Viac ako tri desiatky živých druhov vzácnych a exotických exemplárov zo všetkých kútov sveta prinesie výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov, ktorú v piatok 1. októbra sprístupnia v Tihányiovskom kaštieli.

Banskobystrický samosprávny kraj a Stredoslovenské múzeum (SSM) v spolupráci s poľskou spoločnosťou Araneus pripravili pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa v Radvani jedinečnú výstavu. Milovníci pavúkov a škorpiónov sa od piatka 1. októbra budú môcť bližšie zoznámiť so známymi či menej známymi druhmi týchto fascinujúcich tvorov. Výstavu Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov podporil Banskobystrický samosprávny kraj sumou 12-tisíc eur.

„S výstavou pavúkov a škorpiónov sme sa na Slovensku mohli stretnúť už v roku 2016 v Bratislave a v roku 2018 v Košiciach, kde bola veľmi úspešná. Veríme, že si nájde svojich fanúšikov aj v Banskej Bystrici a širšom okolí. Zároveň nás teší, že práve v Tihányiovskom kaštieli môžeme pavúkom a škorpiónom z celého sveta poskytnúť dočasný domov a ukázať tak ich fascinujúci život našim návštevníkom,“ uviedla vedúca prezentačného oddelenia SSM  Ivana Žačoková.

Výstava ponúka možnosť zblízka sledovať viac ako 30 druhov živých pavúkov a škorpiónov z exotických krajín, za sklom bezpečne uzavretých terárií. Určená je všetkým vekovým kategóriám.  Počas výstavy je pripravených viacero sprievodných podujatí, ktoré sú určené širokej verejnosti či vzdelávacím inštitúciám. Nebudú chýbať ani zaujímavé prednášky, tvorivé aktivity či komentované prehliadky.

„Medzi živými exponátmi nájdeme exotické druhy pavúkovcov z celého sveta. Návštevníci môžu na vlastné oči vidieť poverami opradenú snovačku jedovatú (Latrodectus mactans),  prezývanú aj čierna vdova, ktorá disponuje silnejším jedom než obávané štrkáče a kobry. Tešiť sa môžu aj na veľké a nádherne sfarbené vtáčkare a iné im príbuzné druhy. Mnohí ľudia majú z týchto zvierat panický strach, no v Tihányiovskom kaštieli im určite nič nehrozí. Práve naopak, u nás majú možnosť bližšie spoznať život a nevšedné životné stratégie týchto osemnohých dravcov, ktoré majú nezastupiteľnú úlohu v ekosystémoch celého sveta,“ hovorí kurátorka výstavy Lucia Hrčková.

Putovná výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov v Tihányiovskom kaštieli potrvá až do 22. decembra tohto roku. Partnerom zabezpečujúcim propagáciu výstavy je Oblastná organizácia cestovného ruchu.