V sviatočný piatok pokračovala hokejová Tipsport extraliga zápasmi 36. kola. Pod Urpín cestovala Skalica a pozerať sa veru bolo na čo. Banskobystričania súpera zo Záhoria nešetrili a vďaka vyššej aktivite a poctivému korčuľovaniu boli úspešní.

HC ’05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Góly: 2. Nemček (Jokila, Bambúch), 19. Kristoffersson (Kubka), 45. Hvila (Jokila, Hričina), 57. Jokila (Hvila, Hričina) – 28. Školiak (Pálffy, Hruška)      Stretnutie sledovalo: 2 155 divákov

Úvodné zostavy:

HC ’05 Banská Bystrica: Chorošun – Huba, Grman, Cuník, Cebák, Bambúch, Kubka, Beňa, Brňák – Kokavec, Heizer, Kristoffersson, Marcinek, Češík, Nemček, Kamzík, Petro, Lamper

HK 36 Skalica: Vyrúbalík, Šmach, Jankovič, Jaborník, Magušin, Gula, Srnec, Konečný – Pálffy, Školiak, Hruška, Obdržálek, Lušňák, Višňovský, Kutálek, Holovič, Šátek, Mikúš, Klejna, Jurík

Táto Hvilova strela ešte gólom neskončila. V tretej tretine však vniesol na banskobystrické hokejky pohodu gólom na 4:1.

Prvú šancu mal hneď v úvode Školiak, ktorý pred Chorošunom tečoval tesne nad. Aj napriek tomu neprešli ani dve minúty a „barani“ otvorili skóre. Prekvapujúco odrazený puk od mantinelu zamieril k Nemčekovi, a ten nemal problém zakončiť. Peknou individuálnou akciou sa predviedol Kristoffersson, v poslednej chvíli však puk nad Lakosilov betón nezodvihol. V nasledujúcej presilovej hre sa takmer presadil Školiak, jeho puk sa však od pravej žrde odrazil pod Chorošuna. Výborná obranná hra trvala až do 15. minúty, kedy prišla presilovka „baranov“. V nej spálil stopercentnú príležitosť Hvila, keď pred odkrytou branou zaváhal. V ďalšej presilovej hre sa však domácim už podarilo zvýšiť. Pomedzi betóny Lakosila strieľal počas vylúčenia Lušňáka Kristoffersson. Aj napriek šanci Jokilu sa už skóre v prvom dejstve nemenilo.

Aj v úvode druhej dvadsaťminútovky to bol pod Urpínom rýchly a svižný hokej. Banskobystričania boli aktívnejším celkom, ďalší gól však neprichádzal. Dopriate nebolo hlavne Hvilovi, ktorý nevyužil už druhú sľubnú príležitosť tesne pred brankárom hostí. Boli to práve hostia, ktorým sa podarilo znížiť. Jednoduchú akciu pri ktorej nahrávali Hruška s Pálffym zakončil strelou k ľavej žrdi Školiak. Ďalším pekným hokejovým momentom bola akcia Marcineka a Heizera, tí ani na dvakrát neprekonali súperovho brankára. S blížiacim sa koncom tretiny začali byť Záhoráci nervózni, čoho výsledkom bolo niekoľko tvrdých zákrokov. V presilovke sa ocitol zoči voči Lakosilovi Češík, puk mu však skĺzol.

Tretia tretina začala tretím vylúčením Lušňáka a druhým gólom počas jeho pobytu na lavici hanby v tomto zápase. V presilovke si pripísal zaslúžený gól Hvila. Ten po nahrávke od Jokilu tentokrát bez váhania vymietol ľavý horný roh. Hostia boli až na strelu Višňovského v tejto časti hry bezzubí. Výrazne nebezpeční však neboli ani domáci. Tí hrali pozorne a Lakosila ohrozili len počas zabezpečenej obrany ako tomu bolo aj pri šanci Češíka. Na druhej strane predviedol pekný zákrok lapačkou a následne proti Višňovskému pravým betónom Chorošun. Hostia sa nedostali ani k hre bez brankára, 181 sekúnd pred koncom tečoval Hvilov pokus Jokila a uzavrel na konečných 4:1.

Hlasy po zápase:

Milan Staš (tréner HC ’05 Banská Bystrica): „Úvodných pár minút nebolo ideálnych, ale naštartoval nás Nemčekov šťastný gól. Od tejto chvíle, sme dostali krídla a boli sme všade. Korčuľovali sme, piati sme útočili, piati sme bránili. Skóre narastalo, ošemetné situácie dokázal Chorošun vyriešiť a štvrtý gól nás upokojil. Vtedy sme už verili, že zvíťazíme. Chlapcom patrí veľká vďaka lebo v tejto sezóne odohrali najlepší domáci zápas.“

Peter Oremus (tréner HK 36 Skalica): „Z môjho pohľadu tá aktivita v útočnom pásme bola veľmi slabá a početnosť striel nízka. S jedným gólom sa nevyhráva. Bystrici sme dovolili šance. Donedávna sme sa prezentovali výkonmi, keď sme boli úspešní a mali sme v pásme vysokú efektivitu, posledné zápasy nám to však chýbalo.“