Vedeli ste, že obyvatelia Sásovej alebo Rudlovej sa urazia, keď ich nazvete Sásovčanmi a Rudlovčanmi? Vedeli ste, že tieto obce boli známe pestovaním uhoriek? Alebo že to boli tiež banícke obce, keďže v ich okolí prebiehala povrchová ťažba? A že prívlastok toľko vás je, ako Sásovanov, sa používa nielen posledné roky v autobusoch MHD, ale už celé desaťročia?

Tak nielen to sa dozvedeli všetci návštevníci štvrtkového krstu monografie Sásová a Rudlová, ktorá vznikla rovnako, ako minuloročná monografia o Radvani, z pera autorského kolektívu okolo Vladimíra Sklenku a Marcela Pecníka.

Nielen pri príležitosti 755. výročia Banskej Bystrice, ale zároveň 660. výročia Sásovej a 620. výročia Rudlovej, dnes poslankyňa mestského zastupiteľstva Ľubica Laššáková a primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor pokrstili túto novú hodnotnú publikáciu.Všetko za asistencie známeho banskobystrického rodáka Juraja Sarvaša, ale aj dixielandovej hudby Jozefa Karvaša. V rámci krstu bol predstavený aj možný erb Sásovej, ktorý zostavil na základe historického pečatidla propagátor histórie tejto bývalej obce Ján Kollár. Odovzdal ho primátorovi mesta s vierou, že v rámci mesta bude presadený, ako oficiálny heraldický znak mestskej časti.

Jedného z autorov tejto publikácie – Marcela Pecníka, sme sa po krste opýtali, ako vznikla myšlienka vytvoriť po Radvani aj monografiu Sásovej a Rudlovej: „Nápad vydať knižku aj o týchto bývalých obciach sa zrodil už v čase práce na monografii Radvane, keďže sme už chceli vedieť, aké bude pokračovanie tejto knižky. Sásová a Rudlová nás napadli preto, že odveko spolu susedia a obe si v tomto roku pripomínajú významné výročia. Sásová 660. a Rudlová 620. výročie založenia. A čo je zaujímavé, že ten artikel – uhorky, ktorým sme krstili, je spoločný tiež pre obe tieto obce. No chceli sme spracovať najmä knižku, ktorá bude určená pre ľudí a tých je v Rudlovej a Sásovej skutočne veľa,“ dodal Pecník, ktorý ďalej pokračoval o práci na tejto publikácii: „Bolo to náročné, vyčerpávajúce, ale aj krásne a obohacujúce zároveň.“ Nedalo nám neopýtať sa aj na pokračovanie, veď séria je načatá: „Nápadov je viacero a včas oznámime, čím sa budeme zaoberať ďalej,“ dokončil Pecník. Do knižníc Banskobystričanov, by tak mohla čoskoro po Radvani a teraz už aj Sásovej a Rudlovej pribudnúť ďalšia cenná monografia. Samotná Banská Bystrica však svoju veľkú monografiu  stále nemá.