Prinášame vám pravidelný sumár futbalových súťaží. Na konci článku nájdete fotogalériu zo zápasu V. ligy skupiny C FK Brusno 34 – Ondrej vs. FK Šalková.

Fortuna liga – 32. kolo

V neskorý piatkový večer privítala v predposlednom kole Podbrezová štvrtý tím tabuľky trnavský Spartak. Proti nemu chceli železiari nadviazať na domácu výhru 3:1 s Ružomberkom a následný trojbodový zisk na pôde Senice za najtesnejší výhru 0:1, ktorú zaknihovali v uplynulom kole. Do stretnutia, ktoré sledovalo 1689 divákov, vstúpili domáci správnou nohou, v šestnástej minúte ich poslal do vedenia Patrik Vajda. Ten istý hráč zvýšil na 2:0 v prvých minútach druhého polčasu a definitívne pochoval šance Trnavy v 85. minúte Andrej Rendla, strelec rozhodujúceho gólu v Senici. Podbrezovčanom teda nechýba motivácia, uvidí sa či ukončí sezónu víťazne, ktorá by bola štvrtou v rade. Do cesty sa jej v poslednom kole tohto ročníka postaví domáci bratislavský Slovan a to v piatok 20. mája o 20.30 hod.

Doxxbet liga – skupina o postup do Fortuna ligy – 8. kolo

Na Štiavničkách sa stretol Zvolen s Pohroním, v prvej 45-minútovke sa 227 divákov gólu nedočkalo. V druhom polčase až tak dlho nečakali na plody futbalu, v 56. minúte poslal Pohronie do vedenia Marek Frimmel, no o šesť minút sa mohlo začať od nuly, keď sa rýchlo podarilo vyrovnať Róbertovi Dickému. Posledné slovo však mali predsa len Pohrončania, hrdinom sa stal v 74. minúte Lukáš Garaj, ktorý rozhodol o výhre svojho tímu 1:2. Zvolenčania len potvrdili, že sa im v nadstavbovej časti absolútne nedarí, keď v doterajších ôsmych zápasoch vyhrali len raz, nikdy nestrelili viac ako jeden gól a posledných päť stretnutí ťahali za kratší koniec. Na postupovú priečku sa prepracovali VSS Košice, avšak jej prenasledovatelia Prešov a košická Lokomotíva majú oproti lídrovi zápas k dobru. Štyri kolá pred koncom je stále boj o postup medzi elitu otvorený.

Doxxbet liga – skupina o zotrvanie v II. lige západ – 7. kolo

Banskobystrická Dukla mohla definitívne potvrdiť svoju druholigovú príslušnosť, v sobotu podvečer ju privítal azda najťažší možný súper Nové Mesto nad Váhom. Na úvodný gól sa čakalo takmer hodinu, na radosť Bystričanov ho strelil Mário Kurák. To Duklu nakoplo a ďalšie dva zásahy pridal v 73., respektíve 82. minúte Endy Opoku Bernadina, ktorému sa v poslednej dobe strelecky mimoriadne darí. Čisté konto pokazil Borošovi v 90. minúte čestným zásahom na 1:3 domáci Lukáš Šebek. Bystričania sa tak môžu radovať zo zachovania si štatútu druholigového mužstva, aj keď zlá finančná situácia prináša fakt, že celkové pôsobenie Dukly v súťažiach je ohrozené. Tri kolá pred koncom je jasné, že zostúpi Senec, ktorý vyfasoval od druhého zachraňujúceho s celku – Šale, pol tucet gólov. Šaľa má ešte šancu zachrániť sa, jej súperom v tomto boji je Dunajská Lužná, ktorá má na ňu päťbodový náskok.

TIPOS III. liga – Stred – 23. kolo

Kremnička chcela po dvoch prehrách zabrať naplno a aj sa jej to podarilo v Krásne nad Kysucou, kde sa mužom zápasu stal dvojgólový Lukáš Laksik. Kremnička sa vyšvihla zo štvrtého miesta na druhé, pretože Námestovo aj Liptovský Hrádok nezvládli svoje súboje. Pred Kremničkou je už len vedúci Martin, ten si však stihol postupne vybudovať už štrnásťbodový náskok na čele tabuľky. B-čko Podbrezovej cestovalo na ihrisko tabuľkového suseda Kalinova, kde po prvej polovici stretnutia po góloch Petra Szczepaniaka a Erika Hrica vyhrávala 0:2. V 70. minúte za domácich dokázal znížiť Viktor Koták a o dva body sa napokon podarilo obrať železiarov v úplnom závere vyrovnávajúcemu Marekovi Melicherovi. K ďalšej vysokej prehre Pohronia, tento raz s Čadcou prispel najmä hetrik hosťujúceho Ivana Šebíka, o čestný úspech Pohronia sa 80-tej minúte pričinil Marek Karvaš.

IV. liga – juh – 21. kolo

Po dueloch 21. kola sa na pozíciách prvých piatich tímov nič nezmenilo. Päť kôl pred koncom stále kraľuje Medzibrod tesne pred dobiedzajúcim Fiľakovom. Štvrtý je Zvolen, ktorý si dokázal poradiť s Poltárom 2:0 zásluhou dvoch presných zásahov Olivera Špilára z druhého polčasu. Zvolenčania to mali o to ľahšie, že sa po hodine hry nechal vylúčiť za protesty hosťujúci Lukáš Hrnčiar a až následne to Lokomotíva využila na spomínané dva góly. Zvolen tak stráca na vedúci Medzibrod päť kôl pred koncom sedem bodov. Jupie privítalo v nedeľu Pliešovce. Dvakrát vyhrávalo a napokon sa body delili, pretože súper dokázal dotiahnuť náskok domácich. Skóre otváral za Jupie Marek Plško v 13-tej minúte, na 2:1 dával presne po hodine hry Peter Gajan.

