V piatom zápase play-off mali barani prvý mečbal. Detva na druhej strane nemohla pod Urpínom opäť prehrať, pretože by sa rozlúčila s týmto ročníkom Tipsport ligy. Zápas však hovorí výsledkom jasne, ale postup Banskobystričanov dokázala Detva značne znepríjemniť. Koncentrovaný výkon domácich, využité príležitosti a dobre chytajúci Williams sa postarali o to, aby sa ďalšie prekvapenie v podaní Podpoľancov nekonalo. 

Úvod zápasu sprevádzali nepresnosti na jednej aj druhej strane. Ak chcela Detva pomýšľať na predĺženie série, nemohla inkasovať rýchly gól. Oba celky tak pozorne bránili a hru vytláčali len k mantinelom. V 9. minúte mohol Fekiač otvoriť skóre, ale pozorný Williams jeho pokus zneškodnil. Do vedenia však išli predsa barani, keď Lunter strelou pomedzi betóny prekonal Petríka. Aktivita zo strany baranov po góle neprestala. V 17. minúte mal druhý presný zásah na hokejke Matoušek, ktorý osamotený pred bránkou trafil len Petríka.

Do druhej tretiny vstúpili Banskobystričania s presilovou hrou z prvej dvadsaťminútovky. Detva sa po početnej nevýhode snažila usadiť v pásme baranov a vyrovnať tak stav zápasu. Tieto snahy však prekazil gól Ziga, ktorý sa rodil po skvelej práci Luntera. Tlak na hostí sa tak opäť zväčšil. Napomôcť im mohlo vylúčenie Mihalika. Presilová hra však Detvancom vôbec nevyšla, a vážnejšie ohrozenie na Williamsa nesmerovalo. Banskobystričania sa v prostrednom dejstve nechali ešte dvakrát vylúčiť, na čo hostia nedokázali reagovať. V 37. minúte tak barani išli už do trojgólového vedenia. Strelu Kábača neudržal Petrík v lapačke, a puk tak pohodlne dorazil do siete Lamper.

V záverečnom dejstve tak potrebovala Detva rýchly gól, aby dokázala nadviazať na trojgólové vedenie baranov. Hostia sa dokázali dostať do tretiny Banskobystričanov. Tu ich však pozorná obrana baranov vytlačila len k mantinelom kde strácali dôležité sekundy v zápase. V 47. minúte mohol Ďaloga využiť chybnú prihrávku Bira, no na Williamsa bol prikrátky. O pár sekúnd neskôr už barani išli do štvorgólového vedenia z hokejky Ziga. Zápas tak bol už vo veľkej miere v rukách domácich, ktorí si vysoký náskok postrážili. Prvý mečbal tak Banskobystričania pred domácim publikom využili a postúpili tak do ďalšieho kola play-off.

Tipsport liga – štvrťfinále play-off – 5. zápas – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC 07 Detva 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 13. M. Lunter (K. Sloboda, Zigo), 24. Zigo (M. Lunter, Asselin), 37. Lamper (Kabáč), 48. Zigo (M. Lunter, Asselin). Zápas sledovalo 2747 divákov. /konečný stav série 4:1/

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Southorn, Mihálik, Nemčík, Biro – Gabor, Češík, Matoušek – Asselin, Zigo, M. Lunter – Bartánus, A. Šťastný, Šoltés – Lamper, Koper, Kabáč.

Zostava HC 07 Detva: R. Petrík – Martin Chovan, Betker, Gachulinec, D. Jendroľ, F. Fekiač, Kuklev, Golian, Sládok – Puliš, McLean, Ščurko – Žilka, V. Fekiač, R. Gašpar – Tibenský, Murček, Král – Török, M. Surový, Martin Ďaloga.