už od úvodu začali ukazovať, že proti nováčikovi nechcú dopustiť stratu bodov. V 3. minúte sa pri prečíslení dvoch na jedného nemýlil Mário Róth a poslal baranov do vedenia. To mohol navýšiť Bubela, ktorý však ani na dvakrát zblízka proti Laroseovi neuspel. Detva však nechcel hrať druhé husle a postupom času začala vystrkovať rožky. Prvú veľkú šancu Tibenského ešte zneškodnil Lassila. V 8. minúte však pri vylúčení Košeckého dokázali hostia po presnej strele Kukleva vyrovnať. Hra sa vyrovnala a Detvania držali svojho súpera na uzde. Výnimkou bola šanca Surového, ktorého však Larose s pomocou obrancov vychytal.

Tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh musel svojim zverencom cez prestávku prehovoriť do duše. Druhá tretina patrila jednoznačne domácim hokejistom, ktorí v nej strelili päť gólov. Gólový kolotoč odštartoval v 22. minúte dorážajúci Gabor. Na tento presný zásah ešte stihli Detvania odpoveď, keď sa v 28. minúte presadil Abramov. Potom sa však triafali len hráči s baranom na hrudi. Svojím druhým gólom v stretnutí vrátil Mário Róth v 31. minúte domácich späť do vedenia. O 66 sekúnd na to udrel z úniku Hohmann a keď sa k nemu v 35. minúte pridal Gabor, na Laroseho to bolo už priveľa. Toho nahradil v bránke Detvy Adam Nagy, ktorý si však čistý štít udržal len 97 sekúnd. Šiesty gól do siete nováčika pridal Bubela, ktorého výborne našiel Hohmann.

Hokejisti spod Urpína boli pri chuti a aj v tretej časti pridali ďalšie zásahy. V 45. minúte nahodil puk na bránku obranca Brejčák a Nagy, ktorý mal zakrytý výhľad, nestihol na tento pokus reagovať. O víťazovi bolo rozhodnuté, hralo sa ešte o to, akým skóre skončí tento duel. Na 8:2 mohol zvýšiť v 47. minúte Hohmann. Ten si síce Nagya položil, no puk nedokázal poslať za jeho chrbát. Hosťujúci hráči mali v 57. minúte možnosť streliť tretí gól, Gašpar však pri svojej individuálnej akcii stroskotal na Lassilovi. Definitívnu bodku za stretnutím dal desať sekúnd pred sirénou Marek Bartánus. Banská Bystrica si napravila chuť po prehre vo Zvolene a v domácom prostredí nedala šancu Detve, ktorú porazila vysoko 8:2.

Tipsport liga – 16. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC 07 Orin Detva 8:2 (1:1, 5:1, 2:0)

Góly: 3. Róth (Valent, Mihalik), 22. Gabor (Brejčák, Češík), 31. Róth (Surový, Lunter), 32. Hohmann (Brejčák), 35. Gabor (Mihalik, Faille), 37. Bubela (Hohmann, Bartánus), 45. Brejčák (Hohmann, Košecký), 60. Bartánus – 8. Kuklev (Chovan, Videlka), 28. Abramov (Huňady). Zápas sledovalo 2771 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Košecký, Mihalik, Gründling, Gélinas – Lunter, Surový, Faille – Róth, Valent, Giľak – Bartánus, Bubela, Hohmann – Gabor, Češík, Lamper – Andrisík

Zostava HC 07 Orin Detva: Larose (35. Nagy) – Kuklev, Martin Chovan, Sládok, Gachulinec, Macejko, Šimon, F. Fekiač, D. Jendroľ – Videlka, Ščurko, Surovka – Milý, Murček, Tibenský – M. Surový, Matúš Chovan, Žilka – Abramov, Huňady, Gašpar

V stredu 1. novembra sa barani predstavia na ľade Liptovského Mikuláša. Úvodné buly je stanovené na 17.00 hod.