Futbal - FK Brusno 34 Ondrej vs. FK Salkova - 14.05.2016 - Banska Bystrica
Šalková odčinila nečakanú prehru z minulého kola a tentokrát nedala šancu Brusnu

Raky sa v sobotu podvečer chceli otriasť z nečakanej prehry v Priechode, privítali v súboji tretieho so štvrtým Štiavnické Bane. Napokon sa tento duel skončil rozdielom minimálne jednej triedy, domáci si z chuti zastrieľali. Po dvakrát v prvom polčase skóroval Maroš Fojtík a Ivan Varga a za 45-minút bolo vymaľované. V 82. minúte ešte prikrášlil výsledok na 5:0 Daniel Kohút. Raky strácajú na vedúcu Šalkovú jediný bod, tá si ľahko poradilo z Brusnom – Ondrejom. O jej päť gólov v sieti sa postarali Rusnák, Štubian a Dobrík v prvom polčase a v druhom Štulajter a Zimnikoval, ktorý si napravil chuť po nepremenenej penalte z 12-tej minúty. Za predposledný tím tabuľky sa presadil len Šagát znižujúc v 76. minúte na 1:4. Výhra Sásovej nad silnou Hrochoťou pomohla Rakytovciam a Šalkovej, pretože ich najväčší súper stratil cenné body. Trojzápasové čakanie na výhru Sásovčanov bolo zmarené práve v súboji s Hrochoťou, aj keď tá viedla už od štvrtej minúty vďaka Martinovi Seleckému. O päť minút ale exportne vyrovnal Maroš Choma a druhý Selecký v tíme hostí, menovite Slavomír videl v 38. minúte druhú žltú kartu za hru rukou, čo využil Choma na svoj druhý gól a najmä na to aby poslal Sásovú do vedenia. Dokonalý obrat spečatil na začiatku druhého dejstva Andrej Dubovický. Selčania dvakrát vyhrávali v súboji s Repištím, ale napokon sa museli uspokojiť  s jediným bodom. Konto Repištia zaťažili Filip Koctúr a Michal Matonok, v 73. minúte na konečných 2:2 vyrovnával Peter Karvaš.

I. trieda – 21. kolo

V derby kola si druhá Slovenská Ľupča si zmerala v boji o vedúcu pozíciu sily s Jakubom. Dvakrát musela doťahovať náskok súpera, najprv skóroval v desiatej minúte Michal Čief a vyrovnal už o dve minúty Peter Zehnal. O ďalších osem minút sa líder dostal znovu do vedenia 1:2 zásluhou Miloša Mišányho. Na vyrovnanie sa čakalo následne až do 62. minúty, na radosť domácich napol sieť Dávid Selecký a hrdinom sa stal dvojgólový Zehnal, ktorý dokázal definitívne nakloniť misky váh na stranu Ľupče v 71. minúte. Rozhodol tak o tom, že ,,žezlo“ päť kôl pred koncom prebrala do svojich rúk práve Slovenská Ľupča. Bacúch a Čierny Balog ale nezaváhali a boj o postup je stále otvorený. Rezerva Šalkovej si z chuti zastrieľala v súboji s Lučatínom. Štyrmi gólmi sa zaskvel Jozef Mesík.

II. trieda skupina A – 21. kolo

Prekvapenie kola sa udialo v dueli vedúcich Podkoníc s Riečkou. Domáci prvýkrát v sezóne nedokázali streliť gól. Ich súper im vsietil jeden a to mu stačilo na zisk troch bodov. V 18. minúte to bol Peter Spišiak, ktorý rozhodol zápas. Od 65. minúty hrala po vylúčení  Miroslava Solivajsa v oslabení  a napriek tomu dokázala udržať tesný náskok. Podkonice ale stále majú pred druhým Hiadeľom, ktorý takisto nečakane prehral v Harmanci, pohodlný deväťbodový náskok. V debakli kola Králiky deklasovali Hronsek.

II. trieda skupina B – 15. kolo

Čierny Balog jednoznačnou výhrou 7:2 nad Polomkou ako keby vytvoril akúsi hranicu medzi prvými štyrmi tímami a zvyšnými štyrmi, ktoré sa nachádzajú v druhej polovici tabuľky. Ani dva góly Filipa Vojtka z Polomky na body nestačili. Nezaváhala ani Heľpa na Pohorelej, kde boli hlavnými postavami Michal Košťál a Pavel Giertl, ktorí zaťažili konto protivníka po dvakrát. Pohronská Polhora si na svoj druhý bodový zápis musí ešte počkať, neprekvapila v súboji s Beňušom.

Tatran Čierny Balog B – Polomka 7:2
Pohorelá – Heľpa 1:4
Pohronská Polhora – Beňuš 1:3

1. ŠK Heľpa 13 9 2 2 34:18 29
2. TJ Partizán Dolná Lehota 11 8 2 1 35:7 26
3. TJ Slovan Beňuš 12 8 1 3 37:22 25
4. TJ Tatran Čierny Balog B 11 7 1 3 48:17 22
5. TJ Tatran Polomka 12 4 1 7 23:32 13