Posledný aprílový víkend priniesol množstvo zaujímavých súbojov v našom regióne. Vedúce Pohronie si zmeralo sily s druhým Popradom, o ligu nižšie bolo na programe regionálne derby Podbrezová B – Zvolen.

Badín mohol pomôcť Rakytovciam v boji o titul, ak by uchmatol nejaký ten bod Kováčovej. Na Selce čakal najťažší možný súper Podkonice, podobne na tom bolo Braväcovo, na ktoré čakalo vedúce Brezno. Banskobystrické futbalistky potrebovali zabodovať proti Nitre. Kompletný sumár zápasov z uplynulého víkendu aj s fotogalériou nájdete v nasledujúcom článku.

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 6. kolo

Železiari nastúpili na zápas šiesteho kola už v piatok v Nitre. Výborný vstup a góly Dávida Leška a Michala Breznaníka znamenali vedenie 0:2 už po 20-tich odohraných minútach. Už o päť minút reagoval znížením Vestenický, a keď skóroval tesne pred prestávkou Fábry, Podbrezová prišla o sľubný náskok. O konečnom výsledku 2:2 sa rozhodlo už v prvom dejstve. Za predposlednou Podbrezovou sú Zlaté Moravce, ktoré si tiež pripísali bod za remízu s trnavským Spartakom.

II. liga – 26. kolo

Jarnú séria bez prehry natiahli Bystričania na deväť zápasov. V sobotu na Štiavničkách zdolali tabuľkového suseda Bardejov. Snahu červeno-bielych pretavil do gólovej podoby hneď na začiatku druhej polovice hry Blažej Vaščák. K nemu sa pridal vo forme hrajúci Róbert Polievka pekne zahraným priamym kopom. Šláger kola sa konal v Poprade, kam zavítalo Pohronie. Patrik Abrahám zariadil polčasové skóre 0:1 v prospech lídra tabuľky. Výborne ale vstúpili hostia do druhého polčasu a Kukoľ zmazal náskok súpera. Rozuzlenie zápletky prišlo až v úplnom závere. V 90. minúte rozhodol o výhre Popradu Stanislav Šesták. Poradčania znížili náskok Pohronia zo šesť na tri body.

TIPOS III. liga Stred – 21. kolo

V nedeľňajšom regionálnom derby Podbrezová B – Zvolen padol jediný gól. Hrdinom Zvolenčanov sa stal Marek Totkovič, ktorý rozhodol v 57. minúte. Ani jeden gól nepadol v dueli Lučenec – Námestovo. Lučenec neprekonal obranu Námestova ani v druhom vzájomnom meraní síl. Na druhej strane, už štyri zápasy po sebe nepozná trpkú chuť prehry. V derby kola si Rimavská Sobota pripísala cenný skalp, keď uspela v Ružomberku a priblížila sa mu na rozdiel štyroch bodov.

IV. liga JUH – 19. kolo

Rakytovce sa v sobotu dostali na čelo tabuľky, keď si poradili s predposledným Tisovcom. O tom rozhodli v prvom polčase strelci Michal Konder a Daniel Kohút. A keďže Badín v nedeľu vybojoval remízu s Kováčovou, raky sa usadili na ligovom tróne s dvojbodovým náskokom. Fotogalériu zo zápasov nájdete na konci článku. Šalkovej sa na jar nedarí, naštartovať sa k zmene chcela v sobotu proti Hriňovej. Skóre ale otvorili hostia zásluhou Jablonského, Miroslav Debnár klasickým gólom do šatne vyrovnal na 1:1. Keď sa hneď v úvode druhej 45-minútovky presadil na 2:1 Zoran Vučković vyzeralo to pre Šalkovú nádejne. Vzápätí však spustila Hriňová gólový uragán. Malček, dvakrát Bambura a nakoniec Sekereš úplne otočili zápas a zverenci trénera Jobka ťahali napokon za kratší koniec. Medzibrod sa drží za dvojicou Kováčová – Rakytovce. O jeho tri body v súboji s Detvou sa postaral Juraj Samuelčík. Prekvapením kola bolo víťazstvo poslednej Novej Bane na trávniku Čierneho Balogu.

FK Rakytovce vs. MŠK Tisovec 2:0 (fotogalériu nájdete na konci článku)
FK Šalková vs. MFK Spartak Hriňová 2:5
ŠK Badín vs. ŠK Prameň Kováčová 0:0 (fotogalériu nájdete na konci článku)

V. liga skupina C – 19. kolo

Sásová na jar konečne zabrala naplno. Po piatich zápasoch bez výhry deklasovala Banskú Štiavnicu 7:1 a vrátila sa na tretie miesto. Domáci odštartovali kanonádu už v prvej minúte, keď sa presadil Ivan Drnaj. Do prestávky pridali Sásovčania ďalšie štyri presné zásahy a bolo jasné, že tri body zostanú doma. Po zmene strán dovŕšil hetrik Dušan Vidiečan aby v 75. minúte svojim štvrtým gólom uzavrel skóre zápasu. Líder z Podkoníc nedokázal pred vlastnými fanúšikmi poraziť Selce. Domáci viedli od 53. minúty po presnom zásahu najlepšieho strelca súťaže Jána Kostúrika, no o päť minút vyrovnal Adam Kapusta. Viac gólov prítomní diváci už nevideli. Zaváhanie Podkoníc využil Jakub, ktorý na pôde Lieskovca zvíťazil tesne 1:0. Hrdinom duelu sa stav Michal Čief, keď v 79. minúte prestrelil gólmana Kováča. Jakubčania znížili náskok Podkoníc na sedem bodov.

