V rámci 15. kola pricestovali pod Urpín hokejisti nováčika z Nových Zámkov. Jednoznačným favoritom boli domáci barani, ktorí sa pohybovali na popredných priečkach súťaže a z posledných ôsmych zápasov prehrali iba jeden. Hostia sa ale chceli súperovi pomstiť za prechádzajúcu vzájomnú prehru, keď doma vyfasovali od Bystričanov debakel 2:9.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC Nové Zámky 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 16. Surový, 19. Kafka (Maione, Wishart). Zápas sledovalo 2495 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Ďatelinka, Kubka, Matushkin, Mihalik – Hickmott, Surový, Buc – Trukhno, Bortňák, Kafka – Matoušek, Češík, Lunter – Andrisík, Tamáši, Bezúch – Róth

Zostava HC Nové Zámky: Lundström – Drtina, Ďurčo, Sandgren, Čížek, Mäkinen, Chovan, Maier – Saarinen, Brabenec, Bahenský–Paulovič, Hudec, Hvila – Tibenský, Čaládi, Lelkeš – Dubec, Rehák, Fábry

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Nove Zamky - Banska Bystrica - 23.10.2016

Zápasu chvíľu trvalo, kým nabral tempo, ale potom to už bolo ono. Jeden z niekoľkých bývalých Banskobystričanov v tíme nováčika Lukáš Hvila mal veľkú možnosť v piatej minúte, lenže jeho tvrdá rana po ľade zblízka skončila na pozornom betóne Bacashihuu. Na druhej strane sa pokúsil o odpoveď Kafka, ani ten v mikrosúboji so súperovým gólmanom neuspel. Na strane hostí sa následne dostali do zaujímavých pozícií Sandgren aj Bahenský, lenže obaja bránu prestrelili. Možnosť prečíslenia troch proti jednému sa domácemu celku síce nepodarila, pretože po prihrávke pred bránu Trukhno puk minul, ale v 16. minúte už bystrický štadión jasal. Pri vylúčení Václava Čížka sa od vlastnej modrej vydal dopredu Tomáš Surový, ktorý si spravil zo štyroch brániacich Novozámčanov dobrý deň a strelou švihom prekonal aj Lundströma. Tesne pred prvou sirénou sa skóre opäť menilo a na radosť domácich sa o to postarali barani. Maione s Kafkom ušli do prečíslenia dvoch proti jednému. Kanadský obranca prehodil hokejku brániaceho súpera a Petr Kafka aj so šťastím dostal puk za švédskeho brankára.

Druhé dejstvo sa aj vďaka vylúčeniam dostalo do zaujímavého tempa. Domáci mali herne na vrh, ale ani Nové Zámky sa nenechali zahanbiť a v oslabení sa ocitol úplne sám pred Bacashihuom Hvila. Tento súboj vyhralo plece amerického brankára. Na domácej strane Surový dvakrát netrafil puk po prihrávkach pred bránu, Matushkin neprestrelil val tiel, alebo Trukhno, ktorý dlho váhal so strelou do opustenej časti brány a tak našiel len Lundströma. Najbližšie k ďalšiemu gólu však bol Petr Kafka a jeho tri veľmi dobré strely z presilovej hry. Prvou trafil len tesne vedľa ľavej žrde, druhou minul pravú a do tretice svoju delovku od modrej nasmeroval priamo do brvna. Domáci mali v druhom dejstve šancí ako maku, no gólu sa v tejto časti hry nedočkali.

V poslednom dejstve hostí podržal brankár Lundström, ktorý sa mnohokrát vytiahol pri veľkých šanciach baranov. Tri minúty pred koncom stretnutia ho ale tréner hostí Pénzeš vytiahol z brány a Nové Zámky to skúsili v šestici. Vypracovali si síce najväčší tlak v zápase, ale gólu sa nedočkali. Banská Bystrica tak vyhrala aj svoj druhý zápas v rade, Nové Zámky zdolala vďaka gólom v prvej tretine 2:0.

Povedali po zápase:

Jason Bacashihua (brankár B. Bystrice, dnes čisté konto): „Bol to dobrý zápas. Posledné duely sme hrali veľmi dobre a to celých 60 minút. Súper má veľmi dobrý káder, ale my sme odohrali opäť zápas ako tím a vyhrali ho.“

Petr Kafka (útočník. B. Bystrice, dnes 1+0): „Nebol to jeden z našich najlepších zápasov, ale svoje sme si odmakali. Výborne zachytal „Cash“. Máme tri dôležité body a potvrdili sme rolu favorita.“

Michal Hudec (útočník Nových Zámkov): „Dve tretiny to bol bezduchý výkon. Potom sme si povedali, že to už musíme zmeniť, pretože Banská Bystrica nebola až tak nebezpečná, ako sme si mysleli. Prvým faulom sme súpera dostali do zápasu a to im pomohlo.“

V piatok 28. októbra sa barani predstavia v Trenčíne. Zápas štartuje o 18.00 hod.