Banskobystrických hokejistov čakal v záverečnom vystúpení základnej časti duel proti rozbehnutým Košiciam, ktoré pred stretnutím ťahali sériu siedmych výhier v rade a ako bonus živili nádeje na prvé miesto v tabuľke. Naopak, „baranom“ príliš o veľa nešlo, a hoci chceli potešiť svojich priaznivcov, napokon im snaha na bodový zisk nestačila.

Už po necelej minúte sa prvýkrát v stretnutí vylučovalo a na trestnú lavicu zamieril Cormier, ktorý tak vskutku expresne doprial hosťom početnú výhodu. Tá však ostala nevyužitá a po jej konci Ryczek vysunul do úniku Troocka, ktorý sa v situácii zoči-voči Janusovi nemýlil a otvoril skóre zápasu – 1:0. Oceliari sa však postupne zahrievali na očakávanú prevádzkovú teplotu a počas 12. minúty prišla gólová odpoveď. Po tom ako sa Bystričania ocitli v šestici, museli čeliť presilovke Košíc, ktorú využil na vyrovnávajúci zásah Southorn – 1:1. Bývalý hráč „baranov“ mal gól na hokejke aj počas 14. minúty, dobre však zasiahol Belányi, ktorý v krátkom čase čelil aj príležitosti Fejesa. Na začiatku 17. minúty mohol prinavrátiť vedenie domácemu celku Troock, ktorý ale zblízka zakončoval iba do Janusa. Necelú minútu na to sa opäť menil stav zápasu, po krásnej kombinácii bol na konci celej akcie kapitán hostí Chovan, ktorý zaistil svojmu celku vedenie – 1:2.

Zverenci trénera Sheddena si do druhej dvadsaťminútovky preniesli dlhú presilovú hru, ktorú však nedokázali pretaviť vo vyrovnávajúci gól a v 26. minúte si Sukeľ vylámal zuby na vyrážačke Janusa. Na konci 28. minúty oslabil svoj tím Ďatelinka a „oceliari“ tak mali ideálnu príležitosť navýšiť si vedenie. Stal sa však presný opak, v prvej kontre ešte Ryczek trafil iba do hosťujúceho gólmana, krátko na to však Tamáši adresoval gólovú „žabku“ Sojkovi, ktorý vyrovnával v 29. minúte – 2:2.

V 33. minúte vzplanuli vášne na oboch stranách, keď Ferenc atakoval Sukeľa, čo sa nepozdávalo najmä Gaborovi a Ďatelinkovi, no arbitri stretnutia nedopustili začiatok pästnej výmeny a následný dvojminútový trest pre spomínaného Ferenca poriadne rozčertil kormidelníka Košíc, Cemana. Krátko na to sa nešetrným zákrokom prezentoval aj Jääskeläinen, no presilová hra „baranov“ štyroch proti trom ostala nevyužitá.

Pred treťou tretinou tak bolo naďalej všetko otvorené, lenže domáci doplácali na časté vylúčenie a jedno z nich prišlo aj v 45. minúte po faule Bíreša. Následnú presilovku košickí hokejisti dokázali pretaviť na rozdielový gól, o ktorý sa postaral ďalší niekdajší hráč Bystrice, Bartánus – 2:3. V 52. minúte mohol vyrovnať Sojka, ktorý sa znovu počas oslabenia preštrikoval až k Janusovi, no na dvakrát neuspel a na opačnej strane mohol pridať gólovú poistku pre hostí Fejes. V 53. minúte pohrozil hosťujúci Olsson, následne sa jedovatou strelou na Janusa prezentoval Troock, no všetko napokon dospelo až k tomu, že Banskobystričania išli v závere do vabanku a pri hre bez brankára inkasovali aj štvrtý gól. Strelou do odkrytej brány pečatil skóre zápasu na konečných 2:4 hosťujúci Hovorka. Košice sa tak aj vďaka zaváhaniu Bratislavčanov napokon predrali na čelo tabuľky a po stretnutí tak mohli oslavovať prvenstvo po základnej časti.

Povedali o zápase

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas. My sme v podstate mali isté štvrté miesto, no išli sme do zápasu s tým, že určite chceme vyhrať, lebo doma sme tých fanúšikov veľakrát nepotešili. Žiaľ, sa nám to nepodarilo ani dnes, Košice hrajú veľmi dobre, zohrali sa a majú výborných hráčov. Prvé miesto si zaslúžili. Naše štvrté miesto je však paráda, keď si to porovnáme s tým, kde sme boli v štvrtine sezóny. Stanovili sme si tento cieľ, ktorý sme dosiahli. Túto prehru zahodíme za hlavu a sústredíme sa už iba na play-off. Čaká nás Spišská, je to veľmi kvalitný súper a za posledné sezóny išli fakt hore. Vzájomné zápasy hrajú v náš prospech, vieme ako na nich. Musíme však k tomu pristúpiť zodpovedne a rozobrať si ich do detailu. Okrem presilových hier musíme zlepšiť premieňanie šancí. Musíme veľa korčuľovať, napádať a nedať im nejaký priestor.“

