Na futbalové tímy nášho regiónu opäť čakalo niekoľko dôležitých súbojov, či už o najvyššie pozície, alebo o udržanie sa. Prinášame vám kompletný prehľad zápasov z nižších súťaží, ktoré sa odohrali v prvý májový víkend. Na konci článku nájdete aj fotogalériu zo zápasov.

Dúbravica po výhre 3:0 v Ľubietovej poskočila na prvé miesto

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 7. kolo

Predposlední železiari narazili v dôležitom zápase na posledné Zlaté Moravce – Vráble. Deväťzápasovú šnúru bez výhry sa nepodarilo zverencom trénera Veselého pretrhnúť ani v sobotu. Naopak, nezískali ani bod. Hrdinom ViOnu sa stal Tomáš Ďubek. Ten zobral v 80. minúte zodpovednosť na svoje kopačky a premenil pokutový kop, ktorým rozhodol. Podbrezová je na dne tabuľky, momentálne na zostupovej priečke. Bod stráca na prípadnú baráž, na záchranu dva body. Zabojovať bude mať možnosť ešte v troch súbojoch.

II. liga – 27. kolo

Pohronie naposledy podľahlo najväčšiemu rivalovi v boji o titul – Popradu. Jeho náskok na čele tabuľky sa tak znížil na tri body. V 27. kole privítali Košičanov, Lokomotíva vyhrala päť z posledných šiestich súbojov, pričom v nich inkasovala len jediný raz. V piatok však líder II. ligy na to nebral ohľad. Základy úspechu dvomi gólmi postavili už v prvom polčase Jacko a Nosko. V 63. minúte pridal tretiu ranu pod pás hosťom Kondrlík a v 84. minúte uzavrel na 4:0 Hrnčár. Poprad si poradil s Trebišovom najtesnejším možným rozdielom a jeho strata troch bodov na vedúce Pohronie sa nemení. Poprad a Skalica ako jediní z hosťujúcich celkov dokázali zvíťaziť v tomto kole na ihrisku súpera. Zverenci trénera Vargu cestovali v nedeľu do Petržalky, ktorú mohli v prípade úspešne zvládnutého zápasu preskočiť v tabuľke. Dukla inkasovala už v 13-tej minúte z kopačky Turčáka. Reakcia na seba nenechala dlho čakať, Róbert Polievka vyrovnával v 27. minúte. Na tretí gól stretnutia sa čakalo do 74. minúty, domácich poslal do vedenia Gašparovič. Červeno-bieli napriek snahe nedokázali druhýkrát v zápase dotiahnuť náskok súpera. Na 3:1 v úplnom závere upravil Prekop. Bystričania prišli o jarnú neporaziteľnosť.

TIPOS III. liga Stred – 22. kolo

Sobotňajší duel Zvolen – Ružomberok B bol ťahákom 22. kola. Na začiatku druhého polčasu poslal lídra ligy do vedenia Almaský. Rozuzlenie prišlo v 87. minúte. Hrdinom Zvolenčanov sa stal Miroslav Neušel, ktorý rozhodol o deľbe bodov. Ružomberčanom zahrala do kariet prehra druhej Rimavskej Soboty s Martinom po divokej prestrelke 3:5. A taktiež prekvapenie kola, v ktorom Fiľakovo podľahlo poslednej Liptovskej Štiavnici. Bodovo naprázdno vyšlo B-čko Podbrezovej, proti favorizovanému Liptovskému Hrádku gól Rolanda Galčíka nestačil. Poltár na jar ešte nepozná pocit víťazstva. To sa nezmenilo ani v nedeľu. Osem gólov inkasoval Poltár v debakli kola v Námestove. Góly Greška, Gala a Kopála nestačili Poltáru ani na bod. V mužstve domácich si hetrik pripísali hneď dvaja hráči – Samuel Kurtulík a Patrik Chovan.

Rakytovce si odvážajú z Tornale všetky body

Rakytovce majú na čele IV. ligu Juh po 20. kole štvorbodový náskok. Svoj duel na horúcej pôde Tornale zvládli. Už v 2. minúte otvoril skóre najlepší strelec tímu Pavol Telúch. Tesný náskok Raky udržali až do 90. minúty, kedy tri body pre hostí poistil striedajúci Yaroslav Vazhkyi. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku. Hráči Kováčovej po remíze s Badínom stratili ďalšie body v boji o titul. V šlágri kola privítali tretí Medzibrod. Pre domácich sa duel vyvíjal ideálne, keď v 32. minúte po góloch Turáka a Šantu viedli už 2:0. Ešte do prestávky ale znížil Matis a o deľbe bodov rozhodol v 77. minúte Ivan Pipich. Zaváhanie s posledným celkom súťaže si Badín nepripúšťal a po presných zásahoch Ševčíka a Tótha zvíťazil v Novej Bani 2:0.

