V stredu popoludní pokračoval v písaní svojej histórie medzinárodný halový výškarsky míting Europa SC High Jump. Už 19. ročník podujatia známeho tiež ako Banskobystrická latka odštartovali o 17.00 h ženy. Štiavničky ani tento rok neostali nič dlžné svojej povesti, rekordy sa však tentokrát neprepisovali. 

Ruske Anne Čičerovovej na víťazstvo stačil dvojmetrový výkon. (foto: B. Račko/BBonline.sk)

Po úvodných skokoch cez latku vo výške 175 cm prišla na rad výška 180 cm, ktorá bola úskalím jedinej českej zástupkyni Leony Silnicovej. Aj napriek tomu jej dosiahnutý výkon znamenal vyrovnanie osobného maxima. So zdvíhajúcou sa latkou sa následne s dosiahnutým maximom 180 cm lúčili Yekaterina Kuntsevichová a Viktorya Dobrynska. Ruskú a ukrajinskú reprezentantku následne o päť centimetrov prekonali Melánia Melfortová a Levern Spencerová. Maximálna pokorená výška 190 cm znamenala stop pre Talianku Alessiu Trostovú a v súťaži tak podľa očakávaní zotrvali štyri najväčšie esá: Di Martinová, Čičerovová, Hellebautová a Loweová. Práve prvej menovanej, Talinke Di Martinovej, sa ušla nepopulárna „zemiaková medaila“ a minuloročný úspech v podobe víťazstva na tomto mítingu tak v Banskej Bystrici nezopakovala. Neprekonanou sa pre ňu stala hranica 196 cm, ktorú nepokorila ani raz z troch pokusov. Podobne dopadla s maximálne dosiahnutým úspešným pokusom 193 cm aj Loweová. Pre sympatickú Američanku však mal jej výkon príchuť bronzovej medaily.

S úderom 18.00 h sa v športovej hale na Štiavničkách zvyšovalo napätie, prišiel totiž čas prerozdeľovania dvoch najcennejších kovov. O tie sa pobili aktuálna líderka tohtoročných svetových tabuliek Anna Čičerovová s olympijskou šampiónkou z Pekingu Tiou Hellebautovou. Po zdolaní 193 centimetrov hneď na prvý pokus dráma pokračovala. Čičerovová latku vo výške 196 centimetrov zdolala bez väčších problémov na prvý pokus, Belgičanka Hellebautová mala za sebou dva neúspešné pokusy. Aj napriek koncentrácii a dobrému rozbehu však latka spadla a z Banskej Bystrica si tak odnáša striebro. Víťazka bola jasná, otázne však bolo, pokiaľ siahajú jej momentálne limity. Hneď na prvý pokus pokorila hranicu 198 cm, na druhý aj tú dvojmetrovú. Následne si latku nechala zodvihnúť na 204 centimetrov, no táto výška už pokorená nebola. Tohtoročná ženská súťaž tak žiadny rekord nepriniesla (aktuálny svetový rekord: 208 cm, európsky rekord: 208 cm, najlepší výkon tejto sezóny: 206 cm, rekord mítingu 205 cm), aj napriek tomu to však bolo impozantné divadlo plné krásnych športových výkonov.

Výsledky:

1. CHICHEROVA ANNA (RUS) – 200 cm
2. Hellebaut Tia (BEL) – 196 cm
3. Lowe Chaunté (USA) – 193 cm

4. Di Martino Antonietta (ITA) – 193 cm
5. Trost Alessia (ITA) – 190 cm
6. Spencer Levern (LCA) – 185 cm (osobné maximum aktuálnej sezóny)
7. Melfort Mélanie (FRA) – 185 cm
8. Dobrynska Viktoriya (UKR) – 180 cm
9. Kuntsevich Yekaterina (RUS) – 180 cm
10. Silnicová Leona (CZE) – 175 cm (vyrovnala osobné maximum)