Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu zaknihoval vo štvrtok 23. marca na Mestskom mládežníckom štadióne Radvaň-Kráľová prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne. V stretnutí 5. kola skupiny Stred prevýšil Zvolenčanov.

V oficiálnom zápise bol ako domáci vedený tím Zvolena, ktorý otvoril skóre stretnutia v 9. minúte zásluhou Ľudovíta Jamnického. Ten sa na hrote útoku po dlhom nákope odpútal od brániaceho hráča a prekonal Pavla Pecha. Bystričania však mali loptu častejšie, v ofenzíve boli aktívnejší a herná prevaha im aj priniesla ovocie.

V 19. minúte našiel Daniel Kohút z ľavej strany výbornou prihrávkou pred bránu voľného Filipa Samsona, ktorý poľahky vyrovnal na 1:1. Hráči vo fialových dresoch dokonali obrat na 2:1 z ich pohľadu ešte do prestávky. Ján Sojka v 22. minúte zobral loptu hráčovi Zvolena, ocitol sa sám pred brankárom Jánom Sekulom, ktorého si obhodil a zakončil do odkrytej brány.

Hráči Banskej Bystrice mali navrch aj v druhej 25-minútovke. V 29. minúte vyhral na ľavom krídle súboj Alexander Schütz, ktorý si následne naviedol loptu bližšie k bráne a z uhla zakončil presne k vzdialenejšej tyči – 3:1. V 37. minúte zvýšil na 4:1 Patrik Ďurčík, ktorý si nabehol pred odkrytú časť brány na výbornú prihrávku od Maximiliána Črepa z pravej strany.

Zvolenčania ešte zdramatizovali duel v 39. minúte, keď odkop súpera zachytil Ján Kouřil, ktorý pohotovou strelou zblízka prekonal Pecha – 2:4. Posledné slovo však mali hráči Banskej Bystrice. Na konečných 5:2 upravil v 50. minúte Ján Šimčík, keď z prvej z pravej strany ľavačkou uložil loptu do vzdialenejšieho horného rohu brány Zvolena. Videozostrih si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Banská Bystrica tak predbehla Zvolen na 3. mieste v tabuľke. Do play-off postupujú aj dve najlepšie mužstvá z tretích miest. Ak by však Bystričania aj vyhrali v poslednom kole skupinovej fázy s Nitrou, ich východisková pozícia nie je momentálne ideálna, a šanca na postup je len teoretická.

Povedali o zápase

Marián Sanitra, tréner Banskej Bystrice pre BBonline.sk: „Zápas sa mi konečne hodnotí veľmi dobre, keďže sme zaknihovali prvú výhru v sezóne. Najviac ma teší, že sme boli efektívni v zakončení, aj keď sme ako prví inkasovali my. Dokázali sme sa z toho otriasť, ešte do polčasu sme otočili. V druhom polčase sme držali hru vo vlastnej réžii, aj keď za stavu 4:1 sme inkasovali zbytočný gól, ale postrážili sme si to víťazstvo. Som na chlapcov hrdý, podali dosť dobrý výkon. Príprava nezodpovedala plánom. Plán bol, že odtrénujeme viac ako sme odtrénovali. Tréningov bolo menej aj preto, lebo sa začala príprava vo veľkom futbale. Niektorí chlapci sa museli prispôsobiť aj robote a iným okolnostiam. V zápase to našťastie nebolo vidieť.“

Michal Čief, kapitán Banskej Bystrice pre Niké TV: „Je to dobrý pocit, konečne prišlo víťazstvo, takže sme radi, aj keď sa to nerodilo ľahko. Mali sme veľa šancí, ktoré sme nepremenili. Potom sme to nakoniec zlomili. Dobré bolo, že sme otočili nepriaznivý stav do polčasu. Potom sa nám hralo lepšie. Pokiaľ ide o to, že každý z našich deviatich gólov v sezóne dal niekto iný, tak budem rád, keď dá každý chalan gól, dôležité sú víťazstvá. Je to zaujímavá štatistika, o ktorej som ani nevedel. Takže áno, asi teda hľadáme toho strelca. Uvidíme, dúfam, že ho ešte nájdeme. Posnažíme sa vyhrať posledný zápas v skupine.“

Dušan Vojtek, tréner Zvolena pre BBonline.sk: „Dnes to bolo jednoznačné, súper bol lepší. Trochu sme sa zo začiatku držali, dali sme prvý gól. Mali sme tam šancu na 2:0, ale od toho okamihu už Bystrica jednoznačne dominovala. A to ešte nevyužili kopec šancí, brankár nás podržal. Útok nám dnes nezahral, tam bola najväčšia naša slabina. Potom sme dostávali góly po brejkoch.“

Ľudovít Jamnický, autor prvého gólu Zvolena pre Niké TV: „Po našom prvom góle sme dostali dosť lacné góly po našich chybách. Boli sme po dlhšom čase v takejto zostave spolu, takže mužstvo sa ešte v podstate nepoznalo. Myslím si, že po druhom inkasovanom góle sme sa zlomili. Tam sme začali odpadávať už aj herne. Musím zrýchliť našu hru, lebo sme boli veľmi pomalí smerom dopredu. Veľmi málo sme držali loptu, tým pádom sme boli pod skoro permanentným tlakom.“

Niké Superliga – sk. Stred – 5. kolo – štvrtok 23.03.2023, 21.00 h – MMŠ Radvaň-Kráľová

Zvolen – Banská Bystrica 2:5 (1:2)

Góly: 9. Jamnický, 39. Kouřil – 19. Samson, 22. Sojka, 29. Schütz, 37. Ďurčík, 50. Šimčík. Bez kariet. Rozhodovali: Cintavý, Šveda, Béreš. Diváci: 30.

Zostava Zvolen: Sekula – Kouřil, Jamnický (C), Zemko, Bobor, Paulovčík, Vilhan, Eperješi, Škurla, Baran, Melicherčík.

Zostava Banská Bystrica: Pecho – Kohút, Sojka, Zeleňanský, Štubian – Čief (C), Samson, Vajda, Črep, Schütz, Blaško, Šimčík, Ďurčík.