V posledný májový víkend sa ukončila sezóna v najvyššej Fortuna lige aj v II. lige. Nižšie súťaže majú pred sebou ešte niekoľko súbojov, v ktorých sa rozhoduje či už o titule alebo zostupe. Pohľad na ne Vám ponúkame v kompletnom sumári zápasov nášho regiónu.Na konci článku nájdete aj fotogalériu zo zápasu Horné Pršany – Šalková B.

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 10. kolo

Zostupujúci železiari sa lúčili s najvyššou súťažou v ZELPO Aréne pred domácimi fanúšikmi. A rozlúčili sa víťazne. So zachránenou Senicou vyhrali najtesnejším možným výsledkom 1:0. A to vďaka zásahu Daniela Pavúka z úvodu druhého polčasu. Trenčín strácal pred posledným kolom na Zlaté Moravce jeden bod. V Trnave uhral bezgólovú remízu, ale keďže ViOn si poradil tesne s Nitrou, trenčiansky AS bude hrať baráž o zotrvanie vo Fortuna lige.

II. liga – 30. kolo

Súperom Trenčanov v boji o najvyššiu ligu bude Poprad. Ten nezvládol domáci súboj s Petržalkou. Pohronie naopak triumfovalo v Šamoríne 3:0 a priamo postupuje do Fortuna ligy. Za pohronský celok skórovali Patrik Abrahám, Jakub Sedláček a záverečný gól Pohronia v sezóne 2018/2019 strelil z penalty Ján Sojka. Úspešná bola aj banskobystrická Dukla a to v Stropkove, kde ju privítal Prešov. Tam červeno-bieli museli otáčať nepriaznivý stav už od trinástej minúty, keď skóre otvoril domáci Cmiljanović. Do prestávky stihol vyrovnať Patrik Vajda. Druhé dejstvo už bolo v réžii Dukly a hlavne Mateja Staršieho. Ten sa na záver ročníka blysol hetrikom a stanovil výsledok 1:4. Bystričania po dobre zvládnutej jarnej časti skončili na piatom mieste. O ligu nižšie zostupujú Trebišov, Inter Bratislava, Prešov a Lipany.

TIPOS III. liga Stred – 25. kolo

Štyri kolá čakali na mužstvá III. ligy do konca sezóny pred 25. kolom. V nedeľu dopoludnia cestovali na zápas vonku druhýkrát po sebe Podbrezovčania. Na pôde vedúceho Ružomberka B sa im nepodarilo prekvapiť. Gólmi Bobčeka a Zsigmunda z prvej 45-minútovky prehrali 0:2 a pripísali si druhú prehru v rade. Zvolenčanov čakala v nedeľu na ihrisku poslednej Liptovskej Štiavnice povinná jazda. Tá dopadla podľa predstáv trénera Foltána a jeho tím vyhral 5:1. Hetrikom zažiaril Erik Hric. Konto súpera zaťažili ešte jeho kolegovia Marek Totkovič a Miroslav Antal. Prekvapením bolo trojbodové ťaženie Krásna nad Kysucou v súboji s Fiľakovom. Bodovo naprázdno vyšla aj druhá Rimavská Sobota a to v Kalinove. Rezerva Ružomberka je tri kolá pred koncom istým víťazom III. ligy Stred.

IV. liga JUH – 23. kolo

Rakytovce boli s dvojbodovým náskokom na čele tabuľky pred Kováčovou, ktorá im dýcha na chrbát. Napriek tlaku zvládli domáci duel s Pliešovcami. Už po prvom polčase svietil na tabuli stav 4:1. Základy úspechu postavil dvojgólový Pavol Telúch a jedným presným zásahom Yaroslav Vazhkyi aj Michal Konder. Za hostí znižoval v prvom polčase Kudlík a bodku za zápasom dal v 81. minúte Bobor, keď upravil na konečných 4:2. Na špici ligového pelotónu sa nič nemení, pretože Kováčová nezaváhala na trávniku Príbeliec. V šlágri kola so štvrtým tímom tabuľky otočila z 1:0 na 1:2. Postaral sa o to v druhom polčase dvomi presnými strelami Tomáš Giertl. Regionálne derby sa v sobotu večer konalo v Šalkovej, kam zavítal Medzibrod. Práve Sokol sa mohol tešiť z troch bodov. Rozhodli o tom v prvej polovici hry Matej Karman a Dušan Matis. Tisovec uchmatol cenný bod zo stretnutia s Badínom za bezgólovú remízu.

V. liga skupina C – 23. kolo

Regionálne derby sa konalo aj v piatej lige, keď na seba narazili Selce a Jakub. Sokol si udržal jarnú neporaziteľnosť aj po tomto meraní síl. Gólmi Tomáša Klinca a Michala Čiefa zdolal Selce 2:0. Stále si drží teoretickú šancu na prvé miesto, ktoré okupujú so sedembodovým náskokom Podkonice. V hre je deväť bodov, do konca sa budú hrať ešte tri kolá. V tabuľke boli tabuľkovými susedmi Krupina s Hrochoťou s rovnakým počtom bodov. Ich vzájomný stret dopadol remízou a na tejto skutočnosti sa nič nezmenilo. Úvodný gól padol až v 57. minúte, Strojár sa ujal vedenia zásluhou Dávida Haška. Posledné slovo mal ale hosťujúci Michal Poliak, skórujúci v úplnom závere na 1:1. Hráči Sásovej si chceli napraviť chuť po drvivej prehre 1:9 s Ladomerskou Vieskou. Ideálnu príležitosť na to mali v domácom prostredí v nedeľu, keď privítali Bzovík. Predposledný tím tabuľky udrel ako prvý v 28. minúte z kopačky Augustína. Vyrovnať mohol René Turčan, ale z pokutového kopu nevyzrel na gólmana Ďuricu. To čo sa nepodarilo jemu, sa podarilo jeho kolegovi. Na 1:1 v 64. minúte vyrovnal Michal Smekal. O desať minút ale prišla druhá rana do siete Čavoja. Tento raz sa presadil Dvorský, ktorého už o päť minút nasledoval dvojgólový Augustín. Upravil tak na konečných 1:3.

