Športová hala Dukla na Štiavničkách hostila v tomto roku už druhý zápas seniorskej reprezentácie Slovenska. Po februárovom prípravnom stretnutí proti Lion car MIBA Banská Bystrica tentokrát Slovensko vyzvalo Egypt. V zostave Slovákov sa objavili aj dvaja zástupcovia spod Urpína.

Hráč Banskej Bystrice Filip Rafanides si pripísal premiérový štart v slovenskej reprezentácii

Premiéru v reprezentácii zažil Filip Rafanides, ktorý zasiahol do druhého zápasu. V nominácii bol aj banskobystrický rodák a momentálne hráč Lučenca Robert Greško. Na lavičke si medzi seniormi odkrútil svoje prvé duely ako asistent tréner MIBY Martin Majling, ktorý zároveň vedie aj mládežnícku reprezentáciu do 19 rokov.

Kým v prvom zápase proti domácemu zástupcovi Varta futsal ligy si zverenci trénera Berkyho počínali bez väčších problémov a zvíťazili 8:2, v medzištátnom prípravnom zápase proti Egyptu to už bolo oveľa vyrovnanejšie. Úvodný duel týchto dvoch súperov sa odohral v utorok v Leviciach, kde Slováci síce začali výborne, nastrelili aj brvno, no do polčasu brankára Abdelnassera neprekonali. Po zmene strán zlomil bezgólové skóre v 33. minúte Kyjovský. O pár sekúnd sa k nemu pridal nováčik Ševčík a v závere svojim druhým presným zásahom Kyjovský spečatil výhru 3:0.

Martin Směřička strelil všetky tri góly Slovenska

Odvetný duel pod Urpínom odštartovali slovenskí reprezentanti výborne, keď už v prvej minúte otvoril skóre Směřička. Faraónom z Afriky sa v 7. minúte podarilo vyrovnať, no proti bol opäť Martin Směřička, ktorý poslal Slovákov opäť do vedenia. Hostia však v záverečnej minúte dokázali streliť gól na 2:2.

Do druhého polčasu nastúpil aj Filip Rafanides. Slovenskí reprezentanti v ňom síce mali prevahu, v 31. minúte ale inkasovali z protiútoku tretí gól. Posledné slovo mal v 35. minúte hrdina stretnutia Martin Směřička, ktorý vyrovnal a zaknihoval svoj hetrik. Slováci v dvojzápase s Egyptom, ktorý je rankingovo vyššie (20. miesto, SVK na 28. mieste), ani v jednom z dvoch zápasoch neprehrali.

Slovensko vs. Egypt 3:3 (2:2)

Góly SR: 1., 15. a 35. Směřička

Pozápasové hodnotenia:

Martin Majling (asistent trénera): „Moju prvú reprezentačnú akciu A družstva, v rámci ktorej sme odohrali dvojzápas proti Egyptu, by som zhodnotil veľmi pozitívne najmä z hľadiska výkonov celého tímu na palubovke. V prvom zápase v Leviciach sme silné stránky súpera dokázali ľahšie eliminovať ako v odvetnom zápase v Banskej Bystrici. Aj zásluhou vyššieho nasadenia a zodpovednejšej aktívnejšej defenzívy sa nám podaril v prvom zápase uhrať výborný výsledok 3:0.

Prvýkrát pri seniorskej reprezentácii bol ako asistent aj tréner Banskej Bystrice Martin Majling (v červenom tričku)

V odvete sme neboli dostatočne koncentrovaní na všetky herné situácie, z čoho pramenilo viac šancí aj pre súpera. Z hľadiska aktivity a vyložených šancí sme až v druhom polčase mali navrch, avšak nepodarilo sa nám streliť víťazný gól a tak výsledná remíza 3:3 je spravodlivá. Čo sa týka celého priebehu sústredenia, videl som opäť nový štýl tréningového procesu a koučovania. Pozitívom je fakt, že z hľadiska systémových vecí sa štýl hry A družstva nelíši zásadne od našej metodiky v reprezentácii U19, čo je veľmi dôležité na adaptáciu mladých hráčov. Príkladom bol Ševčík, ktorý v prvom zápase podal solídny výkon so streleným gólom. Náš zástupca klubu medzi hráčmi Filip Rafanides sa snažil v tréningovom procese čo najviac zohrať so spoluhráčmi a pochopiť základné taktické varianty hry. Priamo v zápase dostal príležitosť v náročnej situácii v druhom polčase druhého zápasu a pripísal si tak prvé minúty v reprezentačnom drese. Verím, že časom sa niektorí z našich hráčov dostanú opäť do reprezentácie či už seniorskej alebo juniorskej, odkiaľ je oveľa väčší potenciál dostať sa aj do A družstva.“