Pred vlastnými fanúšikmi mohli hokejisti Banskej Bystrice rozhodnúť o svojom postupe do finále. Nad Nitrou vyhrávali už 3:0 na zápasy. Ako sa ale hovorí, posledný krok býva najťažší, čo sa potvrdilo aj v tomto stretnutí.

Barani vstúpili do duelu aktívnejšie a hneď v prvých minútach otestovali pozornosť Lawsona Ďatelinka a Brittain. Hra sa postupom času vyrovnala a opäť sa zmenila na taktický súboj. Všetko zmenil v 10. minúte Tibor Kutálek, ktorý vypichol puk Ďatelinkovi a zoči-voči prekonal Lukáša. Svoj náskok mohli hostia vzápätí navýšiť. Počas presilovej hry Nitry sa do dobrej príležitosti dostal Kutálek, tentokrát Lukáša ale neprestrelil. V poslednej päťminútovke sa vyfaulovali až traja Nitrania. Domáci dostali dve výhody o dvoch hráčov v trvaní 7 a 55 sekúnd. Napriek tomu, že corgoňov zatlačili, pozorného Lawsona prekonať nedokázali. Trestať mohol v závere Jameson Milam, brankár Lukáš ale svojich spoluhráčov podržal.

Po 45-sekundách druhej tretiny putoval na lavicu hanby hosťujúci Blackwater. Barani ponúknutú príležitosť aj využili, keď Hohmann nabil Pretnarovi a ten presnou strelou od modrej čiary nedal Lawsonovi šancu. V rovnakej situácii sa mohli presadiť aj corgoni. Na trestnej lavici bol Skalický a hostia mali výborné šance, no ani jeden z tria Kutálek, Mezei a Krištof nedokázali nájsť recept na Jana Lukáša. Na druhej strane predviedol svoje kvality aj Nathan Lawson, ktorý podržal svoj tím pri peknej domácej kombinácii, na konci ktorej stál Bartánus. Nitrania dostali v polovici tejto časti ďalšiu presilovú hru a tentokrát už boli úspešní. Po brejku baranov sa do útočného pásma dostali až traja hráči v bielych dresoch a Tomáš Mikúš vrátil Nitru späť do vedenia. Na skóre 1:2 už nezmenil nič ani záverečný tlak Banskej Bystrice.

Do tretej dvadsaťminútovky vstúpili corgoni s početnou výhodou, faul Asselina ale nepotrestali. Nitrania bránili jednogólový náskok a podnikali nebezpečné brejky. V 46. minúte mali hostia dve výborné šance, ale ani jeden z bratov Ručkayovcov  sa nedokázal presadiť. Potom prišli veľké chvíle domáceho mužstva. Najprv sa po Failleho aktivite presadil spomedzi kruhov Lamper a hneď po góle nabil Asselin Faillemu a ten zblízka poslal baranov vôbec po prvýkrát v zápase do vedenia. K nim sa pridal v 55. minúte Asselin, ktorý gólov zakončil prečíslenie so Skalickým a pod Urpínom sa začalo oslavovať. Nitra ešte v závere odvolala brankára Lawsona a skúsila to v powerplay, no v nej uzavrel skóre stretnutia aj celej série Eric Faille. Barani po výhre 5:2 zvíťazili v sérii 4:0 a postúpili do finále.

Tipsport liga – semifinále play off – 4. zápas – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Góly: 22. Pretnar (Hohmann, Bubela), 51. Lamper (Faillé, T. Surový), 51. Faille (Assselin), 55. Asselin (Skalický), 59. Faille (J. Brejčák) – 10. Kutálek, 33. T. Mikúš (Paulovič, Mezei). Zápas sledovalo 2753 divákov. Stav série 4:0. Banská Bystrica postúpila do finále.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Pretnar, Gélinas, Delisle, Brejčák – Lamper, Surový, Bortňák – Bartánus, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Brittain, Češík, Gabor – Kabáč

Zostava HK Nitra: Lawson – Rýgl, Mezei, T. Milam, Ordzovenský, Versteeg, J. Milam, Korím, Rais – T. Mikúš, Krištof, Paulovič – Blackwater, Slovák, Kutálek – H. Ručkay, J. Ručkay, Lantoši – Csányi, Bradley, Macík