I. Trieda – 23. kolo

Slovenská Ľupča po troch zápasoch okúsila pocit víťazstva a to na úkor Poník. Tie vyhrávali od šiestej minúty vďaka Víznerovi, ale do polčasovej prestávky Ľupčania otočili na 3:1. Najprv sa presadil Lakomčík a následne dvakrát Bartoš. Poniky korigovali v 70-tej minúte zásluhou Kubašiaka, ale na viac sa nezmohli. Ľupča preskočila Poniky v tabuľke z dôvodu lepšieho skóre. V jarnej časti sezóny sa nedarí futbalistom Brusna. Tentokrát ale vyzreli na vyššie postavený celok Osrblia. Partizán pokoril jediným gólom Tomáš Černík. Suverénne Brezno zdolalo jeden zo silných tímov súťaže Valaskú 1:0. Postaral sa o to Matej Ondík. Dve posledné mužstvá tabuľky Strelníky a Nemecká nedokázali zabodovať. V prekvapení kola ťahali za kratší koniec futbalisti druhého Priechodu v súboji s Hroncom. Mužom zápasu bol Radoslav Kuzma, ktorý dvomi trefami otočil výsledok z 1:2 na 3:2.

II. trieda skupina A – 23. kolo

Posledný Hiadeľ v súboji mačky s myšou bojoval o body na štadióne v Dúbravici. Na 1:1 za hostí vyrovnával v 34. minúte Martin Štefanovie, ale líder súťaže následne spustil kanonádu, ktorá sa zastavila na čísle šesť. B-čko Šalkovej naháňa práve Dúbravicu a nemôže si pripúšťať stratu bodov. Proti boli domáce Horné Pršany. Mesík, Latta a Šimčík urobili už v prvom polčase krátky proces na 0:3, do prestávky sa podarilo znížiť Riečanovi. Latta sa druhým gólom na začiatku druhého polčasu postaral o odskok na rozdiel troch gólov. Ešte pred uplynutím hodiny hry ale Poniky opäť korigovali, Smutný dával na 2:4. Posledné slovo mal Ursíny, ktorý stanovil jednoznačný výsledok 2:5. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku. Šalkovčania strácajú na vedúci tím tabuľky jediný bod a majú zápas k dobru. Tri kolá odohrajú ešte mužstvá II. triedy skupiny A, takže o drámu je postarané. Sedem gólov padlo nielen v Dúbravici a na Horných Pršanoch, ale aj v Mičinej. Tam vyhrával po polhodine hry Tajov 1:2 gólmi Gregora a Kucku, ale domáci otočili zápas. V Riečke neboli také gólové hody. Zornička vyhrávala až do 65. minúty zásahom Knoppa, o bod Ľubietovej sa pričinil strelec gólu na 1:1 Frederik Sauka.

TJ Družstevník Mičiná vs. TJ Slovan Tajov 4:3
TJ Iskra Horné Pršany vs. FK Šalková B 2:5 (fotogaléria na konci článku)

II. trieda skupina B – skupina o postup – 5. kolo

Beňuš mohol v predposlednom kole spečatiť zisk majstrovského titulu, ak by získal aspoň bod na pôde svojho rivala z Heľpy. Tá si však vypracovala náskok 3:0 do 61. minúty, keď prekonali brankára Faška domáci Turčin, Švorc a Jankov. Stančík a Pôbiš za lídra zdramatizovali na 3:2 a priblížili sa k zisku potrebného bodu. Riapoš v úplnom závere zvýšil na 4:2  a uchoval aspoň teoretickú šancu Heľpy na prvé miesto. Čierny Balog B si presvedčivo poradil s Michalovou 4:0. Najviac dal o sebe vedieť futbalista Tatranu Michal Kováčik. Ten sa dostal na ihrisko v 74. minúte a potom stihol dať dva góly.

I. liga Ženy – 18. kolo

V nedeľu sa lúčili s domácimi fanúšikmi banskobystrické futbalistky. A rozlúčili sa víťazne proti Spartaku Trnava. Hrdinkou Dukly sa stala Katarína Vredíková, ktorá zaznamenala v 51. minúte jediný gól stretnutia. Ružomberčanky inkasovali debakel doma s Bardejovom a tak padli na dno tabuľky.

MFK Dukla Banská Bystrica vs. FC Spartak Trnava 1:0
Lokomotíva Košice vs. Slovan BA 1:5
Ružomberok vs. Partizán Bardejov 1:7
Nitra vs. Žilina 1:3
Myjava vs. NMŠK 1922 BA 2:0

1. ŠK Slovan Bratislava futbal 17 15 1 1 65:6 46
2. Spartak Myjava 17 14 1 2 53:19 43
3. Partizán Bardejov BŠK 17 13 3 1 46:10 42