“TJD Príbelce” vs. ŠK Partizán Čierny Balog 3:2
MŠK Tisovec vs. FK Šalková 2:1
FK Mesta Tornaľa vs. FK Rakytovce 0:2 (fotogaléria na konci článku)

V. liga skupina C – 20. kolo

V 20. kole V. ligy skupiny C mali jasnú prevahu domáce tímy. Zo siedmych duelov sa až v piatich radoval domáci celok. O jedinú výhru hostí sa postarali Podkonice, ktoré nedali šancu Krupine. Už do prestávky si vypracovali dvojgólový náskok, ktorý po zmene strán ešte zveľadili o ďalšie dva góly. Česť hostí zachraňovala Dobrá Niva v Selciach. Dobrá Niva viedla v 57. minúte už 2:0 a po červenej karte Selčana Petra Matonoka mala všetko vo svojich rukách. Selce ale nezložili zbrane a s desiatimi hráčmi dokázali vybojovať aspoň bod. Najprv v 71. minúte znížil Jakub Kľačan a v 82. minúte vyrovnal na konečných 2:2 Marwan Mohamed Lasheen. Gólové hody videli diváci hneď v dvoch stretnutiach. Bacúch nedal šancu oslabenému Bzovíku, ktorý pricestoval iba s desiatimi hráčmi. Domáci celok nemal žiadne zľutovanie a zvíťazil 7:0. Štyrmi gólmi sa zaskvel kapitán Roman Švidraň. O najvyššiu výhru tohto kola sa postaral Jakub. Poslednému Prenčovu nebol dobrým hostiteľom a nasúkal mu desať kusov. O všetky góly sa postaralo trio Klinec (5), Kútik (3) a Mišány.

I. Trieda – 20. kolo

Súboj prvého s posledným skončil jasnou výhrou lídra súťaže. Brezno nenechalo nič na náhodu a už v prvej štyridsaťpäťminútovke si vytvorilo štvorgólový náskok. Aj po zmene strán pokračovali domáci futbalisti v nastolenom trende a pridali ďalších päť presných zásahov. Najaktívnejším strelcom bol štvorgólový Ondrej Pribula. Šláger kola medzi Valaskou a Priechodom skončil jasnou výhrou hostí. Valaská mohla v prípade výhry preskočiť svojho súpera na druhej priečke, no Priechod v prvom polčase zaskočil domácich dvomi gólmi. V 20. minúte udrel najlepší strelec súťaže Martin Štulajter a k nemu sa pridal aj Matej Kubát. Snahu Valaskej so zápasom ešte niečo spraviť definitívne ukončili dve červené karty v priebehu jednej minúty. Adam Petrík a Matej Klieštik po dvoch žltých kartách predčasne putovali pod sprchy a Priechod výhodu o dvoch hráčov dokázal využiť. Pridal ďalšie tri góly a zvíťazil 5:0. Dôležité tri body v boji o záchranu získali hráči Jasenia. Tí vyhrali na pôde predposlednej Nemeckej jasne 4:1 a poskočili na 14. miesto pred Hronec. Ten stratil všetky body v Osrblí, kde už po polčase prehrával 0:3 a nakoniec prehral 2:5.

II. trieda skupina A – 20. kolo

V II. triede skupine A sa v 20. kole roztrhlo vrece s gólmi. V každom stretnutí padli minimálne tri, dohromady videli prítomní v šiestich dueloch až 38 presných zásahov. Gólovú prestrelku obstarali Šalková B a Staré Hory. Domáci hráči boli pred týmto kolom na prvej priečke a po polčase viedli 3:1. V druhej štyridsaťpäťminútovke zvýšil na 4:1 Jozef Mesík, čím dokonal hetrik a zdalo sa, že rezerva Šalkovej pohodlne dokráča k dvanástemu víťazstvu v sezóne. Proti ale boli Staré Hory, ktoré za necelých sedem minút vyrovnali. Kapitán Šalkovej Ján Šimčík v 78. minúte opäť naklonil misky váh na domácu stranu, posledné slovo patrilo v 90. minúte Pavlovi Haviarovi, ktorý uzavrel skóre na 5:5. Zaváhanie Šalkovčanov využila Dúbravica. Tá doposiaľ stratila v jarnej časti iba dva body za remízu s Malachov. Tentokrát vyrabovala Ľubietovú, ktorú porazila 3:0. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku. Ani hetrik kapitána Horných Pršanov Patrika Jurča nestačil jeho tímu na čo i len bod. Riečka na Pršanoch potvrdila najlepšiu ofenzívu v súťaži a po výsledku 5:3 berie všetky body. Na strane víťazov si tri góly pripísal Stanislav Václavík.

