V rámci 39. kola Tipsport ligy zavítal pod Urpín „obľúbený súper“ baranov – Piešťany. Zverenci trénera Vladimíra Országha v tejto sezóne s Piešťanmi vyhrali všetky štyri vzájomné súboje bez straty body. Domáci sa navyše po prehre s Košicami chceli vrátiť  na víťaznú vlnu, k čomu im mali pomôcť aj nové posily Georgijs Pujacs a Niclas Lucenius.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. ŠHK 37 Piešťany 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)

Góly: 29. Kytnár (Lucenius, Bast), 40. Tománek (Pujacs), 46. Lamper (Ďatelinka) – 2. Holovič (Ručkay), 11. Tvrdoň (Belluš, Brancis), 26. Filip, 42. Gipters (Mikula, Svetlík) 60. Ručkay (Holovič, Saliji). Zápas sledovalo 1919 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Corbeil – Pujacs, Ďatelinka, Šmach, Sandgren, M. Rosandič, Čížek, Petran – Tománek, Handzuš, Majdan – Bast, Lucenius, Hvila – Matoušek, Zigo, Lamper – Ferleťák, Kytnár, Surový

Zostava ŠHK 37 Piešťany: Košarišťan – Hudec, Gipters, Filip, Kania, Svetlík, Trefný, Pokorný, Šimíček – Hrehorčák, Tomčák, Tibenský – Ručkay, Holovič, Saliji – Belluš, Brancis, Tvrdoň – Mikula, Kolena, Petráš

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. SHK 37 Piestany - 15.01.2016 - Banska Bystrica
Georgijs Pujacs pri svojej premiére v banskobystrickom drese zaznamenal asistenciu

Už po 68-sekundách domáci obranca Šmach svojou hrúbkou ponúkol šancu Piešťanom a tie zásluhou Holoviča otvorili skóre stretnutia. Hostí rýchly gól nakopol a boli to oni, kto udával tempo zápasu. V 11. minúte sa Belluš efektne zbavil jedného z domácich obrancov, poslal ideálnu prihrávku Tvrdoňovi pred prázdnu bránu a ten už nemal problém skórovať – 0:2. Minútu pred koncom prvej časti mohol znížiť Ďatelinka, ale zoči-voči Košarišťanovi neuspel.

Barani sa hneď od úvodu druhej časti pustili do svojho súpera. Zvýšená aktivita skončila faulom hostí a v následnej presilovej hre opečiatkoval ľavú žrď Košarišťanovej brány Bast. V 26. minúte vyhrávali Piešťany už o tri góly, keď nenápadná strela Filipa skončila až za chrbtom Corbeila. Trápenie Bystričanov zlomil v presilovej hre Kytnár, ktorý po dobrej práci novej posily Luceniusa zakončoval do prázdnej brány. V 36. minúte sa dostali domáci do prečíslenia dvoch na jedného, strela Rosandiča skončila len na pravej tyčke. Tá istá žŕdka zachránila Košarišťana aj o pár minút pri zakončení Majdana. Tri sekundy pred koncom prostrednej tretiny už barani skórovali, v dvojnásobnej powerplay sa po ideálnej prihrávke Pujacsa presadil Tománek.

Andrej Košarišťan bol výraznou oporou svojo mužstva, pripísal si 45 úspešných zákrokov

V 42. minúte sa rovno z trestnej lavice dostal do samostatného úniku Gipters a bekhendovým zakončením zvýšil vedenie hostí. Banskobystričania sa nevzdali a vďaka teču Lampera bol náskok Piešťan opäť len jednogólový. Päť minút pred koncom sa do šance predral Tománek, ale Košarišťan dobrým zákrokom podržal svoje mužstvo. Bystričania v závere pritlačili svojho súpera, ale šanca Handzuša zostala nevyužitá. Necelých 30-sekúnd pred koncom mal gól na hokejke Bast, ale Košarišťan ľavým betónom vytiahol bravúrny zákrok. Skóre duelu uzavrel šestnásť sekúnd pred záverečným klaksónom do prázdnej brány Ručkay. Banskobystričania tak prvýkrát v sezóne nestačili na Piešťany po výsledku 3:5.

Leo Gudas (tréner Piešťan): „Pre nás sú to veľmi dôležité tri body v boji o play off. Tím podal obetavý výkon. Mrzí ma však veľký počet faulov a vylúčení. Chcem však pochváliť všetkých hráčov a hlavne brankára Košarišťana, ktorý zachytal výborne.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Mali sme veľmi zlý vstup do zápasu a rýchlo sme prehrávali 0:2. Mali sme veľa presilových hier, ktoré sme hrali vyslovene zle. V druhej časti sme sa vrátili do hry, avšak v tretej tretine hneď po našej powerplay sme opäť inkasovali. Následne sme dali kontaktný gól a mali sme dobrú päťminútovku, kde súpera podržal brankár. Tak sme mali hrať celý duel, nie len spomínaných päť minút. Zostavu sme museli trochu pozmeniť. Prišli noví hráči, ktorí dostali šancu a ja dúfam, že sa čoskoro dáme dokopy. Bacashihua dnes dostal voľno, odchytal veľa zápasov, ďalšie kvantum ho ešte čaká a preto dostal prednosť Corbeil.“

Andrej Košarišťan (brankár Piešťan, dnes 45 zákrokov): „Pre nás to bol dôležitý zápas. Museli sme sa už niekde chytiť a zmazať negatívnu sériu prehier. Prvých desať minút sme domácich predčili vo všetkom, pridali dva góly a išli sme si za tromi bodmi. Pre mňa to bol špeciálny duel a veľmi ma to víťazstvo teší. S Bystričanmi sme túto sezónu nevedeli vyhrať, ale dnes to konečne vyšlo.“

Milan Kytnár (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Dnes sme si vybrali slabší deň. Nehrali sme dobre v defenzíve a súpera sme púšťali do šancí. Nám chýbal pohyb, nedokázali sme si prihrať a len sme nahadzovali puky. V závere sme si už vypracovali nejaké šance, ale žiaľ nedokázali sme ich premeniť. Musíme sa z toho poučiť a pripraviť sa na ďalšie stretnutie.“

V nedeľu 17. januára sa barani predstavia na ľade Martina. Úvodné buly je naplánované na 17.00 hod.