BBonline.sk (Peter Mútňan, foto: Milo Hlaváček, Maroš Búrik), video: huste.tv | 22.4.2018

FOTO+VIDEO: Barani pred vlastnými fanúšikmi nerozhodli, majstra spoznáme v siedmom zápase

Do svojho posledného domáceho zápasu sezóny vstúpili barani bez dvojice Bartánus – Bubela. Zmena bola aj v bránke, kde vôbec po prvýkrát v play off od začiatku nastúpil Teemu Lassila.

Zverenci trénera Országha chceli zapracovať hlavne na vstupe do zápasu. Už v 3. minúte mohol vypredaný štadión potešiť Surový, ale v presilovke výbornú robotu Hohmanna na gól nepremenil. Barani boli aktívnejší, avšak Hiadlovský v bránke Dukly odolával. Veľký šok prišiel v 14. minúte, keď zlé striedanie domácich využil Švec a presnou strelou švihom prekonal Lassilu – 0:1. Následne sa priostrilo. Najprv si Kabáč vyšliapol na Bohunického a dostal trest päť plus do konca zápasu. Dlhú presilovku Trenčína ale prerušil tvrdý zákrok Radivojeviča na Lampera. V závere mohli udrieť hostia, prečíslenie dvoch proti jednému ale nezakončili ideálne.

Do druhej tretiny vstúpili Trenčania v početnej výhode, faul Hrnku však nepotrestali. Ako sa využívajú presilovky ukázali v 25. minúte barani. Delovka v podaní Pretnara prepálila všetko, aj Hiadlovského. Strelený gól domácich nakopol a o pár momentov Ďatelinkova strela prepadla Hiadlovskému, ale našťastie pre hostí puk smeroval mimo brány. V 31. minúte banskobystrický zimák stíchol, nakoľko Varga nahodil puk na Lassilu a ten na veľké prekvapenie skončil až v sieti. Barani mohli vyrovnať v presilovke pri vylúčení Bezúcha, tiesnený Faille ale zakončoval iba do brankára. Posledná minúta tretiny priniesla ďalší smolný gól pre baranov. Strela Radivojeviča spoza obrancu prekvapila Lassilu a hostia viedli 3:1. To už bolo na Lassilu priveľa a medzi troma žrďami ho vystriedal Jan Lukáš.

Tretie dejstvo začalo vo svižnom tempe. Najprv sa do dobrej šance dostal Bohunický a následne nebezpečne pálil na druhej strane Pretnar. V 45. minúte sa vyfauloval hosťujúci Dlouhý a domáci mohli znížiť. Výborne príležitosti na to mali najprv Hrnka, ktorý tečoval strelu Failleho a následne aj Hohmann. Výborného Hiadlovského ale prekonať nedokázali. Podarilo sa to v 49. minúte Hrnkovi, ktorý z otočky vymietol ľavý horný roh a znížil na 2:3. Barani sa tlačili dopredu a išli za vyrovnaním. V 55. minúte ale domáca obrana zabudla na Bezúcha a Sádeckého, ktorí mohli rozhodnúť o výhre Dukly. Do záveru vrhli Banskobystričania všetky sily do útoku, odvolali aj brankára Lukáša, avšak vyrovnávajúceho gólu sa nedočkali. Trenčín vyrovnal sériu na 3:3 a o majstrovi rozhodne až siedmy zápas.

Dianie po zápase poznačil incident v zázemí štadióna, po ktorom nasledovalo aj vyhlásenie bojkotu zo strany banskobystrického fanklubu.

Tipsport liga – finále – 6. zápas – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Dukla Trenčín 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Góly: 25. Pretnar (Hohmann, Surový), 49. Hrnka (Brejčák) – 14. Švec (Cebák, Deveaux), 31. Varga (Frühauf, Sádecký), 40. Radivojevič. Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané). Stav série 3:3.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila (40. Lukáš) – Ďatelinka, Brejčák, Mihalik, Pretnar, Gélinas, Delisle, Kubka – Lamper, Surový, Bortňák – Brittain, Hrnka, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Gabor – Giľak

Zostava HK Dukla Trenčín: Hiadlovský – Bačík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Sojčík, Bezúch – Sádecký, Ölvecký, Hossa – Varga, Dlouhý, Mikula – Hudec, Deveaux, Švec – Hecl

