Banskobystrický zimný štadión v piatok hostil nie práve najlákavejší zápas 29. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi predposlednými „baranmi“ a poslednou Nitrou. Domácim fanúšikom sa však stretnutie muselo páčiť.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 6:3 (2:1, 3:2, 1:0)

Góly: 5. Kútny (Jokila, Bambúch), 11. Jabrocký (Tománek, Hvila), 25. Grman (Hvila, Cebák), 32. Jabrocký (Cebák), 39. Hvila (Grman, Paľov), 59. Hvila (Tománek) – 7. Mašlonka (Fojtík), 31. G. Saliji (Štefanka), 37. Štefanka (Mašlonka), stretnutie sledovalo: 1 349 divákov

Zostavy:

HC ’05 Banská Bystrica: Kostúr – Brňák, Cebák, Paľov, Grman, Bambúch, Kubka, Cuník – Hvila, Jabrocký, Tománek, Kokavec, Heizer, Kristoffersson, Kútny, Jokila, Marcinek, Nemček, Češík, Lamber

HK Nitra: Čiliak – Rais, Ďurák, Bača, Kružík, Hruška, Gurčík, König, Árvay – Barinka, Štefanka, G. Saliji, Mašlonka, Valčák, Fojtík, S. Saliji , Hrnka, Ručkay, Šumichrast, Segľa, Púchovský

Vo výbornom svetle sa ukázal hlavne prvý banskobystrický útok s Hvilom, Tománkom a Jabrockým. Posledný menovaný však zápas nedohral a následky sekery, ktorú inkasoval, musí zistiť röntgen.

Zápas predposledného s posledným začal primerane ich tabuľkovému postaveniu. Viac z hry mala najskôr Nitra, boli to však práve Banskobystričania, ktorí otvorili skóre stretnutia. Chybu obrancu hostí využil po Jokilovej nahrávke Kútny. Vedenie domácim nevydržalo dlho. O necelé dve minúty neskôr totiž z ľava prihrával Fojtík a pred bránkoviskom sa presadil voľný Mašlonka. Ďalšia zmena skóre prišla v 11. minúte počas vylúčenia Raisa. Tentokrát sa pred bránkoviskom v opačnom pásme uvoľnil Jabrocký a vsietil prvý gól v novom drese. Asistoval navrátilec Hvila. Nasledovala príležitosť Ručkaya, na konci ktorej bol Kostúrov semafór. Do konca prvej tretiny to bol už len tlak domácich, v dobrom svetle sa ukazoval Hvila. Stopercentnú šancu pri pravej žrdi zahodil tiež Kristofferrson.

Druhá tretina začala viacerými vylúčeniami, potrestaným bolo to Mašlonku. Po druhej Hvilovej asistencii v zápase sa od modrej čiary presadil Grman. V plnom počte sa následne vyznamenal Kostúr, ktorý zneškodnil Barinkovu príležitosť. Miestami nezáživný hokej oživila 31. minúta a nečakaný gól Nitranov, kedy sa okamžite po buly presadil Garip Saliji. Dvojgólové vedenie vrátil „baranom“ o minútu neskôr po nenápadnom prieniku do pásma Jabrocký. V naslednej presilovke to pred Čiliakom roztočil hlavne Grman, ktorý najskôr pred odkrytou bránou nenamieril presne a následne nastrelil žrďku. Navrátilec z trestnej lavice Štefanka skorigoval na 4:3, to mu však nebolo veľa platné, keď 95 sekúnd pred koncom vsietil piaty gól svojho tímu krásnou strelou švihom Hvila.

V tretej tretine to „barani“ na súpera rozbalili hneď od úvodu. Vyložené šance Tománka spomedzi kruhov či nepríjemná strela Hvilu však úspech neslávili. Rovnako sa gólom neskončila ani neprehľadná situácia, v ktorej sa ocitol Kútny s Jokilom. V ďalšom priebehu sa hral rýchly hokej s viacerými dobrými príležitosťami, jasnú prevahu domácich však podčiarkoval hlavne prvý útok s Tománkom, Hvilom a Jabrockým. Zatieniť sa však nenechal ani ten druhý či tretí, dobrú možnosť mal po peknom Bambúchovom sóle Jokila. Tlak Banskobystričanov nakoniec priniesol ešte jeden gól. Vďaka druhému presnému zásahu v stretnutí uzavrel Lukáš Hvila v tohtosezónnom premiérovom zápase za „baranov“ svoje štatistiky na 2+2 a víťazstvo svojho tímu na 6:3.

Vyjadrenia po zápase:

Milan Staš (tréner HC ’05 Banská Bystrica): „Konečne sme po dlhej dobe odohrali zápas, v ktorom sme stále viedli, hoci súper nepríjemne doťahoval. Stále sme dokázali odraziť jeho snahu. Teší ma, že nové posily, ktoré prišli, sa ukázali v dobrom svetle a vlastne nám aj rozhodli zápas. Som rád, lebo postavenie v tabuľke je veľmi nepríjemné a body zbierať musíme.“

Karol Kolečáni (asistent trénera HK Nitra): „Samozrejme sme sem prišli odohrať iný výsledok. Chceli sme sa popasovať po tých neúspešných výsledkoch, no nepodarilo sa nám to. Myslím si, že veľkú úlohu zohrali naše časté oslabenie a niekoľko gólov, ktoré sme počas nich dostali. Stálo nás to dosť síl, obzvlášť kľúčových hráčov. Druhá vec bola, že vždy keď sme skórovali kontaktný gól, vzápätí sme dostali lacný.“

Lukáš Hvila (HC ’05 Banská Bystrica, 2+2 v zápase): „Pravdupovediac, ani sám som si prvý zápas tak úspešne nepredstavoval. Chcel som však chlapcom pomôcť, aby sme sa trošku odpichli a hádam sa to podarilo. Pár zápasov sme s Tománkom hrali už minulú sezónu, čiže sa poznáme. Pridal sa k nám ešte aj Jabrocký, tak to hádam pôjde. O zápase rozhodlo to, že sme šli viac do brány a chceli sme viac. Aj iné zápasy sa chlapci snažili a mali šance, no dnes boli húževnatí a padalo nám to tam.“