Banskobystrickí hokejisti nabrali pred koncom roka 2015 dobrú formu. Tú chceli potvrdiť aj v úvodnom zápase roka 2016. V rámci 35. kole hostili deviatu Žilinu, ktorá bojuje o play off. Barani z doterajších troch vzájomných súbojov vyťažili štyri body, no iste si spomínajú aj na prehru v 8. kole, keď pod Urpínom podľahli vlkom futbalovo 0:1.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MsHK DOXXbet Žilina 5:3 (2:2, 3:1, 0:0)

Góly: 17. M. Rosandič (Handzuš, Majdan), 20. Handzuš (M. Rosandič, Majdan), 22. Majdan (Tománek, Hvila), 31. Matoušek, 38. Tománek (Sandgren, Majdan) – 3. Valášek (Švec, Rogoň), 12. Handlovský (Stupka), 25. Ri. Huna (Ro. Huna). Zápas sledovalo 2244 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Sandgren, Ďatelinka, Šmach, Gründling, M. Rosandič, Čížek, Jaborník, Petran – Tománek, Handzuš, Majdan – Ferleťák, Bast, Hvila – Matoušek, Kytnár, Lamper – Ambroz, Adamčík, Gašpar

Zostava MsHK DOXXbet Žilina: Cibuľa – Brejčák, Zaťko, Homer, Ťavoda, Leško, Rehak, Makovsky, Mendrej – Ri. Huna, Ró. Huna, Novotny – Handlovský, Škoda, Stupka – Drabek, Ježek, Drevenak – Rogoň, Valášek, Švec

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MsHK DOXXbet Zilina - 03.01.2016 - Banska Bystrica
Lukáš Handlovský sa prvýkrát po prestupe do Žiliny predstavil pod Urpínom

Už v 50-tej sekunde po Tománkovej strele mohli v závare pred hosťujúcou bránou skórovať Handzuš so Šmachom, puk za chrbát Cibuľu ale nepretlačili. Prvá šanca na strane Žiliny sa hneď skončila gólom. Strelu Šveca domáci brankár neudržal a pohotový Valášek poslal z dorážky poslal hostí do vedenia. Barani zostali z rýchleho inkasovania zaskočený a len sporadicky sa dostávali pred žilinskú bránu. V 12. minúte stratil na útočnej modrej čiare puk Gründling a ex-Bystričan Handlovský v samostatnom úniku prekonal Bacashihuu. Barani mohli následne znížiť skóre v presilovej hre, ale so strelami Sandgrena si žilinský brankár poradil. Čo sa nepodarilo Sandgrenovi, to zvládol Rosandič. Ten sa dravým prienikom po pravom krídle dostal do útočného pásma, zasekol si jedného z obrancov a strelou zápästím nedal Cibuľovi šancu – 1:2. O 137 sekúnd bolo vyrovnané, keď po perfektnej prihrávke Rosandiča skóroval spred bránkoviska nikým nestrážený Handzuš.

V úvode druhej tretiny putoval na trestnú lavicu hosťujúci Richard Huna. Na nej vydržal len 29 sekúnd, pretože po peknej kombinácii strelou z prvej skóroval Majdan a poslal domácich po prvýkrát do vedenia. Gólová prestrelka ale pokračovala. Po vylúčení Šmacha sa v presilovke zásluhou Richarda Hunu presadili aj hostia – 3:3. V 31. minúte fauloval unikajúceho Matouška Žilinčan Handlovský a rozhodca Novák nariadil trestné strieľanie. K nemu sa postavil sám faulovaný a zakončním povedľa vyrážačky prekonal Cibuľu po štvrtýkrát. Na to isté miesto zamieril v 38. minúte aj Tománek a strelou z pravého kruhu poslal domácich do dvojgólového vedenia.

Tretia dvadsaťminútovka sa začala v duchu Žilinčanov streliť čo najskôr gól, no cez pozornú obranu baranov sa nevedeli presadiť. V 50. minúte stálo na strane domácich aj kusisko šťastia, keď Makovský netrafil prázdnu bránku. Vlci zvyšovali tlak, no americký legionár v bráne domácich držal svoje mužstvo. Päť minút pred záverečným klaksónom mohol dať definitívne K.O. hosťom Lamper, ten ale pri prečíslení dvoch na jedného neprekonal Cibuľu. V 57. minúte mohol Žiline vykresať iskierku nádeje Stupka, jeho delovka len lízla hornú žŕdku Bacashihuovej svätyne. Barani dvojgólový náskok už ustrážili a po výsledku 5:3 si pripisujú ďalšie tri body.

Jerguš Bača (asistent trénera Žiliny): „Za dnešný výkon patrí všetkým hráčom pochvala. Celý zápas sme hrali vynikajúco. V tretej tretine sme mali niekoľko dobrých príležitostí, žiaľ nepremenili sme ich. Podľa mňa sme boli lepším mužstvom a mali sme bodovať.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Dnes sme spokojní iba s tromi bodmi. Úvod stretnutia nám vôbec nevyšiel, spravili sme tam dve veľké chyby. Následne rýchlymi gólmi sme sa dostali do zápasu. Zabrali nám presilovky, ktoré boli dnes jediným pozitívom. V tretej časti sme však vyprodukovali strašne veľa individuálnych či taktických chýb a len vďaka brankárovi sme si náskok udržali. Žilinčania dnes boli lepším mužstvom.“

Lukáš Handlovský (útočník Žiliny): „Dnešný zápas rozhodli presilovky. Nástup sme mali dobrý, dali sme rýchle góly. Potom sme však mali veľa vylúčených, čo domáci trestali. Pri tom mojom góle to bolo o šťastí. Je ťažké ísť na brankára, proti ktorému ste odjazdili x nájazdov a ktorý vás pozná. Z návratu pod Urpín mám zmiešané pocity. Pôsobil som tu dlho, navyše na tribúne bola moja rodina, kamaráti a známy. Hneď po príchode do kabíny však všetko išlo bokom. Chceli sme tu uhrať aspoň bod, ktorý by nám pomohol v boji o play off.“

Juraj Majdan (útočník B. Bystrice): „Celý zápas bol vyrovnaný. My sme v prvých dvoch tretinách využili svoje šance a vypracovali si náskok. V záverečnej časti hostia riskovali, vytvorili si šance, no podržal nás brankár Bacashihua. Ja som rád za každý bod, dnes to vyšlo mne, nabudúce sa to môže podariť niekomu inému. Dôležité sú však tri body a to, že sme odštartovali nový rok víťazstvom. V posledných zápasoch máme formu, začali sme premieňať presilovky, ktoré nám predtým škrípali. Ja však verím, že máme ešte na viac.“

V stredu 6. januára pocestujú naši hráči v rámci pohronského derby do Zvolena. Úvodné buly je naplánované na 17.00 hod.