I. Trieda – 19. kolo

Dôležitý krok smerom k záchrane spravili hráči Hronca. Proti Ponikám doma nezaváhali a po výhre 4:2 sa posunuli na 14. miesto. Mužom zápasu sa stal štvorgólový Radoslav Kuzma. Na druhej strane sa dvakrát presadil Ivan Pinka. Sedemgólovú nádielku si odnieslo Brusno. Na vlastnom trávniku podľahlo vo forme hrajúcej Valaskej 7:0, ktorá využila stratu bodov Braväcova s Breznom a vyšplhala sa už na tretiu priečku. Najviac gólov 19. kola videli diváci na Šajbe. Príliš radosti po záverečnom hvizde mať nemohli, nakoľko domáci prehrali so Slovenskou Ľupčou vysoko 1:9. Už po prvej štyridsapäťminútovke viedla Ľupča 5:0 a v druhom polčase svoje skóre ešte prikrášlila. Strelníky na jar nezískali ešte ani bod a sú na úplnom dne I. Triedy.

II. trieda skupina A – 19. kolo

Líder II. triedy skupiny A Šalková B nenadviazala na gólové hody z minulého kola proti Harmancu. Po osemgólovej výhre tentokrát prehrala na Mičinej 2:3. Domáci viedli po premenenej penalte Bindera z 27. minúty 1:0. O dvanásť minút na to síce vyrovnal Marek Jobko, ale posledné slovo v prvom polčase patrilo Petrovi Ursínymu, ktorý necelú minútku po Jobkovom góle poslal Mičinú opäť na koňa. Po zmene strán v 70. minúte presnou strelou vyrovnal Ján Šimčík na 2:2. Mužom zápasu sa stal Peter Ursíny. Ten v poslednej minúte svojím druhým gólom v stretnutí rozhodol o výhre Mičinej. V 19. kole si schuti zastrieľali hráči Hiadľa. Za obeť im padla Ľubietová, ktorá si odváža poltucet. O gól menej ako Hiadeľ strelila Dúbravica. Duel s Tajovom sa pre domácich nevyvíjal ideálne. Po dvadsiatich minútach prehrávali 0:2, keď skórovali Országh a Kubinec. Gólom do šatne v 44. minúte znížil Jozef Zachar. V druhej časti už Dúbravica zapla na vyššie obrátky a góloch Droppu, Almášiho, Pinku a Torňoša zostali tri body doma.

II. trieda skupina B – skupina o postup – 1. kolo

Do bojov o postup v II. triede skupiny B vstúpili správnou nohou obaja papieroví favoriti. Líder z Beňuša doma porazil Michalovú 2:1, keď obidva góly strelil Matej Vigoda z pokutových kopov. V druhom stretnutí sa zrodila jasná výhra Heľpy nad Tatranom Čierny Balog B. O víťazstvo 3:0 sa postarali autor dvoch gólov Milan Janko a Marek Giertl.

II. trieda skupina B – skupina o umiestnenie – 1. kolo

V skupine o umiestnenie bodovala naplno Dolná Lehota. V domácom prostredí nasúkala Pohronskej Polhore päť gólov a zvíťazila 5:2, vďaka čomu sa dostala na prvé miesto. Z vedúcej priečky spadla Pohorelá, ktorá si pred vlastnými fanúšikmi rozdelila body s Polomkou po prestrelke 3:3.

I. liga Ženy – 14. kolo

Futbalistky Banskej Bystrice sa predstavili v nedeľu v Radvani proti Nitre. Po prvom polčase hosťujúce hráčky vyhrávali najtesnejším rozdielom vďaka Poláčikovej. Dukla tak musela doťahovať náskok súpera, ale už v úvode druhého polčasu prišli dve rany pod jej pás od Šobáňovej a Bednárovej. Šobáňová neskôr pridala aj svoj druhý zásah a Bystričanky vyšli bodovo naprázdno. Bardejov aj Slovan potvrdili úlohu favorita v štrnástom kole. Trnava, Žilina a Ružomberok nedokázali bodovať, posledný menovaný je na dne tabuľky. S náskokom jedného bodu na predposlednom mieste sú práve naše futbalistky. Do konca sezóny zostáva päť hracích kôl.

MFK Dukla Banská Bystrica vs. FC Nitra 0:4
Slovan Bratislava vs. Žilina 5:0
Partizán Bardejov vs. Trnava 3:1
NMŠK 1922 Bratislava vs. Ružomberok 5:0
Lokomotíva Košice vs. Myjava 1:4 odohralo sa 18. apríla

1. Partizán Bardejov BŠK 13 11 2 0 36:6 35
2. ŠK Slovan Bratislava futbal 12 10 1 1 47:4 31
3. Spartak Myjava 13 10 1 2 40:18 31