Uplynulá sobota patrila v Banskej Bystrici aj kultúre. V Záhrade CNK sa totiž konali v poradí už 7. majstrovstvá Slovenska v Slam Poetry. Že netušíte, čo to je? Je to básnenie ako každé iné, len v trošku novšom šate. Láka ako mladých, tak aj starých, čoho dôkazom je, že banskobystrický podnik v sobotu vypredali. A my sme boli pri tom.

Smiech, smútok, hnev. Všetky tieto emócie možno pretaviť do niečoho, čo na pódiu neznie ako báseň, na ktorú sme zvyknutí. Na Slovensku sa môže niekedy zdať, že poznáme len Mor ho alebo Marínu. Avšak doba pokročila, umenie sa rozvíja a o to sa snaží aj Slam poetry. Ide o súťažný žáner performatívnej poézie. Slameri postupne prichádzajú na pódium a predvádzajú svoje performance, pričom ich hodnotí porota náhodne vybraná z publika bodmi od 0 do 10. „Slam má len tri pravidlá. Autorský text, žiaden kostým a u súťažných slamov časový limit štyri minúty,“ opisuje druh umenia na svojom webe OZ Slam Poetry SK, ktoré podujatia na Slovenku organizuje.

Ak ste boli v sobotu v Záhrade, mali ste jedinečnú príležitosť vidieť, čo všetko slamovanie ponúka. Plný podnik, na pitie sa čakalo v rade, prichádzajúci si nemali kam sadnúť. Nie je lepšia vizitka dobrého podujatia. Prišli všetky vekové kategórie, rodiny, priatelia, dokonca aj psy, ktoré sa zúčastňovali svojim štekaním. Podujatie moderoval Tomáš Straka.

Smiali sme sa, aj ticho sedeli

Rôznorodosť. To je to, v čom je slam poetry tak unikátna. Každý jeden umelec, ktorý vystúpi na pódium prináša iný druh emócie, ktorú si následne v sebe odnesiete. Či chcete, alebo nie, nejakým spôsobom sa vás to dotkne. Zasmejete sa, zamyslíte, možno vám aj ujde slza. Ak sedíte ticho, nie je to nič zlé, niektoré texty musí človek spracovať. A potom hodnotíte, o úspechu jednotlivých slamerov totiž rozhoduje doslova hlas ľudu.

Pravidlá sú jednoduché, slamer vystúpi z textom, s ktorým sa musí zmestiť do časového limitu. Keď skončí, hodnotia ho diváci dvíhaním čísiel, ako ste možno zvyknutí skôr zo súťaží svetového formátu. Následne sa body sčítajú a do ďalšieho (druhého) kola postupujú slameri, ktorí získali najviac bodov. V druhom kole je už víťaz len jeden, a to majster Slovenska.

Víťaz si odnáša cenu v tvare zlatého kladiva, ktorá má na sebe mená všetkých predošlých víťazov od roku 2017. Niečo ako hokejový Stanley Cup. Len zlatý. A menší. A v tvare kladiva.

Kto sa zúčastnil

  • Ljuk – víťaz slamového Clashu na Strednom Slovensku, provokatívny a nekompromisný slamer, známy tabu témami a ostrými punchlinemi.
  • Dženga – víťazka Clashu na Východnom Slovensku, ktorá vo svojich textoch mieša bájne príbehy, dospievanie a hravé lekcie anatómie.
  • Jánoš! – dvojnásobný finalista MSR a organizátor bardejovskej slamovej scény, ktorý slamuje po slovensky aj po rusínsky.
  • Klobušník – prvý kráľ Vŕšku a dvojnásobný finalista MSR, ktorý je známy divokými asociáciami a robustným prejavom.
  • Nin – víťazka košickej kvalifikácie, ktorá sa venuje poézii, divadlu a výtvarnému umeniu, ohúrila Košice so svojím prvým slamovým vystúpením natoľko, že jej druhý slam v živote budú rovno majstrovstvá republiky.
  • Zuzana Cascino – smutná slamerka, ktorá svojími silnými textami rozplače publikum.
  • Freya – bronzová medailistka MSR 2023, ktorá svojou energiou a provokatívnymi textami dominuje bratislavskej scéne.
  • Gyenge Veroni – finalistka Majstrovstiev Európy, známa svojimi energickými a angažovanými vystúpeniami v troch jazykoch.
  • Naty – finalistka MSR 2023, ktorá slamuje o osobných témach, pocitoch a pekných ženách.
  • Rajo – slamer a stand-up komik, ktorý rozosmieva publikum svojimi vtipnými textami a neformálnym štýlom.
  • Veron – poetka, ktorá píše o každodenných radostiach aj strastiach a svojský humor prenáša do svojich vystúpení.
  • Michal Krakovský – majster Slovenska 2019, ktorý sa vracia na scénu po rokoch pôsobenia ako pouličný umelec so cieľom obnoviť svoj titul

Cez víkend ich bojovalo o priazeň publika celkovo dvanásť. Uspela však len jedna. Temperamentná mladá žena vylievajúca si srdce na pódiách bratislavských podnikov. Reč je o Majsterke Slovenska 2024 Alexandre Gábelovej, ktorá si pod reflektormi hovorí Freya. Čo na srdci, to na jazyku. Čo v hlave, to na pódiu. Dokáže skĺbiť svoje emocionálne rozpoloženie s intelektom aj humorom, čoho výsledok je, že sa stala miláčikom nejedného publika. Tak ako v Bratislave, aj v Bystrici očarila.

