Majú spríjemňovať a skrášľovať verejný priestor všetkým Banskobystričanom, ale zrejme už slúžia len jednotlivcom. Reč je o kvetoch i celých kvetináčoch, ktoré s nástupom jari Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica osadzujú v uliciach.

Nie všetky rastliny však napokon slúžia svojmu účelu. Neznámi vandali ich poškodzujú, zjavne z úmyslom skrášliť nie mesto, ale svoj vlastný priestor.

„Naši zamestnanci vypestujú desiatky tisíc rastlín ročne. Pracne od semiačka v skleníkoch, až po ich vnášanie do mesta. Môžeme ich vidieť v záhonoch, rovnako aj v mobilnej zeleni, či už v kvetináčoch na mostoch, kvetináčoch okolo pouličného osvetlenia. Napriek ich precíznej práci, sa stretávame s javom, kedy dochádza k vyberaniu týchto rastlín, či dokonca k zmiznutiu celých kvetináčov,“ uvádza ZAaRES na svojej Facebook stránke.

V ostatných týždňoch pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb mesta zaznamenali hneď niekoľko zmiznutí a vykopaní sadeníc, ale aj krádeží celých kvetináčov, ktoré sú umiestňované napríklad na mosty v centre.

Ceny sadeníc i ďalšieho záhradníckeho vybavenia podobne, ako všetky ďalšie produkty pri súčasnej inflácii výrazne rastú, a tak sa aj obyčajné avšak profesionálne vypestované kvety v uliciach stávajú terčom zlodejov.

ZAaRES upozorňuje, že takýmito skutkami sa vandali dopúšťajú priestupku, pri ktorom v prípade dokázania viny hrozia sankcie v závislosti od výšky spôsobenej škody.

„Touto cestou vyzývame vás, občanov, aby ste sa i o tejto téme rozprávali medzi sebou a veríme, že takáto činnosť nebude ďalej pokračovať,“ uvádza vo vyhlásení ZAaRES.