Na krajskej Športovej olympiáde mládeže sa uplynulý štvrtok zúčastnilo viac ako 200 žiakov, najúspešnejší boli mladí športovci z Banskej Bystrice. Banskobystrický samosprávny kraj zorganizoval historicky prvú Športovú olympiádu mládeže o pohár predsedu BBSK.

Na pôde Strednej športovej školy v Banskej Bystrici sa stretlo viac ako 200 športovcov zo všetkých 13 okresov kraja. Najúspešnejší boli práve športovci domáceho okresu. Kolektívy dievčat si zmerali sily v stolnom tenise, chlapci v malom futbale, jednotlivci súťažili v atletike, konkrétne v behu na 50 metrov, v skoku do diaľky a vo vrhu guľou.

Štvrtok 29. september patril v Banskej Bystrici športovcom – študentom stredných škôl z Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Župa zorganizovala prvú Športovú olympiádu mládeže, na ktorej našlo svoje zastúpenie všetkých 13 okresov kraja. Žiaci až deviatich z nich súťažili vo všetkých kategóriách, ktorými boli atletika, stolný tenis a malý futbal. Putovný pohár predsedu BBSK pre najlepší okres si odniesol kolektív z Banskej Bystrice.

„Na dnešnej olympiáde ma príjemne prekvapila najmä účasť mladých športovcov. Je skvelé, že mladí ľudia športujú a tešia sa z pohybu. Víťazom samozrejme gratulujem a všetkým zúčastneným prajem, aby im nadšenie pre aktívny pohyb vydržalo čo najdlhšie,“ povedal župan Ján Lunter.

Predseda kraja odovzdával nielen putovný pohár, ale aj medaily v jednotlivých kategóriách. Tými boli beh na 50 metrov, skok do diaľky, vrh guľou, malý futbal a stolný tenis.

Prvá Športová olympiáda mládeže sa konala po pandemickom období. S tvrdením, že žiaci po tejto prestávke nechcú športovať, nesúhlasí Eva Murková, bývalá slovenská reprezentantka v skoku do diaľky a rozhodkyňa olympiády.

„Trénujem deti a celkom si nemyslím, že deti po covide nechcú športovať, deti teraz po športe priam bažia. Je to pre mňa absolútne nové zistenie a som zaň rada,“ povedala Eva Murková, ktorá aktuálne pôsobí v Centre voľného času JUNIOR.

Práve CVČ JUNIOR, ktorého zriaďovateľom je župa, sa podieľalo na organizovaní celého podujatia. Ako dodáva Eva Murková, súťaž bola skvele pripravená a bolo vidieť, že žiaci si súťaženie užívali.

Župa má ambíciu spraviť zo Športovej olympiády mládeže tradíciu, už na budúci rok by podľa Imricha Kováča, ktorý podujatie organizačne zastrešoval za Odbor školstva Úradu BBSK, radi prizvali aj stredoškolákov z krajín V4.

VÝSLEDKY CHLAPCI

Beh na 50 metrov:

 1. Dominik Gura, Banská Bystrica
 2. Ján Jozef Bence, Zvolen
 3. Vladimír Pilnik, Žiar nad Hronom

Skok do diaľky:

 1. Patrik Kmeť, Banská Bystrica
 2. Adam Vrábeľ, Lučenec
 3. Matej Koštiaľ, Brezno

Vrh guľou:

 1. Ivan Černý, Banská Bystrica
 2. Ján Považanec, Detva
 3. Tomáš Šarina, Brezno

Malý futbal:

 1. Rimavská Sobota
 2. Zvolen
 3. Banská Bystrica

VÝSLEDKY DIEVČATÁ

Beh na 50 metrov:

 1. Natália Bieliková, Banská Bystrica
 2. Karin Ištokovičová, Zvolen
 3. Mária Slúková, Krupina

Skok do diaľky:

 1. Paula Perončíková, Banská Bystrica
 2. Michaela Matyášová, Lučenec
 3. Barbora Eliášová, Zvolen

Vrh guľou:

 1. Emma Ďurovská, Banská Bystrica
 2. Ema Okoyeocha, Žiar nad Hronom
 3. Viktória Hudecová, Brezno

Stolný tenis:

 1. Banská Bystrica
 2. Žiar nad Hronom
 3. Žarnovica