Povedali po zápase:

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Nám sa dnes po prvýkrát v tejto sérii podarilo ísť do vedenia. Držali sme ho do 50. minúty. Potom do pol minúty domáci zápas otočili a tým prakticky získali pre seba aj celú sériu.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Pre nás to bol veľmi ťažký zápas, naozaj ten posledný krok býva najťažší. Nitra hrala veľmi dobre. Do tretej tretiny nás držala na dištanc. Spravili sme tam niekoľko zbytočných útočných faulov a súper z toho trestal. Do tretej časti sme išli s tým, že do Nitry sa už nechceme vracať, pretože Nitra je doma veľmi silná. Po pár sekundách sme zvrátili vývoj zápasu. Rozhodovali momenty, detaily a výkony brankárov a som rád, že chalani ukázali charakter.  Dnes sme boli v situácii, v ktorej sme ešte v tejto sérii neboli. Napriek tomu, že sme prehrávali, sme to chceli zvrátiť a to sa nám podarilo. Chalanom patrí veľká vďaka. Aj keď je to 4:0, celá séria bola vyrovnaná. Tomáš Hrnka mal dnes zdravotné problémy a verím, že bude čo najskôr k dispozícii.“

Branislav Mezei (kapitán Nitry): V dnešnom zápase sme podali najlepší výkon v celej sérii aj keď ten výsledok je taký, aký je. Konečne sme sa dostali do vedenia. Aj keď súper vyrovnal, opäť sme sa vrátili do vedenia. Mali sme viac z hry. Potom prišlo vymyslené avizované vylúčenie, kde dal ich šiesty hráč gól. Následne sme pri buly zlomili hokejku, nestihli dostriedať a za pol minúty sme z 2:1 prehrávali 2:3. Nie je to ľahké na psychiku. Potom sme sa snažili ešte niečo s tým zápasom urobiť, ale iba sme inkasovali ďalšie góly.“

Patrik Lamper (útočník B. Bystrice): „Ako sa hovorí, posledný krok býva najťažší. Prehrávali sme skoro celý zápas, ukázala sa však sila mužstva a v tretej tretine sme to otočili. Pri mojom góle sa tam natlačil pred bránku Faille, odrazilo sa to ku mne, buchol som do toho a padlo to dnu. V celej sérii sme podali tímový výkon. Nebolo to o jednotlivcoch ale o tíme, všetci sme útočili a aj bránili.“

Eric Faille (útočník B. Bystrice): „Cítim sa výborne. Celú sériu sme zvládli perfektne. Stále sme si išli za víťazstvom, či už v prvom, druhom, treťom alebo aj štvrtom zápase. Po druhej tretine sme boli dole, ale v šatni sme si povedali, že v tretej časti začneme hrať svoju hru a ukážeme im našu silu. Občas sa to stáva, že sa vám puky neodrážajú vašim smerom. V tretej časti sme išli ale výhre oproti, poodrážali sa puky v náš prospech a zvládli sme to. Trenčín aj Zvolen majú výborné tímy, čo dokazujú celú sezónu. Teraz si zoberieme dva dni voľno a budeme sa sústrediť len na nás a našu hru, nech vo finále dostaneme kohokoľvek.“

Tomáš Surový (kapitán B. Bystrice): „Prvý zápas bol pre mňa ťažký, relatívne som spokojný. Musím ešte dotrénovať a dobehnúť veci. V tretej tretine sme verili v naše sily a chceli sme to tam dotlačiť. Sme radi, že sme to otočili v náš prospech. Sme spokojní, že sme postúpili do finále, ale chceme dosiahnuť ešte viac. Teraz si oddýchneme a operatívne budeme riešiť veci podľa toho, ako sa bude vyvíjať druhá séria. Nitra má dobré mužstvo, ale my sme ukázali silu nášho kolektívu a za to patrí všetkým chalanom veľká vďaka.“

Na svojho finálového súpera si barani budú musieť počkať. Bude to jeden z dvojice Trenčín – Zvolen.