Tradícia a slovenská história, o ktorú sa opieral 356. Radvanský jarmok, aj tento rok dodala všetkým dôvod na hrdosť. Podujatie ašpirujúce o zápis do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ukázalo v plnej paráde, a to aj napriek nepriaznivému počasiu, prečo ho Bystričanom môže zvyšok Slovenska len závidieť.

Radvanský jarmok 2013, sobota, Banska Bystrica, 13.9.2013Po famóznom piatkovom programe, ktorý vyvrcholil koncertom kapely Čechomor, zaujal aj sobotňajší program. Ten prebiehal aj na pódiu pri Barbakane, kde s pozitívnym ohlasom publika vystúpilo napríklad Túlavé divadlo. Na hlavnom pódiu si popoludní záujem divákov vyslúžilo slávnymi melódiami napríklad aj sláčikové kvarteto BEAT – Oh – When quartet, neskôr bezpochyby v rámci programu osláv 65. výročia časopisu Slovenka muzika v podaní rumunského veľvyslanca Florina Voditu s doprovodom kapely primátora Petra Gogolu. Dievčatá jasali po predstavení prekvapenia tohto bloku programu, v ktorom vystúpil niekdajší superstárista Jakub Petraník. Fanúšikov jazzu následne potešilo NBS trio so skvelou Dášou Libiakovou. Španielsky Milion Dollars Mercedes Band podvečer v rytmoch španielskych i balkánskych s hosťami roztancoval Námestie SNP, aby na záver predviedli azda svoj dosiaľ najveľkolepejší koncert, tunajší reprezentanti muziky 30-tych až 50-tych rokov slovenskej populárnej hudby, Slovak Tango.

Radvanský jarmok 2013, nedela, Banska Bystrica, 13.9.2013Nedeľa sa od dopoludnia niesla vo folklórnej nôte. Vystúpili folklórne skupiny Kýčera z Čierneho Balogu a Priechoďan. Popoludní program pokračoval galaprogramom univerzitného folklórneho súboru Mladosť, ktorí si pozvali aj vzácneho hosťa. Folklórny súbor Vršatec z Dubnice predviedol pred plniacim sa Námestím SNP vynikajúci program, ktorý vychádzal z ich pripravovanej šou k oslavám 60. výročia tohto súboru. Prítomní diváci si dokonca vyžiadali niekoľko prídavkov. Krátko po pol štvrtej popoludní bol program 356. Radvanského jarmoku, spolu so zástupcami remeselníkov, oficiálne ukončený.

TIP: Všetky články o tohtoročnom Radvanskom jarmoku nájdete tu…