Už 359. Radvanský jarmok oficiálne otvorili v piatok popoludní na banskobystrickom Námestí SNP. Zábavu na kolotočoch a pri stánkoch s dobrotami aj tento rok dotvárajú stovky remeselníkov, predajcov drobného tovaru a folkloristov, ktorí jarmoku dodávajú jedinečný ráz.

Radvansky jarmok Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk
Jedným z motívov jarmoku je tradičná slovenská modrotlač. Primátor Ján Nosko si nasadil kravatu potlačenú tradičnou technikou.

Dramaturgia kultúrneho programu Radvanského jarmoku pokračuje v nastolenom trende návratu k tradíciám. V jarmočných stánkoch už síce Banskobystričania nakupovali od piatkového dopoludnia, no oficiálne otvorenie jarmoku bolo na programe o 16-tej hodine, kedy sa od Námestia Štefana Moyzesa i z Národnej ulice vydal ku hlavnému pódiu folklórny sprievod.  Nasledovalo oficiálne otvorenie, o ktoré sa postarali primátor Ján Nosko či vlaňajšia Miss Slovensko Lujza Straková. Koncert Františka a Vojtu Nedvědovcov potom zaplnil priestor banskobystrického námestia a nechýbala ani známa pieseň Honzu Nedvěda venovaná práve Banskej Bystrici. Zaujal ale aj program k 60. výročiu Vojenskej hudby Banská Bystrica, ktorý doplnili sólisti banskobystrickej Štátnej opery či speváci ľudových piesní z Horehronia. V ďalšom programe potom prebehla napríklad prehliadka ľudových krojov s prvkami modrotlače s hudobným doprovodom.

Do ulíc ale neláka len kultúrny program. Návštevníkom jarmoku svoje výrobky prezentujú takmer štyri stovky remeselníkov a predajcov zo Slovenska, ale aj z Maďarska, Poľska, Českej republiky, Bulharska, Srbska či Rumunska. Pre mladých je zas určený nemalý počet zábavných atrakcií hneď v niekoľkých lokalitách centra mesta.

Program Radvanského jarmoku 2016 pokračuje v sobotu každoročným detským folklórnym festivalom Na baňu klopajú, ktorého záverečný program sa začne na hlavnom pódiu na Námestí SNP o 12-tej hodine. Nasledovať bude už rovnako pravidelný program časopisu Slovenka so známymi osobnosťami. Podvečer potom bude patriť tancu a hudbe. Vystúpi napríklad tanečný klub Element a banskobystrické hudobné formácie. Večer bude patriť napríklad muzikálovým hitom a jeho záver potom aj legende slovenskej rockovej scény, kapele Metalinda. Program pri Barbakane bude s viacerými divadelnými predstaveniami určený najmä pre najmenších.

Kolotoče a stánky s občerstvením na Huštáku, nábreží Hrona či na parkovisku a v parku pod Pamätníkom SNP budú k dispozícii aj v sobotu až do polnoci, respektíve skorých ranných hodín. 359. Radvanský jarmok vyvrcholí v nedeľu popoludní.