Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa po týždni opäť streli so Šamorínom, ktorý tentokrát privítali v stredu 1. decembra v rámci dohrávky 8. kola Niké Extraligy žien na domácej palubovke v telocvični FF UMB na Tajovského 40. Z duelu, v ktorom sovičky podali jeden zo svojich najlepších výkonov v sezóne, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Basketbalistky UMB na svoju prvú výhru v sezóne ešte stále čakajú, a tak boli jasnými favoritkami Šamorínčanky. Tie vstúpili do zápasu trojkou Timey Sujovej a potom sa dostali do vedenia 2:13. Následne strelili dva koše Sovičky, druhou trojkou hostí odpovedala Barbora Šipková a Šamorín napokon vyhral prvú štvrtinu o 7 bodov.

Od stavu 13:22 sa sovičkám v druhej 10-minútovke podarilo trojkou Anny Kaliuzhnej, košom Petry Šunovej a štyrmi bodmi Rebeky Chovancovej vyrovnať na 22:22. Domáce družstvo naďalej vzdorovalo, no Šamorínčanky si dokázali do polčasu prinavrátiť 7-bodový náskok z prvej štvrtiny.

Tretia štvrtina patrila hosťujúcemu tímu, ktorý v tejto časti hry zveľadil svoj náskok o ďalších 6 bodov, pričom svojou druhou trojkou v zápase sa prezentovala Sujová. V záverečnej 10-minútovke však tím UMB opäť zabral, keď najprv trojkou Šunovej, košom Kláry Paulechovej a štyrmi bodmi Klaudie Háberovej znížil na rozdiel 10 bodov. Bodový odstup bol nakrátko aj jednociferný, no Šamorínčanky si už v závere zápasu víťazstvo postrážili a napokon zvíťazili o 14 bodov.

Basketbalistkám UMB sa aspoň po prvýkrát v sezóne podarilo nastrieľať viac ako 50 bodov. Na domácej strane sa najviac darilo 11-bodovej Šunovej, s 8 bodmi jej sekundovali Kaliuzhna, Háberová a Chovancová. Štyri hráčky hosťujúceho tímu zaznamenali dvojciferný počet bodov. Najviac, zhodne po 16 bodov, nastrieľala kapitánka Šamorína Simona Marcová a hrajúca asistentka trénera Timea Sujová. Až 15 doskokov si pripísala Bianka Laura Vaigl. Šamorínčanky boli presnejšie v streľbe za dva body aj v premieňaní trestných hodov.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Zle sme vstúpili do zápasu. Nechali sme súperovi náskok, ktorý sme potom museli doháňať, čo nás stálo sily, ktoré nám chýbali v závere. Podarilo sa nám, skôr v druhom polčase, súpera zatlačiť, získať nejaké lopty agresívnejšou a hlavne rýchlou hrou. Kým sme hrali rýchly protiútok, tak si myslím, že sme dominovali na ihrisku. Akonáhle sme sa prispôsobili pomalšej hre súpera, tak nám to v tom útoku nešlo. Tam ešte robíme veľké chyby, rovnako ako aj pri riešení pick and roll-u súpera. Ale stále tam vidím nejaký posun. V tomto zápase to možno chcelo vydržať 40 minút v tom nasadení, ktoré bolo v čase, kedy sme ich bodovo dobehli. Ťažko hodnotiť, či to bol náš najlepší výkon v sezóne, pretože na začiatku sezóny sme boli minimálne zohraté. Dievčatá sú ešte stále v tom, že sa potrebujú zohrať, ale začínajú skôr chápať tú filozofiu, ktorou chceme ísť, že postupný útok nie je pre nás ten pravý dominantný, ale skôr tá rýchla hra a zlepšenie v obrane. Tam potrebujeme byť agresívnejšie, silovejšie a lepšie riešiť clony súpera.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB: „V úvode sme sa veľmi nechytili, trošku nám to ušlo, ale potom sme sa do polčasu na súpera dotiahli. Tretia štvrtina bola zo začiatku trošku slabšia, asi sme veľmi chceli, ale nešli nám či už koše, alebo sme robili chyby v obrane. Potom sme sa snažili, aj sme boli už v streľbe úspešnejšie, ale ten náskok súpera bol vyšší a nedokázali sme to dotiahnuť do úspešného konca. Mrzí nás to, pretože toto bol pre nás ten zápas, ktorý to mal konečne zlomiť. Pripravovali sme sa na to, všetky sme boli nabudené, chceli sme to veľmi, ale nevyšlo to. O výsledku rozhodla najmä naša obrana, pretože tam si súperky pod košom robili čo chceli. Kondične sme na nich aj mali. Myslím si, že sme ich aj dosť ubehali, len aj strely im viac padali. Rozhodla aj slabá streľba na našej strane.“

Rebeka Chovancová, hráčka BK ŠK UMB: „Myslím si, že sme na nich mali. Možno aj nejakými svojimi chybami sme si tento zápas prehrali. Chýbala nám možno koncentrácia po celý zápas, nie len v nejakých úsekoch a taktiež lepšia komunikácia medzi nami. Na našom výkone by som vyzdvihla asi to, že sme mali fakt aj dobré úseky, kde sme rýchlymi protiútokmi vedeli zahrať veľmi dobré pasáže, ale bohužiaľ, nestačilo to na výhru.“

Niké Extraliga žien – dohrávka 8. kola – streda 1.12.2021 – FF UMB B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 53:67 (28:35)

Zostava BK ŠK UMB a body: Šunová 11, Kaliuzhna 8, Paulechová 7, Turčanová (C) 7, Piperková 2 (Háberová 8, Chovancová 8, Vyšná 2, Luptáková 0, Dobrotová 0, Žilinská 0, Slavíková 0). Trénerka: A. Izáková

Zostava ŠBK Šamorín a body: Marcová (C) 16, Sujová 16, Vaigl 14, Šipková 13, Bábiková 6 (Soóky 2, Slama 0, Takács 0, Fenesová 0, Pellérdi 0). Tréner: A. Diósi

Štvrtiny: 11:18, 17:17, 11:17, 14:15. TH: 5/9 – 12/14. Trojky: 2/13 – 3/18. Fauly: 21 – 15. Rozhodovali: Z. Tomašovič – T. Doušek, V. Kamay. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 334:703 0/4 (0,00%) 0/5 (0,00%) 0/9 0,00%

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v Ružomberku, kde v sobotu 4. decembra o 17.00 h nastúpia na stretnutie 11. kola Niké Extraligy žien proti domácemu úradujúcemu majstrovi.