Uplynulú sobotu sa v areáli Elimíra Lacku na Donovaloch konal už devätnásty ročník futbalového turnaja O super pohár starostu obce Donovaly a Mareka Hamšíka. 

Tradičný turnaj sa tento rok rozrástol o dvoch účastníkov z počtu šesť na osem mužstiev rozdelených do dvoch skupín. V skupine A nastúpili futsalisti najvyššej slovenskej súťaže MIBA Banská Bystrica, zástupcovia banskobystrickej ligy malého futbalu FC Nemce a 1. FC Ortotech BB a hráči klubu FC Tomášikovo z okresu Galanta. V druhej B skupine súperili obhajcovia minuloročného prvenstva, zástupca banskobystrickej ligu malého futbalu Unios Banská Bystrica, dvojnásobný víťaz Sokol Donovaly a nováčikovia Autonovo Banská Bystrica a mužstvo z Českej republiky SK Hradčany 1996.

Skupina A

V každej skupine odohrali mužstvá tri zápasy systémom každý s každým, prvé dva tímy postupovali do semifinále. Skupinu A vyhrali hráči MIBA Banská Bystrica, ktorí získali sedem bodov za dve výhry a jednu remízu. Druhú postupovú priečku obsadil vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu s Nemcami FC Tomášikovo so štyrmi bodmi. Posledné dve miesta patrili Nemciam a Ortotechu.

Zápasy:

FC Ortotech BB vs. FC Nemce 1:4
MIBA BB vs. FC Tomášikovo 2:0
FC Ortotech BB vs. MIBA BB 2:3
FC Nemce vs. FC Tomášikovo 4:5
FC Ortotech BB vs. FC Tomášikovo 1:1
FC Nemce vs. MIBA BB 3:3

Tabuľka:

1. MIBA Banská Bystrica – 7b
2. FC Tomášikovo – 4b
3. FC Nemce – 4b
4. FC Ortotech BB – 1b

Skupina B

Unios Banská Bystrica bez straty bodu a iba s dvomi inkasovanými gólmi ovládli skupinu B. Iba s druhým miestom sa tak museli uspokojiť Sokol Donovaly, ktorí mali po základných skupinách najlepší útok so štrnástimi presnými zásahmi. Nováčik Autonovo Banská Bystrica vďaka výhre nad Hradčanmi skončil s tromi bodmi tretí. Posledný bez bodového zápisu zostal český zástupca SK Hradčany.

Zápasy:

Autonovo vs. Unios 2:3
Sokol Donovaly vs. Hradčany 8:0
Autonovo vs. Sokol Donovaly 0:6
Unios vs. Hradčany 4:0
Hradčany vs. Autonovo 1:2
Unios vs. Sokol Donovaly 2:0

Tabuľka:

1. Unios Banská Bystrica – 9b
2. Sokol Donovaly – 6b
3. Autonovo Banská Bystrica – 3b
4. SK Hradčany 1996 – 0b

Semifinále

Do bojov o medaile tak postúpili štyri mužstvá. V prvom semifinále sa stretli Sokol Donovaly s víťazom skupiny A MIBOU. Vyrovnaný zápas nakoniec lepšie zvládli hráči MIBY, ktorí zvíťazili tesne 3:2 a postúpili do finále. Druhý semifinálový duel odohrali Unios s Tomášikovom. Hráči Uniosu pokračovali vo svojich výkonoch zo základnej časti a Tomášikovu nedali šancu. Po výsledku 5:2 sa tak stali druhým finalistom.

Sokol Donovaly vs. MIBA BB 2:3
Unios vs. FC Tomášikovo 5:2

Súboje o umiestnenie

Zostávajúce štyri mužstvá, ktoré nepostúpili zo skupiny, odohrali zápasy o umiestnenie. O konečné 7. miesto sa stretli Ortotech BB s Hradčanmi a z jasného víťazstva 5:0 sa radovali hráči banskobystrického tímu. V súboji o 5. miesto si to rozdali FC Nemce a Autonovo. Aj tu sa zrodil jasný výsledok, keď Nemce zdolali svojho súpera vysoko 7:1.

FC Ortotech BB vs. SK Hradčany 5:0
FC Nemce vs. Autonovo 7:1

Zápas o 3. miesto

Súboj o bronz mal jednoznačný priebeh. Favorit Sokol Donovaly od začiatku diktoval tempo zápasu a Tomášikovo vôbec nestíhalo. Donovaly dokázali nasúkať svojmu súperovi jedenásť kúskov a získali bronzové medaile.

Sokol Donovaly vs. FC Tomášikovo 11:1

Finále

Vo finále sa stretli neporazené tímy Unios a MIBA. Víťaz skupiny B Unios vstúpil do zápasu výborne, keď po prvej časti vyhrával nad svojím súperom už 4:0. V závere prvej časti mohol ešte znížiť Marko z pokutového kopu, avšak jeho pokus brankár Uniosu zlikvidoval. Skúsená MIBA sa však nevzdala a v druhej pätnásťminútovke dokázala vyrovnať stav na 4:4, čomu dopomohli aj tri góly z powerplay. Už sa zdalo, že výborný finálový duel vyvrcholí v penaltovom rozstrele. Posledné slovo si však zobral najlepší hráč turnaja Adam Šimiak, ktorý desať sekúnd pred koncom rozhodol o výhre Uniosu 5:4.

MIBA BB vs. Unios 4:5 

Povedal po turnaji:

Jozef Varga (hlavný organizátor podujatia): „Máme za sebou veľmi úspešný XIX. ročník futbalového turnaja o „superpohár starostu obce Donovaly a Mareka Hamšíka“. Veľmi nás to teší, pretože organizovaný futbal na Donovaloch má dlhoročnú, v tomto roku už 85 – ročnú tradíciu. Turnaj sa organizačne veľmi dobre vydaril. Vďaka výbornému počasiu 18 turnajových zápasov videlo rekordný počet futbalových priaznivcov. Kvalitne je možné hodnotiť i športovú stránku turnaja. Úroveň jednotlivých zápasov bola výborná a finálový duel medzi víťazom Unios BB a mužstvom MIBA BB znesie i tie najprísnejšie kritériá. Najlepší hráč turnaja Adam Šimiak si svojím nasadením a streleckými schopnosťami právom toto ocenenie zaslúžil.  Som veľmi potešený odozvou viacerých účastníkov turnaja, ktorí z Donovál odišli s veľmi dobrým pocitom a už teraz sa tešia na jubilejný XX. ročník.“

Individuálne ocenenia:

Najlepší brankár: Peter Mútňan (Unios)
Najlepší strelec: Daniel Kohút (Sokol Donovaly) – 11 gólov
Najlepší hráč: Adam Šimiak (Unios)

Konečné umiestnenie:

1. Unios Banská Bystrica 
2. MIBA Banská Bystrica
3. Sokol Donovaly
4. FC Tomášikovo
5. FC Nemce
6. Autonovo Banská Bystrica
7. FC Ortotech Banská Bystrica
8. SK Hradčany 1996