Folklórna Bystrica – festival ľudovej hudby a tanca pod Urpínom je novým prírastkom do veľkej rodiny folklórnych festivalov a slávností na Slovensku. Má ambíciu vrátiť do mesta pod Urpínom tradíciu folklórnych koncertov a festivalov, ktoré sa v predošlej ére tešili veľkému záujmu. 

Moderná doba tieto aktivity rokmi zastavila, ale neutlmila však záujem Banskobystričanov a obyvateľov širokého okolia o ľudovú tvorbu a o folklór ako celok. Piatok, prvý deň festivalu na banskobystrickom amfiteátri, teda patril milovníkom folklóru a ľudových tradícií.

Organizátori pripravili naozaj pestrý program.  Diváci mali možnosť vidieť tradičné folklórne súbory ako napríklad Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Poľana z Brna, ktorý zároveň prvý ročník festivalu otváral, domáci folklórny súbor Mladosť ale aj moderné spracovanie folkových motívov v súčasnej hudbe v podobe slovenskej kapely Arzén z Terchovej. Čerešničkou na torte piatkového programu bola legendárna česká kapela Čechomor, ktorá svojou šou roztancovala amfiteáter Paľa Bielika.

Festival, ktorého prvý ročník sa začal na amfiteátri Paľa Bielika v piatok 16. a pokračuje  v sobotu 17. augusta, má ambíciu každoročne – vždy počas tretieho augustového víkendu prinášať krásu tradičnej ľudovej kultúry, ku ktorej sa bude snažiť citlivo zaradiť aj účinkujúcich s iným, moderným pohľadom na túto hudobnú históriu a tradíciu.

Program festivalu pokračuje v sobotu od 17-tej hodiny. Tešiť sa môžete na Folklórny súbor Bystrina Banská Bystrica, Slovenski Kulturo – Osvetový spolok Detvan zo Srbska – účastník folklórnej šou Zem spieva, folklórnu skupinu Priechoďan, folklórnu skupinu Bacúšan, ženskú spevácku skupinu Hojana a na osem fujaristov z Podpoľania.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.