Hokejisti Banskej Bystrice, v snahe odčiniť nedeľnú prehru, privítali v predohrávke 11. kola na svojom ľade tím HC Košice. V súboji tabuľkových susedov sa ukázalo, že neefektivita streľby, s ktorou sa oba celky potýkali, neznamená nič a predviedli gólovú prestrelku.

Na otvárací presný zásah sa čakalo necelé tri minúty, gólovo sa presadil štvrtý útok „baranov“ a na konci celej akcie bol Výhonský – 1:0. V 9. minúte prišlo vylúčenie Milého a v následnej presilovej hre domácich tvrdá rana z hokejky Šoltésa, ktorá skončila na maske košického brankára. Časté prerušenia kúskovali hru a hráči mali problém dostať sa do optimálneho tempa. V 13. minúte sa Košiciam podarilo vyrovnať, po zakončení Ferenca sa v skrumáži pred Rahmom najlepšie zorientoval Chovan – 1:1.

Banskobystričanom sa vyše päť minút pred sirénou podarilo opäť dostať do vedenia, keď Bačik v jednom z ofenzívnych výletov strelou k vzdialenejšej tyči prekonal Durného – 2:1. Už o niekoľko sekúnd mohol navýšiť vedenie HC ’05 Jendek, proti ktorému sa vyznamenal hosťujúci brankár. Domácim chýbala disciplína a zrážali ich časté vylúčenia. Po jednom z nich sa ocitol na trestnej lavici Holenda a „oceliarom“ stačilo šesť sekúnd na to, aby duel vyrovnali. Nápaditú prihrávku Leskinena využil pohotovou strelou Campbell – 2:2. Tento presný zásah napokon musel odobriť až videorozhodca, napokon však platil a zároveň dal bodku za rozháraným prvým dejstvom.

Gólové vrece ostávalo roztrhnuté aj v prostrednej časti hry. V 24. minúte mal gól na hokejke Tamáši, ktorého vychytal Durný. Sieť sa rozvlnila v 27. minúte, po snahe Kabáča sa dostal k puku Kontos a poslal „baranov“ do vedenia – 3:2. Hosťom ale stačilo pár sekúnd a bolo opäť vyrovnané, pri akcii Chovana s Bartánusom druhý menovaný nemal problém trafiť takmer odkrytú bránu – 3:3. Nasledovalo niekoľko bizarných momentov, keď brankár Durný po štvrtýkrát v zápase posunul bránu, za čo si jeho kolega musel odpykať menší trest a rovnaká situácia nastala aj o päť minút neskôr. Tesne predtým sa ocitol na trestnej lavici aj Ferenc, no banskobystrickí hokejisti nevyužili presilovku o dvoch hráčov.

V 33. minúte sa pri príležitosti Tamášiho opäť vychýlila brána za chrbtom Durného, na opačnej strane zasahoval Rahm po zakončení Jääskeläinena. Niečo vyše päť minút pred koncom druhej tretiny išli „barani“ po štvrtýkrát do vedenia – strelu Lužu tečoval Sojka a puk sa dokotúľal až za bránkovú čiaru – 4:3. Košičania však opäť dokázali odpovedať, na 4:4 vyrovnával presnou a tvrdou strelou Fín Joona Jääskeläinen.

Tretia tretina patrila Košiciam, ktoré vykazovali viac odhodlania a zrejme im ostalo aj viac síl. Najprv mal obrovskú šancu Tybor, na ktorého nadviazal aj Bartánus s Watlingom. Gól však prišiel až v 46. minúte, keď počas presilovej hry niekdajší banskobystrický hráč Southorn „prepálil“ všetko, čo mu stálo v ceste. Košičania sa tak prvýkrát v zápase ujali vedenia a veľmi rýchlo sa im podarilo pridať aj poisťovací gól. Po zaváhaní Björkunga si vzal puk Watling, ktorý ho naservíroval ako na podnose Campbellovi a bolo 4:6. Aj nasledujúce momenty ešte patrili hosťom, Banskobystričania sa snažili vrátiť do zápasu pri vylúčení Havrilu z konca 57. minúty a čiastočne sa im to podarilo. Na 5:6 znižoval druhým gólom v zápase Kontos. Zvyšné momenty už väčšie vzrušenie nepriniesli, „barani“ to ešte skúšali v šestici, no vyrovnanie už neprišlo.

