Prílev utečencov z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojenským konfliktom vyprovokovaným Ruskou federáciou, nateraz neutícha. Väčšie množstvo ľudí, najmä matiek s deťmi, prichádza aj do nášho regiónu. Možnosti samospráv na poskytnutie krízového ubytovania sa však míňajú, a to vrátane voľných kapacít na stredoškolských internátoch.

Banskobystrický samosprávny kraj aj preto zriaďuje dočasné útočisko pre ľudí z Ukrajiny, kde sa budú môcť na chvíľu zložiť, oddýchnuť si a najesť sa pred tým, ako si nájdu iné ubytovanie alebo budú pokračovať vo svojej ceste.

Takéto priestory nateraz BBSK vyčlenil v telocvični Gymnázia Andreja Sládkoviča na Komenského ulici v Banskej Bystrici. Kraj tam už pripravil približne päťdesiatku lôžok.

„Predpokladáme, že ubytovanie v zariadení bude spustené pravdepodobne v priebehu budúceho týždňa. Zariadenie bude v neobmedzenej 24-hodinovej prevádzke,“ uvádza kraj na sociálnej sieti.

Banskobystrický samosprávny kraj zároveň hľadá dobrovoľníkov, ktorí pomôžu s prevádzkou tohto dočasného centra pre utečencov. Viac informácií približuje kraj na svojej sociálnej sieti.  Dobrovoľníci sa môžu prihlasovať prostredníctvom online formulára.

Banskobystrický samosprávny kraj zároveň v pondelok vyzval na zmeny v zákonoch, ukrajinským zdravotníkom a lekárnikom chce umožniť pracovať aj v regiónoch. Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter spolu s krajským lekárom Jozefom Botkom na tlačovom brífingu vyzvali k nevyhnutným zmenám v legislatíve, ktoré umožnia zamestnávanie ukrajinských zdravotníkov aj v ambulanciách či zariadeniach sociálnych služieb a nielen v nemocniciach, ako je tomu aktuálne. Výzvu na zmenu rozšírili aj na farmaceutov.