Po včerajšej výhre znížili východniari stav semifinálovej série na 1:2. V druhom domácom zápase však barani už nechceli pustiť perie. V prípade výhry by mali k dispozícii dva mečbaly a pred pondelkovým stretnutím v Steel aréne by tak boli len krok od postupu do finále.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC Košice 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Góly: 1. Matoušek (Zigo, Čížek), 13. Kytnár (Gillies, Hvila), 37. Tománek (Bast) – 31. Lapšanský (Hrnka), 40. Lapšanský (Jankovič, Cebák). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané). Stav série je 3:1 pre Banská Bystricu.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Šmach, Ďatelinka, Pujacs, Majeský, Čížek, Gründling, Sandgren – Tománek, Bast, Majdan – Gillies, Kytnár, Hvila – Lunter, Zigo, Matoušek – Bortňák, Handzuš, Lucenius

Zostava HC Košice: Melicherčík – Dudáš, Deyl, Cebák, Jankovič, Pavúk, Mikuš, Chovan, Hričina – Bicek, Suja, Bartánus – Spilar, Jenčík, Bartoš – Lapšanský, Hrnka, Varga – Milý, Češík, Boltun

Hokej - Tipsport liga semifinale - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HC Kosice - 01.04.2016 - Banska Bystrica

Po včerajšom opatrnom úvode sa dnešný duel začal zhurta. Už v 59 sekunde si po Zigovom priťuknutí Matoušek nakorčuľoval až pred Melicherčíka a bekhendom otvoril skóre stretnutia. Košičania zostali po rýchlom góle zaskočení a nevedeli sa dostať do tempa. Náskok baranov mohol zvýšiť Hvila, ale jeho nebezpečný teč skončil iba nad hosťujúcou bránou. V 13. minúte vypukol na tribúnach gejzír radosti po Kytnárovej strele, ktorá prekvapila košického brankára a skončila až v bráne. Najväčšia šanca oceliarov prišla v 19. minúte počas presilovej hry. Bartánus unikol domácim obrancom a rútil sa sám na Bacashihuu, no jeho zakončenie mierilo iba nad banskobystrickú svätyňu.

Barani kontrolovali priebeh zápasu aj v druhej tretine a hostí do ničoho nepúšťali. Naopak sami sa hnali za tretím gólom, ale Melicherčík držal svoje mužstvo nad vodou. V 31. minúte prišla ojedinelá šanca oceliarov. Do prečíslenia dvaja proti jednému sa dostali Hrnka s Lapšanským, ktoré nechytateľnou strelou zakončil druhý menovaný a vrátil hostí do zápasu. O necelé štyri minúty mohol na gól Košíc odpovedať Bortňák. Ten sa vo vlastnom oslabení po prihrávke Handzuša ocitol sám pred Melicherčíkom, ktorý však vytiahol zázračný zákrok. Baranov táto nepremenená príležitosť nemusela dlho mrzieť, pretože o pár minút Bast našiel medzi kruhmi Tománka a ten na dvakrát prekonal hosťujúceho gólmana. Odpoveď Košíc prišla ešte v druhej tretine, keď 48 sekúnd pred odchodom do šatní pridal svoj druhý presný zásah Lapšanský.

Zverencov trénera Országha inkasovaný gól v závere tretiny nerozhodil a vo svojej hre pokračovali aj v tretej dvadsaťminútovke. Košický hokejisti sa len ťažko presadzovali cez pozornú defenzívu domácich a Bacashihua bol takmer bez práce. V 55. minúte mohol Handzuš v presilovej hre pochovať šance oceliarov, Melicherčík však bol proti. Hostia v závere ešte odvolali brankára a vrhli všetky sily do útoku. Banskobystričania však tesný náskok už udržali a po víťazstve 3:2 vyhrávajú v semifinále play off 3:1 na zápasy.

Marcel Šimurda (asistent trénera Košíc): „Úvodná tretina nebola z našej strany ideálna. Súper bol aktívnejší a dokázal sa dvakrát presadiť. V druhej tretine sa hra vyrovnala. Dvakrát sme dokázali streliť kontaktný gól. Mrzí nás, že sme v závere už nedokázali vyrovnať. Banská Bystrica dobre bráni, ťažko sa nám cez ich defenzívu presadzuje. Stav série je taký, aký je. Určite však zbrane neskladáme a tešíme sa na domáci duel.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Začiatok sme mali dobrý. Rýchlo sme si vypracovali dvojgólový náskok. Potom sme však ponúkli súperovi možnosť vrátiť sa do zápasu. V tých chvíľach sme hrali ľahkovážne a mužstvo ako Košice to hneď využili. Záverečná tretina už bola z našej strany výborná, súpera sme nepúšťali do vyložených šancí a víťazstvo si postrážili. Stav série je síce 3:1, ale posledný krok býva najťažší. Uvedomujeme si silu Košíc, ale chceme rozhodnúť čo najskôr.“

Adam Lapšanský (útočník Košíc, dnes 2+0): „Začiatok zápasu nám opäť nevyšiel, čo zanechalo stopy na našej psychike. Postupne sme však zvyšovali tempo a stále dúfali, že to minimálne vyrovnáme. Dnes to akurát vyšlo na mňa. Všetci však musíme častejšie strieľať a ja dúfam, že sa to otočí. Play off je však už iné. Bráni sa tu inak ako v základnej časti. My však máme kvalitných hráčov a musíme sa presadiť. Ja verím, že pre nás ešte nie je nemožné túto sériu otočiť. Na domáci duel sa dobre pripravíme a zabojujeme o víťazstvo.“

Roman Tománek (útočník B. Bystrice, autor víťazného gólu): „Dnes sme podľa mňa vyhrali zaslúžene. Inkasovali sme dva góly po našich chybách a nakoniec z toho bola dráma až do konca. V tretej tretine sme ale ukázali našu silu a nepúšťali Košice do šancí. Bola to jedna z našich najlepších tretín v tomto play off. Dnes sme to zvládli, ale stále máme pred sebou veľký kus cesty. Košice majú veľmi kvalitný tím a musíme sa na nich dobre pripraviť. Ideme tam jednoducho vyhrať a nepozeráme sa na to, aký je stav série.“

Tomáš Matoušek (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Ja som tam na čiernu robotu a snažím sa ju plniť na 100 percent. Dnes mi to tam padlo po určitej dobe a som za ten gól veľmi rád. Bola tam aj dávka šťastia, skúsil som to zakončiť bekhendom a nakoniec to skončilo v bráne. Dôležité však je, že sme vyhrali. Snažili sme eliminovať košický útok, mali tam však dve šance, ktoré aj premenili. Musíme si na to dávať pozor, pretože vpredu majú veľkú silu. Pred tretou tretinou sme si povedali, že to už ubránime. Včera sme taktiež boli blízko k výhre, ale na to sa už nepozeráme. Aj keď je stav série 3:1, tak sme stále od postupu ďaleko. Veľa sérií sa už otočilo a preto nie sme v žiadnej eufórii. Pristupujeme od zápasu k zápasu a veríme, že to v Košiciach zlomíme.“

Piaty zápas semifinálovej série je na programe v pondelok 4. apríla v Košiciach so začiatkom o 17.00 hod.