Uplynulý víkend sa skončila základná časť našej hokejbalovej súťaže. Do play off postúpilo dvanásť mužstiev, posledným dvom sezóna 2017/18 skončila.

BBHbL – 13. kolo

Hbk Wolves Kremnica vs. Hbk Paluba ZH 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)

G: Rajchman, Reichman – Miškovský, Milčík, Lunter, Hanus, Škopík.

Strely na bránu: 15:28. Vylúčenia: 1:1. Hviezdy zápasu: Lupták – Lunter.

V prvom zápase dňa potvrdila Paluba úlohu favorita a ladila na Luptákovi svoju streleckú formu pred play off. Ten bol právom vyhlásený za hviezdu zápasu za svoj tím. Na druhej strane aktivitou hýril Lunter.

Hbk Foresters vs. Hbk Panthers 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

G: Chudý 2, Magdolen – Melicherčík.

Strely na bránu: 26:13. Vylúčenia: 6:7. Hviezdy zápasu: Prochazka – Vrtielka.

Foresters si v nervóznom zápase víťazstvom nad Panthers vybojovali peknú piatu priečku a prvé nasadené miesto v predkole play off. Hlavnú zásluhu na tom mala v tomto zápase dvojica Chudý – Kováč, víťazný gól pridal Magdolen. Na druhej strane dokázal gólom odpovedať len kapitán Melicherčík.

Hbk Tigers vs. Hbk Stars 3:4 po s.n. (0:0, 1:1, 2:2)

G: Krajči K. 2, Tkáčik – Murňák, Šomodík, Holinec, rozhodujúci nájazd Holinec.

Strely na bránu: 22:26. Vylúčenia: 2:1. Hviezdy zápasu: Tkáčik – Holinec.

Na strely vyrovnaný zápas v ktorom už nešlo o možnosť posunúť sa v tabuľke. Stars nemohli postúpiť do play off a Tigers mali pozíciu v tabuľke istú. Rozuzlenie prišlo až v samostatných nájazdoch. V nich boli úspešní len hráči Stars a zobrali tak čestné víťazstvo až na konci sezóny.

Hbk Serafins Eagles vs. Hbk Viking Warriors 4:2 (3:0, 0:0, 1:2)

G: Mišák, Dudáš, Huba J., Fides – Petro, Kalus.

Strely na bránu: 23:24. Vylúčenia: 2:0. Hviezdy zápasu: Mišák – Kalus.

Liptáci rozhodli o zápase už prvej tretine, keď zo siedmich striel prešli za Lackov chrbát tri. Po bezgólovej druhej tretine boli aktívnejší Vikingovia, ktorí využili ponúknutú presilovku, ale na zvrat v zápase to už nestačilo. Serafíni pridali v závere ešte jeden gól a pripísali si tak cenné tri body.

Zápas kola:

Hbk Autos BB vs. Hbk Cocra 5:6 (0:1, 2:3, 2:2)

G: Trnka, Žiak, Blaszek, Marcinek, Halama – Gašpar 3, Petro, Jedlíček, Šucháň

Strely na bránu: 34:23. Vylúčenia: 2:4. Hviezdy zápasu: Blaszek – Petro.

Aj napriek oklieštenej zostave, v ktorej nastúpila Cocra v zápase kola proti Autos, bol k videniu pekný hokejbal. Autos potrebovali získať aspoň bod, aby sa umiestnili na treťom mieste. Skúsený center Ján Blaszek dáva mladíckemu tímu Autos rozum a pokoj na hokejky, čo bolo vidieť aj v zápase. Na druhej strane dvojica Petro – Gašpar nie nadarmo okupuje horné priečky kanadského bodovania a aj v tomto zápase hrozila každým protiútokom. Táto kombinácia spolu priniesla hokejbal, na ktorý sa bolo radosť pozerať. Víťaz však môže byť len jeden. Autos v závere v presilovke znížili na rozdiel jedného gólu, no záverečná hra bez brankára už vyrovnanie nepriniesla a tak najtesnejším rozdielom Cocra brala tri body, ktoré jej zaručili prvé miesto po základnej časti. Autos sa umiestnil na 4. pozícii.

