Piatkové vystúpenie Lúčnice sa kvôli búrke nekonalo, najviac ľudí si našlo cestu na amfiteáter v sobotu večer. 

V Detve sa počas víkendu konal jeden z najväčších slovenských folklórnych festivalov na Slovensku. Piatkové počasie prinieslo organizátorom nepríjemné komplikácie. Počas večerného programu sa spustil silný dážď s bleskami, ktorý ustál až po polnoci. Na javisko sa tak nedostali hlavné hviezdy slávností, folklórny súbor Lúčnica. Diváci napriek vstupnému päť eur neuvideli galaprogram k výročiu 85 rokov zakladateľa umeleckého telesa Štefana Nosáľa, rodáka z blízkej Hriňovej.

Na druhý deň museli organizátori riešiť problémy s rozmočenými prístupovými cestami k provizórnym parkoviskám. Počasie sa však umúdrilo a návštevníkov čakal horúci slnečný deň. Večerný program prebehol pred zaplneným amfiteátrom hladko. Okrem iných sa predstavil sa jubilujúci folklórny súbor Hriňovčan a v pásme primášsky majstri predviedli svoje umenie Juraj Pecník a Róbert Puškár s hosťami.

Spokojný tak mohol byť aj podpredseda dramaturgickej rady festivalu Igor Kovačovič. „Atmosféra, ktorá tu bola pred 47 rokmi stále trvá. Prichádzajú rodičia s deťmi, starí rodičia s vnukmi, je to niečo neopakovateľné“ povedal Kovačovič, pre ktorého je Detva zapísaná v srdci. Detva je podľa neho oproti iným festivalom výnimočná obrovským zázemím, ktoré mu okolité dediny ponúkajú. „V tých dedinách sú ľudia, ktorí si svoje tradície nechcú nikomu dať. Výnimočné je na tomto festivale aj to, že podpolianska muzika hrá nielen na javisku, ale ozýva sa zo všetkých kútov areálu,“ dodal pre DTonline.sk uznávaný choreograf. Počas 47 ročníkov sa objavilo niekoľko úsmevných situácií. „Za tie roky ich bolo dosť. Najkrajšie ale je, keď ráno o šiestej prechádzate areálom, niekto začne spievať ‚Štyri hodiny bili‘ a nedá si vysvetliť, že už štyri hodiny boli,“ skomentoval s úsmevom 74-ročný držiteľ štátneho vyznamenania.

Pravidelným návštevníkom Folklórnych slávností pod Poľanou je aj bývalý rektor UMB a bývalý predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Murgaš. „Produkuje sa tu taký folklór, ktorý sa nikde inde na Slovensku nedá stretnúť. Podpoľanie je zvláštne svojimi krojmi, tancami, spevom, a keď sa to dá dokopy, tak to je to, čo vytvára neopakovateľnú atmosféru v Detve,“ povedal Murgaš.

Pre muzikantov má Detva významné miesto v ich srdci. „Je to príležitosť ukázať sa pred svojimi známymi, ukázať so súborom celoročnú prácu,“ hovorí Ján Šufliarsky, ktorý hrá v hudbe pre FS Podpoľanec. Detviansky folklór vie zaujať aj v zahraničí, podľa Šufliarskeho nemali ešte negatívnu odozvu na ich vystúpenia. Najlepšie sa ale vystupuje doma.

Záverečný nedeľný program patril krajanským súborom a galaprogramu Keby rôčky stáli. Sťahujúce sa mračná však odradili návštevníkov a cestu na amfiteáter si našlo pomenej ľudí, čo však neovplyvnilo kvalitu vystúpení na javisku.

Kompletné fotogalérie zo slávností nájdete na stránkach DTonline.sk.

Videozostrih zo sobotňajšieho programu: