Po jasnej výhre proti Budapešti čakal na baranov dôležitý zápas s Košicami. Košice v tejto sezóne dokázal poraziť tesným jednogólovým víťazstvom jedine Poprad. Ďalším premožiteľom tak mohli byť práve domáci Banskobystričania.

Úvodná tretina patrila jasne baranom. V prvej minúte zápasu sa dostal do streleckej možnosti Faille, no jeho strelu vychytal pozorný Habal. Zásluhou Surového aktivity si domáci vypýtali prvú presilovú hru. Barani sa do svojho súpera zahryzli v 6. minúte, keď potrestali vylúčenie v tíme HC Košice. Odrazený puk pricestoval až k Zigovi, ktorý sa dobre zorientoval a načal gólový účet pod Urpínom. V 7. minúte ponúkli aj domáci možnosť oceliarom vyrovnať po vylúčení Vargu. Nedarilo sa im ale usadiť v útočnom pásme a presilovku tak nevyužili. V 12. minúte došlo k ďalšiemu vylúčeniu na strane hostí. Vylúčený Suja ale z lavičky odišiel predčasne, pretože barani znova boli pri chuti a využili početnú výhodu. Po nastrelenej tyčke dokázal Tamáši skrotiť puk a poslať druhý gólový pozdrav Habalovi. Dobre naladení Banskobystričania skórovali aj v 15. minúte keď už na 3:0 zvyšoval Török. Akciu započal Kabáč, ktorý si potiahol puk smerom do obranného pásma oceliarov a dobrou prihrávkou na voľného Töröka si pripísal asistenciu. Do konca tretiny už k ďalšiemu gólu neprišlo. Výborný vstup baranov do zápasu bol okrášlený tromi gólmi, na ktoré Košice zatiaľ nevedeli reagovať.

Košičania museli reagovať rýchlym gólom, aby mohli zvrátiť nepriaznivý stav zápasu. V 14. sekunde od úvodného buly to skúšal Nagy strelou švihom, ktorá bola ale zbokovaná domácou obranou. Tretie vylúčenie prišlo na strane hostí v 25. minúte. Barani preskúšali domácu obranu kombinačnou hrou, ktorej ale štvorica hráčov odolala. Ďalšie vylúčenie prišlo na strane Banskobystričanov a východniari tak mali príležitosť znížiť. Nádejne vyzerali strely Haščáka a Nagyho ktoré Wiliams bez väčších problémov pokryl. Domáci sa ale nehrnuli zbytočne do útoku, keďže si nastrieľali pohodlný náskok. Početnú výhodu ponúkli hostia aj baranom. V nej mohli byť barani opäť efektívny, ak by Sýkora využil príležitosť, ktorá mu bola ponúknutá. Po presilovke domáci nepúšťali oceliarov do väčšieho tlaku a prostredné dejstvo tak skončilo bez gólu.

Záverečná dvadsaťminútovka hrala opäť pre branov. Sýkora mal už v úvodnej minúte ďalšiu možnosť skórovať po samostatnom nájazde. Hra sa opäť prelínala to strany na stranu. Oba celky vychádzali zo zabezpečenej defenzívy, keďže si barani chceli udržať trojgólový náskok a Košičania už nemohli inkasovať ďalší gól, ak chceli získať aspoň na bod. V druhej polovici zápasu odišiel na trestnú lavicu Kabáč po nedovolenej hre s vysokou hokejkou. Oceliarom sa podarilo presilovku využiť po góle Bropheya a znížiť na 3:1. V 55. minúte si jediný strelec Košičanov počínal nedovolene v súboji s Ďatelinkom a rozhodca tak nariadil trestné strieľanie. Využiť túto šancu sa odhodlal Faille, ale jeho bekendové zakončenie bolo neúspešné. Zápas sa blížil k záveru, a tak sa zväčšovala snaha hostí o druhý gól. V 57. minúte sa rútili oceliari v prečíslení 4 na 2, ale zo šance nevyťažili ani strelu. Barani si posledné minúty postrážili a pripísali si dôležité tri body do tabuľky.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Góly: 6. Zigo (Faille, Marshall), 14. Tamáši (Zigo, Faille), 15. Török (Češík, Kabáč) – 53. Brophey (Marcel Haščák, L. Nagy). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 2:1. Zápas sledovalo 2509 divákov.

Zostava HC ’05 iCLINIC B.Bystrica: Williams – B. Marshall, I. Ďatelinka, Kubka, B. Miller, Karol Sloboda, V. Mihálik, Biro – J. Sýkora, Faille, A. Šťastný – Asselin , Zigo, Buc – R. Varga, T. Surový, Tamáši – Kabáč, Češík, T. Török – Giľák.

Zostava HC Košice: Habal – Dudáš, Pretnar, Pulli, McDowell, E. Šedivý, Čížek, Koch, Krajňák – L. Nagy, Brophey, Marcel Haščák – Kafka, Suja, Netík – Šoltés, Galamboš, Spilar – R. Žitný, Klíma, Hričina.

V ďalšom zápase čaká na baranov derby vo Zvolene a to nedeľu 30. septembra o 17.00 hod.