Povedali po zápase:

Jakub Moravčík (kapitán Autos BB): „Chceli sme potrápiť jasného favorita nielen zápasu, ale aj celej ligy, čo myslím, sa nám podarilo. Zišli sme sa vo veľmi hojnom počte, čo možno bolo až na škodu. Súper hral vo veľmi oklieštenej zostave, ale nechýbalo im hviezdne duo Petro – Gašpar, ktorí režírovali triumf Cocry. Zápas začal spočiatku vo svižnom tempe so šancami na obidvoch stranách, aj keď si myslím, že viac z hry sme mali my. Pri prvom góle ušiel Rasťo Gašpar, ktorý bežal za vyhodenou loptičkou a skóroval na 1:0 a tak sa skončila aj prvá časť hry. V druhej tretine sme výsledok otočili v náš prospech na 2:1, ale nastal zlom zápasu a to presilovka Cocry 5 na 3, v ktorej strelili dva góly a opäť sa dostali do vedenia. V tretej tretine sme vyrovnali, ale vzápätí sa Cocra dostala do vedenia o dva góly. Dve minúty pred koncom sme len korigovali výsledok na 5:6. Myslím si, že sme odohrali kvalitný zápas a musím pochváliť chalanov za bojovnosť a nasadenie v zápase. Tak isto by som pochválil aj brankára Cocry Kubíka, ktorý miestami chytil aj nemožné. Šancí sme mali viac, Cocra hrozila len z protiútokov, čo im na víťazstvo stačilo. Bol to kvalitný zápas. Prehra mrzí, lebo nám stačil len jeden bod, aby sme skončili tretí.“

Rastislav Gašpar (HbK Cocra): „Do zápasu sme išli s tým, že chceme ako vždy vyhrať. Musím pochváliť každého jedného hráča, pretože nás bolo len šesť a to Jožko Jedlíček hral ešte so zranením. Aj to svedčí o tom, že je zapálený pre ten hokejbal a hrá ho už vyše 20 rokov. Zápas bol vyrovnaný, na oboch stranách boli šance a aj skvelí brankári. Do víťazného konca sme to dotiahli napokon my. Som rád, že sa v lige rysuje ďalšie super mužstvo na čele s Kubom Moravčíkom a myslím si, že Autos má na finále, no samozrejme uvidíme v play off.“

Pozvánka na play-off od predsedu Športovo-technickej komisie BBHbÚ, Andreja Nemčeka:

„Pred sezónou sme mali veľké starosti s modelom súťaže, keďže sme museli dovtedy dve samostatné ligy spojiť do jednej. Zároveň sme museli brať ohľad na kvalitatívne rozdiely medzi tímami a tak sme vymysleli unikátny model, s ktorým po základnej časti môžem vysloviť spokojnosť. Tabuľka bola dosť vyrovnaná, ofenzívnu silu predvádzala najmä Cocra, ale v play off im určite veľmi silno budú konkurovať Žiarčania a Sparta Sekier. Veľmi kvalitný tím postavili Autos, pekný úspech sa podaril aj tímu Foresters, progres badať u tímov ako Viking Warriors a Tigers.

Prvé štyri tímy postúpili teda priamo do štvrťfinále a v predkole budú o ďalšie štyri priečky bojovať tímy na 5. – 12. mieste tabuľky. V play off sa nám predstavia výborní hokejbalisti, našu ligu hrajú chalani, ktorí sú známi z hokejových klzísk, reprezentanti Slovenska v hokeji aj hokejbale, extraligisti, o kvalitný hokejbal je teda postarané. Play off bude prebiehať počas posledného májového víkendu a potom celý jún. Preruší ho na jeden týždeň najväčší európsky turnaj Országh Cup (16. – 17. jún) a týždeň po ňom spoznáme majstra ligy pre sezónu 2017/2018.