BBonline.sk (Peter Mútňan, foto: Samo Telúch), video: huste.tv | 24.2.2019

FOTO+VIDEO: Barani porazili Nové Zámky a v predstihu sa stali víťazmi základnej časti

V predposlednom stretnutí základnej časti Tipsport ligy privítal úradujúci majster z Banskej Bystrice Nové Zámky. Štyri predchádzajúce zápasy skončili vždy výhrou domáceho mužstva a toto pravidlo platilo aj v piatom vzájomnom meraní síl.

Domáci favorit vedel, že v prípade výhry nad Novými Zámkami si s predstihom zabezpečí víťazstvo v základnej časti. Do duelu preto vstúpil aktívne. V prvej tretine mal jasnú prevahu, prestrieľal svojho súpera 13:4, no skóre po dvadsiatich minútach bolo nerozhodné 1:1. Košarišťana v hosťujúcej bránke ako prvý prekonal v 15. minúte Tomáš Zigo, ktorý zblízka dorazil Bartánusovu strelu. Po chybe baranov prišiel v 19. minúte trest. Prečíslenie dvoch proti jednému presnou strelou zakončil Henrich Ručkay.

Aktivita zverencov trénera Cemana pokračovala aj v prostrednej dvadsaťminútovke. Ich snaha ale končila na Košarišťanovi a nemohúcnosti dostať puk za jeho chrbát. Vo veľkých šanciach postupne stroskotali Bartánus, Surový a Marshall. Pri Kubkovej strele z 32. minúty zachránila Novozámčanov žŕdka. V 33. minúte mohli z ničoho nič udrieť hostia. Zbořil bol osamotený pred Williamsom, domáci brankár ale podržal svoje mužstvo. Následne sa strhli na ľade šarvátky a rukavice zhodili Asselin s Bajtekom a o chvíľku aj Higgs s Hatalom. V závere mohli nakloniť misky váh na stranu baranov Koper a Selleck. Obidvaja kanadskí legionári v únikoch stroskotali na Košarišťanovi.

Prítomní diváci sledovali podobný priebeh a dobíjanie brány Nových Zámkov aj v tretej časti. Marekovi Bartánusovi nebolo v zápase súdené dať gól a nepremenil ani svoje tri dobré príležitosti v priebeh dvoch minút. Po tvrdej práci Southorna sa do šance dostal aj Zigo, ten ale netrafil bránu. “Kameň zo srdca” spadol baranom v 48. minúte. Po chybe Šimuna sa do nájazdu dostal Lamper a ten rutinérsky prekonal Košarišťana. O pár minút mohlo byť vyrovnané, Kudlovo zakončenie zastavila tyčka. Hostia začali hrýzť, čoho dôkazom bola šanca Bajteka a výborný zákrok Williamsa. Pokoj na domáce hokejky poslal v 54. minúte kapitán Tomáš Surový. Ten delovkou z pravého kruhu premenil presilovú hru a poslal Banskú Bystricu do dvojgólového vedenia. To sa ukázalo ako rozhodujúce a barani sa po výhre 3:1 už pred posledným kolom stali víťazmi základnej časti Tipsport ligy.

Tipsport liga – 54. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHC Mikron Nové Zámky 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 15. Zigo (Bartánus, Higgs), 48. Lamper, 54. Surový (Southorn, Šťastný) – 19. H. Ručkay (Ordzovenský, Zbořil). Zápas sledovalo 2561 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, Marshall, Mihálik, Sloboda, Southorn, Glenn – Lamper, Surový, Šoltés – Asselin, Faille, Selleck – Bartánus, Higgs, Zigo – Koper, Šťastný, Matoušek – Češík

Zostava MHC Mikron Nové Zámky: Košarišťan – Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, Hatala, Kudla, Henderson, Andersons – H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík – Šimun, Urban, Bajtek – Rogoň, Hruška, Štrauch – Ondrušek, Fábry, Nejezchleb

Základnú časť ukončia zverenci trénera Cemana v utorok 26. februára, keď pod Urpínom privítajú o 17.30 hod hokejistov Popradu.