Od začiatku roka museli, kvôli opätovnému zavedeniu lockdownu, svoje brány znovu uzavrieť všetky obchody okrem potravín, drogérií a obchodov predávajúcich krmivo pre zvieratá. Mnoho prevádzok tak využilo možnosť ponúkať svoj tovar online.

E-shopy sa kvôli pandémii koronavírusu tešia stále väčšej obľube. Napriek zákazom vychádzania alebo karanténam si môžete tovar objednať prostredníctvom internetu až domov. Okrem klasického doručenia na poštu alebo kuriérom na adresu máme v Banskej Bystrici aj iné možnosti. Na viacerých miestach v našom meste pribudli už počas vlaňajška ešte intenzívnejšie balíkomaty, balíkoboxy a výdajné miesta. Svoj tovar si môžete po objednaní dať doručiť na ľubovoľnú dostupnú pobočku.

Väčšina internetových obchodov poskytuje možnosť doručenia do balíkomatov Slovenskej pošty alebo na výdajné miesta Zásielkovne. Niektoré e-shopy, ako napríklad Alza a Mall majú zriadené svoje súkromné balíkomaty, ktoré sú k dispozícii nonstop. Na boxe stačí len zadať kód, ktorý ste prijali od obchodníka a zaplatiť kartou (v prípade, že ste neplatili predom). Zoznam balíkomatov nájdete zverejnený na webových stránkach obchodu.

Väčšie obchody ako Nay, Alza, Decathlon a Datart majú k dispozícii aj vyzdvihnutie priamo na miestnych pobočkách. Otváracie hodiny sú upravené nasledovne:

Datart (zároveň výdajňa pre eta.sk a hej.sk): Po – Ne: 10-19 hod
Decathlon:  Po – Ne: 9-21 h
Alza (pobočka): Po – Ne: 8-19 h
Mall.sk (pobočka): Po – Pia: 9:30 – 18 h
Nay Elektrodom: Po – Ne: 9-20 h

 * – uvádzame len zoznam vybraných väčších výdajných pobočiek.

Napriek tomu, že na Slovensku od 1.1. do 2. alebo 7.2. platí zákaz vychádzania, na výdajné miesta sa zákaz nevzťahuje. Avšak v rámci nových vládnych nariadení sa od stredy môžete pohybovať len s negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu vykonaného v období od 18.1 do 26.1. Výnimka, kedy nebudete potrebovať test, bude opäť platiť len pre potraviny a drogérie.

Na výdajné miesto tak do konca platného zákazu vychádzania budete môcť ísť len v prípade, že máte potvrdenie o negatívnom výsledku alebo prekonaní ochorenia, ktoré nie je staršie ako tri mesiace. Už tento týždeň vláda rozhodne, v ktorých okresoch sa bude sprísnený lockdown predlžovať a či sa bude týkať aj Banskej Bystrice do 2. alebo 7. februára, prípadne dlhšie.