Sviatok Troch kráľov sprevádzal v Banskej Bystrici tradičný SOFTIP Trojkráľový beh. Vlani sa, kvôli covidovej situácii, bežalo napokon až v náhradom marcovom termíne. Na štart sa vtedy postavilo približne 900 bežcov. Tentokrát, už bez obmedzení, sa organizátori priblížili maximálnej kapacite podujatia.

Na štart 12. ročníka podujatia, ktoré je špecifické práve večerným časom konania, sa postavilo napokon 1 162 pretekárov.

Celkom 5390 metrov dlhá trať večernou Banskou Bystricou štartovala na Námestí SNP. Odtiaľ bežci pokračovali Národnou ulicou, Kuzmányho, Dolnou, Hornou Striebornou, Terézie Vansovej, Martina Rázusa, Janka Kráľa, Strieborným námestím, Lazovnou ulicou cez Námestie SNP ďalej Hornou ulicou, Robotníckou, parkom pod Pamätníkom SNP a hore do cieľa na Námestí SNP Kapitulskou ulicou.

Už za 15 minút a 16 sekúnd po štarte preťal cieľovú pásku Peter Ďurec (BBtrener.sk), pred druhým Petrom Kováčom (Run for fun), ktorý v čase 15:59 o sekundu predbehol v cieli tretieho Petra Ďuricu (Run for fun). Mimochodom, Petrovia dorazili do cieľa ešte aj na štvrtom (Peter Fraňo) a tiež piatom mieste (Peter Šoltés).

V čase 18 minút a 33 sekúnd prišla späť na Námestie SNP aj prvá žena v cieli. Bola ňou Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín) o 41 sekúnd pred druhou Kristínou Resslovou z rovnakého klubu a treťou Luciou Pivarčiovou (Trian ŠK UMB Banská Bystrica) s časom 19:39. Kompletné výsledky sú k dispozícii online.

Trojkráľový večerný beh v Banskej Bystrici, ktorý je súčasťou Marathon BB tour, je však najmä o zábave a jedinečnom večernom zážitku s čelovkami na hlavách.

Ďalšie z podujatí Marathon BB Tour 2023 sa uskutoční 1. mája, kedy je na programe 11. ročník ADRIM Nemčianskeho behu. Následne, 3. júna, sa uskutoční samotný Banskobystrický maratón.