FK Šalková B vs. ŠK Sokol FO Staré Hory 5:5
ŠK Selce B vs. TJ Družstevník Mičiná 6:1
TJ Slovan Tajov vs. TJ Hronsek 3:0
TJ Tatran Harmanec vs. TJ Partizán Hiadeľ 5:2
FK – Baník Ľubietová vs. TJ Družstevník Dúbravica 0:3 (fotogaléria na konci článku)

II. trieda skupina B – skupina o postup – 2. kolo

Súboj prvého s druhým sa zmenil na jasnú záležitosť vedúceho Beňuša. Domáci nasúkali Heľpe poltucet, z toho päť gólov strelili po zmene strán. Slovan zvýšil náskok v skupine o postup nad Heľpu na šesť bodov. V druhom zápase medzi Michalovou a Čiernym Balogom sa zrodila remíza 2:2. Už v 4. minúte poslal domácich do vedenia Trojan. Stav 1:0 vydržal do prestávky. Na začiatku druhej časti hostia dvomi gólmi za dve minúty otočili stav zápasu. Vyrovnať mohol v 62. minúte Dominik Kuchta, pokutový kop ale nepremenil. Deľbu bodov zariadil v 89. minúte Milan Krupa.

II. trieda skupina B – skupina o umiestnenie – 2. kolo

V skupine o umiestnenie sa odohral iba jeden duel. Pohronská Polhora si aj vďaka hetriku Marcela Tyčiaka odváža z Polomky po výhre 4:0 všetky body. Zápas medzi Pohorelou a Dolnou Lehotou preložili na 9. júna.

TJ Tatran Polomka vs. TJ Slovan Pohronská Polhora 0:4
TJ Mladosť Pohorelá vs. TJ Partizán Dolná Lehota – odohrá sa 9. júna o 13.30 hod

1. TJ Partizán Dolná Lehota 15 5 3 7 26:33 18
2. TJ Mladosť Pohorelá 15 3 7 5 26:34 16
3. TJ Slovan Pohronská Polhora 16 4 3 9 39:46 15
4. TJ Tatran Polomka 16 2 4 10 23:59 10

I. liga Ženy – 15. kolo

Uplynulý víkend sa zrodili v ženskej najvyššej futbalovej súťaži jednoznačné výsledky. Až na výnimku súboja bratislavského NMŠK s Bardejovom, kde gól nepadol. Bystričanky zavítali do Bratislavy, na pôdu druhého Slovanu. Svoju jarnú bilanciu červeno-biele hráčky nedokázali vylepšiť. Zápas patril jednej žene – Michaele Harvilovej, ktorá strelila šesť zo siedmych gólov domácich. Myjava nevzdáva boj o titul, Nitru deklasovala 5:0. Na čele je stále Bardejov, avšak po jeho zaváhaní v tomto kole má lepšie vyhliadky na prvenstvo Slovan. Ten stráca na Partizán rovnako ako Myjavčanky dva body, ale má zápas k dobru. O najväčší debakel kola sa postarali futbalistky Žiliny, ktoré nadelili poslednému Ružomberku osem kúskov. Futbalistkám MFK Dukly odskočili Žilinčanky na rozdiel piatich bodov.

ŠK Slovan Bratislava futbal vs. MFK Dukla Banská Bystrica 7:0
Trnava vs. Lokomotíva Košice 4:1
Žilina vs. Ružomberok 8:0
Myjava vs. Nitra 5:0
NMŠK 1922 Bratislava vs. Partizán Bardejov 0:0

1. Partizán Bardejov BŠK 14 11 3 0 36:6 36
2. ŠK Slovan Bratislava futbal 13 11 1 1 54:4 34
3. Spartak Myjava 14 11 1 2 45:18 34