Povedali po zápase:

Ján Pardavý (asistent trénera Trenčína): “Dôležitý moment bol, že sme ustáli úvodný tlak Bystrice, ktorá do toho dala absolútne všetko. Hrali dôrazne do tela, dobre korčuľovali, nahadzovali to pred našu bránu a my sme hrali jednoducho v našom pásme. Dali sme prvý gól, čo bol ďalší dôležitý moment v ďalšom priebehu zápasu. Aj keď Bystrica vyrovnala z presilovej hry, tak sme zostali pozitívni a išli sme znovu do vedenia. Dvojgólový náskok nám dal oveľa väčšie fyzické aj psychické sily do záveru, ktorý bol naozaj hektický. Ubránili sme to všetkými možnými spôsobmi, boli sme obetaví, blokovali sme strely. Ideme s víťazstvom z Bystrice a vraciame sa späť domov a dúfam, že tam to v tom pekle budeme pracovať na tom, aby sme dosiahli to, čo sme chceli od začiatku tejto série.”

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Robili sme dnes všetko preto, aby sme to ukončili. Mali sme dobrý začiatok. Potom prišlo pár hluchých minút, ktoré Trenčín využil. V tretej tretine sme vrhli všetky sily do útoku aby sme vyrovnali. Nepodarilo sa nám to a je to veľká škoda. Boli sme blízko, ale rovnako aj ďaleko. Stále sa potvrdzuje, aký ťažký je ten posledný krok. Ďalší zápas bude o tom kto z koho. Je jedno, ako sme hrali prvé tri či posledné tri zápasy. Zbrane neskladáme. Sú to vyrovnané mužstvá a zaslúžene sa rozhodne v siedmom zápase.“

Tomáš Hrnka (útočník B. Bystrice): „Dnes sme mali veľa šancí, dostali sme tri góly a nepodarilo sa nám z našich šancí skórovať. Nedá sa nič robiť. Nechceme sa zaťažovať tým, na kom je tlak. Je to o jednom zápase a musíme doň dať všetko. Už sa nemáme na čo šetriť a dúfam, že posledný zápas zvládneme. Neverím, že štyri zápasy po sebe prehráme.”

Branko Radivojevič (kapitán Trenčína): “Ešte sme nič nevyhrali, ale dali sme si šancu na to, aby sme mohli vyhrať posledný zápas v sezóne. Do zápasu sme išli sme s malou dušičkou, ale padli nám góly, možno aj trošku včas, ale to sa ráta, treba to skúšať. V tretej tretine sme boli pod tlakom, ale ustáli sme to a ideme domov. Bude to 50 na 50 a uvidíme, kto bude majster. My musíme ísť s malou dušičkou, s pokorou a poraziť Bystricu štyrikrát po sebe by bolo fantastické, takže urobíme všetko preto, potrebujeme dobre zregenerovať. Uvidíme, komu ostalo viac síl. Proti tímu ako je Bystrica, je vrátiť sa naspäť neskutočné ale stále sme nevyhrali, stále nám aj im chýba jeden krok.”

Patrik Lamper (útočník B. Bystrice): „Je to 3:3. Nikto to z nás nechcel, ale je to tak. Musíme dať hlavy hore, poučiť sa z toho a ísť s čistou hlavou do Trenčína. Zlomilo sa to v štvrtom zápase, kde sme nevyužili naše šance. Chytili sa, zobrali si momentum na svoju stranu a teraz ho chceme naspäť. Chcenie tam je, len nám to nechce padnúť. V Trenčíne očakávam náročný zápas, musíme hrať hlavne pozorne z obrany.“

Tomáš Surový (kapitán B. Bystrice): „Trenčín je teraz na koni. Nie vždy je však siedmy zápas v domácom prostredí výhoda. Musíme jednoducho vyhrať.  Okrem piateho zápasu na súpera tlačíme a ja neverím, že to tam v siedmom zápase nepretlačíme. Teraz nemáme čas na to, aby sme mali hlavy dole. Je to o jednom zápase.“

Siedmy finálový zápas je na programe v utorok 24. apríla v Trenčíne s úvodným buly o 18.00 hod.