Banskobystričanka Veronika Lantajová, vicemajsterka Slovenska

Do pozornosti dávame, že vicemajsterkou, sa stala Veronika Lantajová. Banskobystričanka žijúca v Bratislave, ktorá nerobí radosť len peknými textami, ale zaplňuje atramentom voľné časti nejdeného tela. Tetujúca slamerka sa na tohtoročné majstrovstvá kvalifikovala víťazstvom v Banskej Bystrici.

Z barových pódií až na majstrovstvá

Čerstvá slovenská majsterka sa slamu začala venovať v osemnástich. Sama ale hovorí, že poéziu v nejakej forme písala v podstate od detstva. „Neskôr mi ju v puberte začali formovať punkové texty, v rannej dospelosti aj strety s rapom. Chcela som sa vykričať, ale mám hudobný hluch, takže som úplne nevedela ako, a svoje texty som s obľubou recitovala opitá na záchodoch barov ľuďom,“ opisuje svoju cestu k triumfu Alexandra Gábelová (Freya).

Na jej prvý slam ju zavolal Michal Krakovský, bývalý majster. „Predniesla som tam dva hrozné texty, a keď som sa ho na konci večera spýtala, či to bolo dobré, povedal: „Nie, ale bude,“ smeje sa. Jedným dychom dodáva, že ju úprimne potešilo, keď jej v sobotu povedal, že sa zlepšuje.

Alexandra Gábelová, majsterka Slovenska

Freya hovorí, že človek by si na úspech nemal zvykať, a už vôbec nie ho očakávať, najmä nie v takej krásnej komunite šikovných ľudí. Zlaté kladivo by mohla podať zaradom všetkým, tvrdí. Víťazstvo si ale cení. „Vyhrať čokoľvek je pre takého večného smoliara, ako som ja, vždy katarzným momentom, ktorý ma dokáže poháňať celé roky,“ uviedla pre BBonline.sk.

„Som na nás hrdá. Som hrdá na komunitu viac ako sedemdesiat slamerov, ktorí sa zúčastnili tohtoročných kvalifikácií a majstrovstiev. Som hrdá, že už nie je neuveriteľné, aby na našom podujatí bolo cez sto ľudí. A som hrdá, že môžem byť súčasťou toho všetkého,“ opísala.

Životom ošľahaná slamerka ale dodáva, že sa pre ňu výhrou nič menení. „Budem písať aj naďalej, nie preto, že sa to ľuďom asi páči, ale preto, že je to pre mňa životná potreba a spôsob, akým sa dokážem vyjadriť k tomu, čo sa okolo mňa deje. A najviac sa teším na to, že o rok odovzdám to kladivo ďalšiemu skvelému umelcovi,“ uzavrela.

Snažia sa spájať svety ľudí

Víťazka Majstrovstiev Slovenska Slam Poetry 2024 bude našu krajinu reprezentovať na Majstrovstvách Európy. Tie budú prekvapivo tento rok u nás na Slovensku, konkrétne v Košiciach, kde majsterka všetkých pozýva. „Budeme radi, ak sa ľudia ukážu na Majstrovstvách Európy, ktoré sa budú konať v polovici decembra v Košiciach. Slováci budú mať možnosť vidieť slamerov z celej Európy, a sme veľmi hrdí, že sa nám na Slovensku konečne podarilo uskutočniť slamové podujatie medzinárodného významu,“ opísala podujatie.

Prečo vlastne prísť? Freya hovorí, že radi ľuďom pripomínajú, že slam je performatívny žáner. „To však neznamená, že na pódiu nevyhnutne hráme divadlo. Ono by to asi išlo aj proti naturelu básnika, aby naše texty naozaj nevyjadrovali to, kým sme, a čo je pre nás v živote dôležité zhmotniť do slov,“ vysvetľuje.

Platí to podľa nej pre smutných slamerov, teatrálnych slamerov aj vtipných slamerov. „Básnici idú na pódium s kožou na trh, a pre nás to nie je o bodoch, o súťažení ani o výhre. Ide o to, že sa poéziou snažíme spájať svety ľudí, ktorých sa tá poézia dokáže dotknúť,“ vystihla myšlienku podujatí na záver.