Mesto Banská Bystrica spolu s investorom projektu revitalizácie autobusovej stanice na stredu zvolali tlačovú konferenciu, aby médiám a občanom priblížili celý zámer.

autobusova_stanica (3)

Projekt predpokladá využitie priestoru v rozsahu približne 30 000 metrov štvorcových vrátane investícií do dopravnej infraštruktúry v okolí. Podľa predloženého materiálu sa bude jednať o dvojpodlažné nákupné centrum spájajúce súčasnú autobusovú stanicu s vlakovým nádražím. Poskytnúť má nielen nákupné možnosti tradičného obchodného centra, ale aj zázemie pre cestujúcich. Zatiaľ nie je jasné, kto bude správcom novej autobusovej stanice. Developer to nebude.

V súčasnosti je vydané právoplatné územné rozhodnutie a stavba je v konaní o stavebné povolenie. Primátor Ján Nosko sa vyjadril, že mesto bude maximálne ústretové a v administratívnych veciach môže investor očakávať plnú podporu. Ako sme už informovali,  bratislavská spoločnosť PRIMUM ako investor stavby potvrdil, že začiatok výstavby plánuje od leta tohto roku. Samotnej realizácii stavby budú predchádzať sanačné práce nedokončenej odbavovacej haly, ale tie by nemali spôsobiť žiadne dopravné komplikácie. Investor sa bude snažiť v najvyššej možnej miere recyklovať materiál.

autobusova_stanica (1)

Takáto veľká realizácia si vyžiada niekoľko opatrení. Je potrebné presunúť autobusovú stanicu na provizórne miesto. Zvažujú sa dve alternatívy. Prvou je parkovisko na Mičinskej ceste, ktoré je majetkom Lesov SR. Druhou možnou alternatívou je priestor „pôvodnej“ autobusovej stanice, ktorú si mnohí Banskobystričania pamätajú pri Hrone.

Podľa slov Ivana Hlaváčka (PRIMUM) je predpokladaná investícia do projektu Terminal SC približne 17,5 milióna eur. Predpokladá vytvorenie približne 150 pracovných miest v službách v nákupnom centre a na stavbu predpokladá využitie lokálnych stavebných firiem. V rámci obchodných priestorov sa predpokladá prenajímateľná plocha zhruba 13,5 tisíca metrov štvorcových, na ktorých by malo pôsobiť zhruba päťdesiat obchodných jednotiek.

Tip: Všetky príspevky v súvislosti s autobusovou stanicou nájdete tu…