Banskú Bystricu oslobodili v druhej svetovej vojne vojská sovietskej a rumunskej armády 25. marca 1945. Túto udalosť, v piatok 23. marca, pripomenula pri obelisku na Námestí SNP oficiálna pietna spomienka.

Pietne spomienky kladenia vencov sú príležitosťou na to, aby sme pripomenuli a poukázali na hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Oslobodenie Banskej Bystrice si pripomenuli na Námestí SNP primátor Ján Nosko, predseda BBSK Ján Lunter, ale aj veľvyslankyňa Rumunska Steluta Arhire a veľvyslanec Ruskej federácie Alexei Leonidovič Fedotov, zástupcovia veľvyslanectiev či ďalší hostia z Českej republiky, Poľska a Ukrajiny a ďalší hostia.

„Dnešná realita nám kruto nastavuje zrkadlo, potvrdzuje pravdu o tom, že ľudská pamäť je krátka. Sme svedkami toho, že mnohí nechcú vidieť a ani počuť o padlých hrdinoch, vojakoch, povstalcoch, obyvateľoch, o vypálených obciach postihnutých fašistickými represáliami. Možno sa budem rok čo rok opakovať, no som presvedčený, že byť obozretný nie je len klišé dnešnej doby. Teroristické útoky vo svete nám neustále ukazujú, že netolerancia a nenávisť sa môžu kedykoľvek zopakovať. Byť obozretný znamená pripomínať si obrovské riziká, ktoré v sebe nesie rasizmus, nacizmus, fašizmus i xenofóbia,“ povedal v príhovore primátor Ján Nosko.

S príhovorom vystúpil aj predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici Ján Pacek. Záver patril hymnickej piesni v podaní Vojenskej hudby Banská Bystrica.