Príjemné sobotňajšie dopoludnie prinieslo v poradí 7. ročník Lučatínskeho behu. Na podujatie prišlo približne 450 bežcov, ktorých neodradili ani vyššie teploty a rozpálený asfalt.

Celkovo sa na podujatí zúčastnilo približne 450 bežcov, čo je pomerne vysoké číslo, keďže samotná obec Lučatín ma do 650 obyvateľov. Akcia sa prvýkrát konala, po dohode so starostom, súčasne s dňom obce Lučatín, a preto sa celkovo vystriedalo v blízkosti cieľa až okolo 2000 ľudí a podporovateľov pretekárov. Priebeh na Lučatínskej 11-tky zabezpečovalo 60 dobrovoľníkov, aby nenastali žiadne komplikácie. Výhodou Lučatínskej 11-tky je, že dokáže vyplniť sobotné poobedie pre celú rodinu, teda pre deti, aj pre rodičov.

Počasie spočiatku prinieslo vysoké teploty, ktoré komplikovali bežecké podmienky. Dusno a rozpálený asfalt tak značne bránili bežcom k dobrým výkonom. Vysoké teploty však zapríčinili aj kolaps, ktorý zasiahol približne kilometer pred cieľom minuloročnú víťazku v ženskej kategórii. Počas behu však účastníkov osviežovali aj hasiči. Neskôr však už prišli aj prvé prehánky, ktoré prepukli v intenzívnejší dážď počas vyhlásenia výsledkov. To viedlo niektorých ľudí ku skoršiemu odchodu.

Teplé počasie však neznechutilo bežcov, ktorí podali skvelé výkony. Pretek tak priniesol aj traťové rekordy, ktoré sa prekonali až v troch kategóriach. V ženskej kategórii na 10,5 kilometra dokázala Silvia Valová prekonať traťový rekord o minútu. V mužskej kategórii zase Peter Ďurec suverénne zvíťazil a posunul rekord o necelé dve minúty. Rekord padol aj na štafete, keď Aurel Barto a Slavomír Adam prekonali časomieru o dve minúty skôr, než bol doterajší najrýchlejší výsledok Lučatínskej 11-tky.

“Chcel by som sa poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí prišli a pomáhali pri organizácii Lučatínskej 11-tky. Moje dojmy z podujatia sú veľmi dobré. Pri hojnej účasti boli prekonané až tri traťové rekordy, čo ma veľmi teší. Snažíme sa každý rok pridať niečo nové, počúvať spätnú väzbu od účastníkov, aby sme tak podujatie vedeli čo najlepšie pripraviť. Teším sa na ďalší ročník,” zhodnotil pre BBonline.sk organizátor podujatia Marek Vojník.

Úplné výsledky pretekov sú dostupné online.