Rudolf Jendek, tréner Banskej Bystrice: „Veľa gólov, ale na môj vkus až príliš veľa v našej bráne. Myslím si, že sme ten zápas dobre rozohrali, ale vždy nejakou fatálnou chybou sme si nechali streliť gól a dostávali sme sa neustále pod tlak. Do tretej tretiny sme vstupovali s tým, že ešte môžeme ten zápas zlomiť na našu stranu. Dve fatálne chyby – faul v strednom pásme, zbytočná sekera – samozrejme, vedeli sme, že súper má vynikajúce presilovky. Nemohli sme si to dovoliť. Prijmem každý faul, ktorý je okolo brány, ale keď sa niečo také deje v strednom pásme, to je vylúčené. Nehovoriac o poslednej chybe pri góle na 4:6. Stále sa nám opakuje to isté, hlavne tí istí hráči. Tak, ako sme požiadali majiteľov o trpezlivosť a tri zápasy nám dali na vyhodnotenie niektorých hráčov, asi budú musieť byť tvrdšie dohovory alebo iné riešenie. Ide aj o to, ako potom doplniť tím, čiže nemôžeme to nejak bezhlavo riešiť.“

Michal Kabáč, kapitán Banskej Bystrice: „Je to sklamanie. Myslím si, že prvé dve tretiny sme mali zápas v rukách. Bola to taká hojdačka – dali sme gól, hneď na to sme dostali. V tretej tretine sme úplne vybuchli, boli tam hlúpe chyby, hlúpe fauly. Súper dal dva góly a potom kontroloval zápas. Už to vyzeralo, že sme zápas zlomili, dali sme viac ako dva góly doma a súper dokázal hneď vyrovnať, neustrážili sme to. Chýb bolo veľa, v oslabovke sme dostali tri góly a neplníme veci, ktoré si povieme.“

Roman Durný, brankár Košíc: „Snažil som sa nemyslieť na to, že som rok nechytal. Samozrejme, nervozita pred zápasom bola, ale kto nie je pred zápasom nervózny, asi mu je zápas ukradnutý. Nepodal som zlý výkon, ale ani fantastický výkon. Viem, že od seba môžem očakávať omnoho viac, ale mám na čom stavať a myslím si, že od tohto zápasu som si nastavil dobré schodíky, po ktorých môžem liezť hore. Čo sa týka posúvania brány, aj Rahm sa na to sťažoval. Ja som od malička vedený používať tyčky, či už na zabrzdenie sa alebo odkopávanie sa. Pamätám, že sa mi to stávalo aj keď som hrával za Slovan, vtedy sme v Bystrici nehrali. Neviem… ja si myslím, že tie kolíky, ktoré sú v ľade, by mali byť hrubšie.“

Michal Chovan, hráč HC Košice: „Diváci si prišli na svoje, tréneri asi nie. Vyhrali sme a to je pre nás v tejto situácii najdôležitejšie. Potrebujeme ísť hore, potrebujeme zbierať body, aby sme sa dostali tam, kde patríme. Sme vďační za víťazstvo, dreli sme naplno. Bolo to vidno tú tretinu tretinu, že sme do toho dali všetko a zvládli sme to. Veľmi dôležité tri body. Dôležité bolo, že sme zahrali dobre presilovky, že sme dali góly a že sme sa dotiahli. Ale myslím si, že aj v hre 5 na 5 sme hrali dobre.“

Tipos extraliga – predohrávka 11. kola – utorok 18.10.2022 – Tipsport aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 5:6 (2:2, 2:2, 1:2)

Góly: 3. Výhonský (Sojka, Gabor), 15. Bačik (Kabáč, Kontos), 27. Kontos (Kabáč, Pavlin), 35. Sojka (Luža, Gabor), 58. Kontos (Urbánek, Gašpar) – 13. Chovan (Bartánus, Watling), 16. Campbell (Leskinen, Southorn), 28. Bartánus (Chovan, Olsson), 37. Jääskeläinen (Southorn, Chovan), 46. Southorn (Jääskeläinen), 47. Campbell (Watling, Šedivý). Rozhodovali: Moller, Hronský – Gegáň, D. Konc ml. – Ország. Diváci: 1895

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Pavlin, Bačik, Björkung, Luža, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Bíreš, Kontos, Kabáč – Šoltés, Tamáši, Jendek – J. Sukeľ, Urbánek, Gašpar – Výhonský, Sojka, Gabor

Zostava HC Košice: Durný (41. Riečický) – Olsson, Southorn, Šedivý, Deyl, Ferenc, Novota, Bartoš – Leskinen, Campbell, Jääskeläinen – Bartánus, Chovan, Watling – Lamper, M. Slovák, Tybor – Milý, Linet, Havrila

12 HK DUKLA Trenčín 10 2 1 0 0 7 22:35 8

Najbližší duel odohrajú hokejisti Banskej Bystrice v piatok 28. októbra, kedy sa predstavia na ľade Michaloviec. Duel 13. kola sa začne o 18. hodine.