Námestie SNP v Banskej Bystrici ani v tomto roku nečakajú honosné vianočné trhy, ale sviatočnú atmosféru dotvoria aspoň tradičné svetelné prvky a centrálny vianočný strom.

S osádzaním svetelnej výzdoby sa začalo už v uplynulých dňoch, v utorok 23. novembra k nej pribudol aj vianočný stromček. Tentokrát ho mesto nevypílilo na svojich pozemkoch, ale zo súkromnej záhrady v obci Malachov. Tamojší obyvateľ svoj strom plánoval vypíliť a na tento úkon už mal aj právoplatné povolenie, ale ponúkol ho práve mestu za týmto účelom.

Pracovníci ZAaRES-u tak v utorok približne o 9-tej ráno vypílili a naložili na prevoz 16-metrov vysoký smrek pichľavý, ktorý okolo poludnia osadili na Námestí SNP. To by mal zdobiť tradične až do januára. Rozsvietenie je naplánované na 6. decembra.

Spolu so stromčekom nebude chýbať v centre mesta ani sviatočná svetelná výzdoba. Aj s ohľadom na avizované ďalšie obmedzenia mobility a obmedzenia súvisiace s prevádzkou obchodov a služieb kvôli zlej epidemickej situácii, však mesto neavizuje žiadne vianočné trhy či ďalšie väčšie predvianočné akcie.

Podľa aktuálne platných opatrení predbežne počíta v decembri len s organizáciou niekoľkých menších podujatí.