Víťaza fínskej najvyššej súťaže – tím Tappara Tampere, aktuálne právom považujú za jeden z najkvalitnejších tímov európskych hokejových súťaží. Barani s nimi odohrali sympatický zápas aj na severe Európy a vo svojej rozlúčke s európskou súťažou na domácom ľade predviedli famózny výkon.

Fínsky celok bol už pred zápasom jasným víťazom skupiny a banskobystrickí hokejisti už tiež vedeli, že šancu na postup nemajú. Väčšiu motiváciu napokon našli pred vlastnými divákmi barani.

Aj keď sa hostia v tretej minúte ujali vedenia, Banskobystričania vstúpili do zápasu i tak naplno a postupne sa ich snaha začala pretavovať aj do množstva šancí. V 15. minúte vyrovnával Lunter, ktorý využil pochybenie obrany hostí.  Banskobystričania pokračovali v tlaku, aj keď za Heljankov chrbát ďalšiu strelu nevedeli dostať.

Zmenilo sa to v druhej časti hry, keď v 25. minúte udrel Bartánus a ešte do konca tretiny našiel v správnej chvíli aj Surového, ktorý zvyšoval už na 3:1. Fíni boli potom v poslednej časti hry znovu nebezpečnejší, no ďalší gól sa podarilo streliť znovu domácim, keď v 50. minúte skóroval Kubka. Tappara síce ešte v 55. minúte znižovala, no hokejovej zábave na nábreží Hrona to neublížilo. Výborný zápas totiž v 58. minúte podčiarkol, gólom na 5:2, Matej Češík.

Banskobystrickí hokejisti si tak v A skupine ligy šampiónov zaknihovali dve výhry a štyri prehry. Napriek domácim výhram nad oboma postupujúcim celkami, skončili napokon na poslednom mieste v tabuľke. O skóre síce prekonali aj tretí nemecký Grizzlys Wolfsburg, s ktorým získali zhodne po 6 bodov, no vo vzájomných zápasoch úspešní neboli.

„Videli sme z obidvoch strán veľmi dobrý zápas. Prišiel vynikajúci súper, aj keď niektorých hráčov nechali doma a skúšali niektorých mladých. To však jeho kvalitu neznižuje. Naši chalani hrali veľmi dobre. Od začiatku, aj keď sme prvý gól inkasovali, sme sa s tým dokázali vysporiadať, boli sme aktívni celý zápas. To čo nám nefungovalo v Tampere, kde sme boli statickí, málo korčuľovali a dali sme im veľa priestoru, tak tú výhodu sme im dnes zobrali svojou aktivitou. Víťazstvu sme išli oproti. Víťazstvo je pre nás veľmi cenné, pretože je to proti ťažkému súperovi. Je to aj poučné. Chalani keď robia správne veci, ktoré majú robiť, hrajú jeden za druhého, keď blokujú strely, povzbudzujú sa na striedačke, hrajú ako tím, dá sa hrať s každým. Aj s takým súperom, ako je Tappara,“ povedal po zápase tréner HC ’05 Banská Bystrica Vladimír Országh.

Banskobystrickí hokejisti sa teraz opäť sústredia na domácu najvyššiu súťaž a potenciálnu obhajobu titulu. Už v nedeľu 15. októbra na domácom ľade o 17.00 h privítajú Duklu Trenčín.

Zápas 6. kola základnej skupinovej fázy Hokejovej ligy majstrov 2017/2018

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – Tappara Tampere 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Góly: 15. Lunter (Lamper), 25. Bartánus (Bubela, Gélinas), 39. Surový (Bartánus, Faille), 50. Kubka (Lamper, Lunter), 58. Češík – 3. Ojamäki (Záborský, Lehtonen), 55. Kärki (Karjalainen). Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 1 915 divákov.

Zostava HC ’05: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Brejčák, Sedlák, Gélinas, Mihálik, Damme-Malka – Faille, Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Lamper, Češík, Lunter – Gabor, Belluš, Andrisík.

Zostava Tappara: Heljanko – Mikkola, Lehtonen, Rantakari, Vittasmäki, Kemiläinen, Elorinne, Salonen, Utunen, – Ojamäki, Jasu, Záborský – Repo, M. Järvinen, Kärki – Karjalainen, Rauhala, Luoto – Alanen, Mäkinen, Nurmi.