Turíce, alebo tiež Svätodušné sviatky, tento rok pripadli na nedeľu 19. mája. Uplynulý víkend a najmä sobota, 18. mája, tak patrili v Slovenskej Ľupči už 21. ročníku tradičného Turíčneho jarmoku. Ten po ročnej prestávke opäť prilákal množstvo návštevníkov.

V centre obce vládla veselá atmosféra plná hudby, tanca, remesiel a miestnych špecialít. Hlavný program v sobotu začal krátko pred poludním sprievodom obcou, ktorý otvoril pestrú paletu kultúrnych vystúpení. V ňom nechýbali hostia i účastníci jarmoku, ale aj vychýrené miestne recesistické združenie SUPH (Strana umierneného politického hyenizmu).

V programe na miestnom námestí potom vystúpili detské folklórne súbory Dratvárik a Drienka, ako aj Folklórny súbor Seniori Partizán. Oživením boli aj brazílske rytmy bubnovej show Batida a rocková kapela Marlett, ktorá predviedla energické vystúpenie. Večer vyvrcholil koncertom obľúbenej kapely Peter Bič Project, ktorá roztancovala celé námestie.

Mníchov dvor a ďalšie miestne dvory venované tradíciám, ponúkli návštevníkom bohatý program počas celého dňa. Stredoveká kapela Barbar Bards a rakúski Schandgesellen vyhrávala pred Mníchovým dvorom, v jeho záhrade sa konali koncerty a divadelné predstavenia. Diváci mali možnosť vidieť aj komediálne predstavenie Alimah Fusion a historické tance divadla Alchýmie, ktoré predviedli príbeh o kráľovských pytačkách.

Dom remesiel a Gazdovský dvor sa stali miestom, kde mohli návštevníci vidieť ukážky tradičných remesiel, ochutnať miestne špeciality a zakúpiť si výrobky z medu. Pre deti bola pripravená remeselná zóna a jazda na poníkoch, čo prispelo k rodinnej atmosfére jarmoku. Výstava historických šperkov a expozícia Kráľovské šaty snov, ktoré vytvorila Mária Mucha, rovnako prilákali mnohých záujemcov. Návštevníci Slovenskej Ľupče si mohli spestriť deň aj prehliadkou Ľupčianskeho hradu.