Michal Chovan, útočník Košíc: „Bol to ťažký zápas ako vždy, v Bystrici sa nehrá ľahko. Vieme ako hrajú fyzicky, je to malé ihrisko, ale pripravovali sme sa na to. Potrebovali sme uhrať body a jedným očkom sme sa pozerali na druhý zápas. To prvé miesto je pekné, aj keď je to základná časť. Chvíľu si to užijeme, ale potom sa začneme pripravovať na play-off, čo je najdôležitejšia fáza. Vedeli sme, že tú kvalitu máme a ukázal sa ten super kolektív. Bojovali sme jeden za druhého, ako tím a to bol základ toho úspechu.“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Hoci v tomto zápase pre nás nešlo až tak o veľa, aj napriek tomu som chcel, aby sme zabojovali a hrali tvrdo. Košice si sledovali na diaľku situáciu na Slovane, patrí im gratulácia za prvenstvo po základnej časti, zaslúžili si to. Som trochu sklamaný, nakoľko niektorí hráči skutočne bojovali a iní sa veľmi neukázali. Čo sa týka toho, v čom sa môžeme zlepšiť pred play-off, určite uvítame návrat Výhonského do zostavy. Jeho energia, spôsob akým korčuľuje a jeho výška nám veľmi pomôže. Watling sa vráti do zostavy tiež a my sa vrátime k základom toho, čo nám pomáhalo k víťazstvám. Prečo však nevieme uspieť na domácom ľade, je mi záhadou. Možno by sme mali odohrať sedemzápasovú sériu čisto v Spišskej. Je to trochu frustrujúce, nakoľko tento tím by mal byť stavaný na naše ihrisko. Play-off je však nová súťaž. Samozrejme, mali by sme byť nadšení, veď sa nám podarilo dostať z dna tabuľky až na štvrté miesto. Som hrdý ako tvrdo táto skupina hráčov pracuje. Naša brankárska jednotka vynechala snáď 10 zápasov a pri zraneniach, s ktorými sme sa potýkali, museli vystúpiť do popredia niektorí iní hráči. Určite sme však napísali dobrý príbeh a nie naopak. Dúfam, že Sedláček bude na play-off pripravený, veríme tomu, že už v stredu bude môcť trénovať. Belányi však chytáva kvalitne a budem sa musieť zamyslieť, s kým začneme v play-off.“

Marek Bartánus, útočník Košíc: „Samozrejme, chceli sme tento zápas zvládnuť a nech už by to na Slovane dopadlo akokoľvek, my sme chceli vyhrať a to sa nám aj podarilo. Som veľmi rád, že Zámky to na Slovane zvládli a my sme vyhrali základnú časť, za čo sme strašne vďační. Bystričania majú taktiež z posledných 15-20 zápasov formu ako hrom, myslím, že sa stretli dnes prvé dva tímy čo sa týka formy. Bol to ťažký zápas, ale zvládli sme to a som veľmi rád. Naša forma je excelentná, no musíme si dať do hláv, že sme stále len na začiatku. Určite nám to pomôže do play-off, sme veľmi vďační, no musíme ostať pokorní a ďalej pracovať.“

Tipos extraliga – 44. kolo – nedeľa 05.03.2023 – Tipsport Aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly: 4. Troock (Ryczek), 29. Sojka (Tamáši) – 12. Southorn (Jääskeläinen), 18. Michal Chovan (Jääskeläinen, Rogoň), 46. Bartánus (Pollock), 60. Hovorka. Rozhodovali: Snášel ml., Crman – Staššík, Valo, vylúčení na dve min.: 8.6, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0. Diváci: 2453.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (P. Andrisík) – Luža, Ďatelinka, Kojo, Ryczek, Holenda, Cormier – Troock, Kontos, Urbánek – Šoltés, Tamáši, Jendek – R. Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Gabor, Sojka, J. Uram

Zostava HC Košice: Janus (Riečický) – Olsson, Breton, L. Romančík, Southorn, Ferenc, Šedivý, A. Bartoš – Jääskeläinen, Mich. Chovan, Rogoň – Bartánus, Pollock, Fejes – Lamper, M. Slovák, Paršin – Hovorka, Linet, Havrila

Najbližšie stretnutie čaká hokejistov Banskej Bystrice až vo štvrťfinále play-off, ktoré by sa pre nich malo začať v stredu 15. marca. Ich súpermi budú hráči Spišskej Novej Vsi, ktorí obsadili celkové piate miesto. Barani odštartujú sériu dvojzápasom v domácom prostredí.