V záverečnom kole základnej časti privítali barani na svojom ľade neobľúbeného súpera z Popradu. Kamzíci totiž v tejto sezóne vyhrali až štyri z piatich vzájomných zápasov, navyše pod Urpínom nestratili ani bod. Banskobystričania už vedeli, že nemôžu skončiť prví, no v hre bola druhá priečka a hrateľnejší súper do play off.

Hostia pricestovali pod Urpín iba s tromi kompletnými päťkami. Napriek tomu dokázali v úvodnej časti odolávať favoritovi tohto stretnutia. Banskobystričania mali optickú prevahu, no výraznejšiu šancu si vypracovať nedokázali. Napriek tomu v 8. minúte domáci dvíhali ruky nad hlavu, no strelu Pretnara brankár Ivanov s námahou udržal pod svojím telom. Kamzíci sa pripomenuli počas presilovej hry. Tú zahrali výborne a po strele Petrana od modrej čiary otvorili skóre. V závere tretiny mohli rovnakou mincou odpovedať aj domáci, ale pozorného Ivanova pri vylúčení Abdula prekonať nedokázali.

Rovnako barani pochodili aj v úvode druhej dvadsaťminútovky, keď nedokázali využiť ani druhú presilovku. Ako sa premieňajú početné výhody ukázali kamzíci v 27. minúte. Peknú akciu na jeden dotyk zakončil Heizer a zvýšil na 2:0 pre Poprad. Predchádzal tomu nevyužitý samostatný únik Skalického, ktorého vychytal Ivanov. A pre domácich bolo ešte horšie. V 31. minúte rýchly brejk nechytateľne zakončil Abdul a vyhnal z bránky Lassilu. Znížiť mohol v 35. minúte osamotený Ďatelinka, jeho strela spomedzi kruhov ale skončila vysoko nad. Nulu na konte strelených gólov nezmazal ani Skalický, ktorý opečiatkoval žŕdku.

V kabíne baranov muselo byť cez prestávku poriadne dusno. Do tretej časti totiž vstúpili domáci ako vymenení. Popradčanov od úvodných minút zatlačili a za necelých 120 sekúnd dokázali skresať náskok hostí na jeden gól. V 44. minúte našiel recept na Ivanova Hohmann, ktorý poslal puk do brány po strele Skalického. V 46. minúte predviedol výbornú prácu za bránkou Tomáš Surový, bekhendom našiel voľného Bortňáka a ten už nemal problém trafiť poloodkrytú bránu. Vyrovnať mohol Hohmann, no tomu gól doslova ukradol zázračným zákrokom Ivanov. Necelé štyri minúty pred koncom ale vrátil Popradu dvojgólové vedenie Hvila. Neúnavní barani ale za pár sekúnd opäť znížili, keď Pretnarovu strelu nechytateľne tečoval Faille. Času veľa nezostávalo, barani odvolali brankára Lukáša, no ani v šestici už nedokázali vyrovnať. Po prehre 3:4 tak klesli na štvrté miesto a v prvom kole play off narazia na Košice.

Tipsport liga – 54. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Poprad 3:4 (0:1, 0:2, 3:1)

Góly: 44. Hohmann (Skalický, Hrnka), 46. Bortňák (Surový, Delisle), 56. Faille (Pretnar, Brittain) – 13. Petran (Paločko Matúš), 27. Heizer (Buc, Paločko Matúš), 31. Abdul (Bondra, Paločko Matej), 56. Hvila (König, Nagy). Zápas sledovalo 2649 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila (31. Lukáš) – Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Pretnar, Gélinas, Delisle, J. Brejčák, Trecapelli – Bortňák, Surový, Hrnka – Brittain, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Gabor

Zostava HK Poprad: Ivanov – D. Brejčák, König, Fabian, Petrán, Davydov, Bdžoch – Hvila, Nagy, Svitana – Paločko Matúš, Heizer, Buc – Bondra, Paločko Matej, Abdul – Koky, Ježek

Povedali po zápase:

Marcel Ozimák (tréner Popradu): „Tento rok sme v Banskej Bystrici vyhrali všetky zápasy a pripisujem to kolektívnemu výkonu podporené výborným brankárom. Celá partia sa zomkla, aj keď nás bolo menej. Pred play off je to veľmi dobrý príliv emócií a síl. Verím, že sa dajú dokopy aj naši kľúčoví hráči a že do play off vstúpime s dobrou náladou. Držím palce aj súperovi.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Veľmi nás mrzí, ako to skončilo. Záver sezóny sme absolútne nezvládli. Nastúpili sme odhodlaní a mali sme dobrý pohyb. Potom sa na naše hokejky vkradla nervozita a inkasovali sme dva góly v oslabení. Súper hral umne, čakal na naše chyby. My sme to museli otvoriť a búšili sme do dobre organizovanej obrany. Za stavu 0:3 sme nemali čo stratiť. Trochu sme poprehadzovali zostavu. Som rád, že pred play off bola tá tretia tretina taká, ako sme mali hrať celý zápas, s entuziazmom a s nasadením. Veľká vďaka patrí divákom, ktorí nás stále povzbudzovali. Je to obrovská škoda, pretože sme to mali vo vlastných rukách. V play off sa však začína od nuly a my sme tam, kde sme, čo sme si zaslúžili našimi poslednými výkonmi. Začína nová súťaž a my sa zodpovedne pripravíme na nášho súpera.“

Lukáš Hvila (útočník Popradu): „My sme sem prišli uhrať čo najlepší výsledok. Nemali sme čo stratiť. Chceli sme si nacvičiť rôzne veci na play off. Ukázali sme srdce tohto mužstva. Play off je o tom, že každý musí ísť na 100 percent a jedine tak môže uspieť. Gól poteší, ale super zachytal brankár. Na konci sme hrali na tri päťky. Bojovali sme a zaslúžene sme vyhrali.“

Tomáš Surový (útočník B. Bystrice): „Poprad hral dnes dobre, odskočil nám na tri góly a to sa ukázalo ako rozhodujúce. Urobili sme si situáciu horšiu, ako sme chceli. Začína play off, nová časť sezóny a keď chceme niečo dosiahnuť, musíme zvládnuť každého.“

Dalibor Bortňák (útočník B. Bystrice): „Prvú tretinu sme na súpera vyleteli. Zbytočne sme však faulovali a dostali sme z toho góly. Potom sme veľmi chceli, no súpera sme bezhlavo napádali a to nás stálo veľa síl. Na tretej tretine musíme stavať do play off a pozerať sa dopredu. Je to sklamanie, je to však tak, ako to je a keď chceme zvíťaziť, tak musíme poraziť každého.“

Pavol Skalický (útočník B. Bystrice): „Hlavne v tej druhej tretine som išiel v oslabení sám na bránu. Nedal som a súper hneď z protiútoku skóroval. Trápime sa v koncovke, nepadá nám to a verím, že sa to v play off zmení. Play off je nová súťaž. Je jedno, s kým hráte, musíte sa pozerať od zápasu k zápasu.“

V prvom kole play off čakajú na Banskobystričanov HC Košice. Prvé dva zápasy sa odohrajú pod Urpínom a to v sobotu 17. a v nedeľu 18. marca so začiatkom o 18.00 hod.