Po šestnástich rokoch opäť pod Urpínom. Michal Handzuš zažil tohtosezónnu premiéru v drese „baranov“ v 20. kole hokejovej Tipsport extraligy v stretnutí proti Nitre. Prítomnosť slovenského reprezentanta na ľade bola citeľná vo viacerých momentoch a aj s jeho prispením sa napínavý a nervózny zápas rozhodol až v samostatných nájazdoch.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 sn (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 31. Hudec (Lukacevic, Handzuš) 45. Sýkora (trestné strieľanie), 57. Heizer (Sýkora) – 1. Hamrák (Mašlonka, Ordzovenský), 37. Hamrák (Tománek, Mašlonka), 60. König (Nádašdi, Mašlonka)    , rozhodujúci nájazd: Hamrák     stretnutie sledovalo: 2 054 divákov

Úvodné zostavy:

HC ’05 Banská Bystrica:Dzubina – Bambúch, Kubka, Predajniansky, Styk, Novajovský, Kolesnikovs, Hegyi, Ketner – Lukacevic, Handzuš, Hudec, Sýkora, Heizer, Jankovič, Nemček, Češík, Lamper, Petro, Zigo, Marcdinek

HK Nitra:  Valent – Nádašdi, Konig, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais,Kuzma, Pavlíček – Kováčik, T. Chrenko, Segľa, Mašlonka, Hamrák, Jokila, Tománek, Podstavek, Pupák, Kmeč, Bača, Kadura

Vstup do zápasu domácim nevyšiel. Už v 45. sekunde inkasovali, keď Dzubina Ordzovenského strelu len vyrazil a Hamrák sa v dorážke nemýlil. Hostia zatlačili aj počas vylúčenia Lampera, no okrem Chrenka sa nenašiel nik, kto by ohrozil Dzubinovu bránu. Presilovku mali aj Banskobystričania. V nej sa po peknej kombinácii Lukacevica, Handuža a Kubku takmer tešili z gólu, puk však letel tesne nad. Hru rozkúskovali tresty, ani jedna z troch presiloviek domácich či dvoch na strane hostí nebola využitá. V závere Handzuš vypracoval ešte dve krásne akcie, Hudec osamotený medzi kruhmi minul a na nepresnosti stroskotala aj druhá šanca v poslednej minúte.

V druhej tretine sa predviedol opäť Handzuš, keď v ťažkej pozícii skúsil krásnu otočku, no bol príliš blízko brankára. Zaútočili aj hostia zásluhou Kmeča, no ani ten na dvakrát Dzubinu neprekonal. Domáci boli blízko ku gólu v ďalších presilovkách. Najskôr nahadzoval Lukacevic a cloniaci Bambúch zrazil puk do Valentovho betónu, následne sa však už Hudec strelou pomedzi cloniacich Handzuša s Bambúchom presadil. Hra sa upokojila a oživila ju až 37. minúta. Hamrák využil chybu obrany a z kruhu poslal puk od ľavej žrde až do brány. Nitra pred sirénou prebrala útočnú iniciatívu. Prvú 10-sekundovú presilovku však nevyužila a druhú 68-sekundovú si preniesla do záverečnej tretiny.

Dvojnásobná početná výhoda hostí sa vylúčením Kubku pretiahla na 90 sekúnd, no Dzubina svojich podržal. Veľká radosť domácich priaznivcov vypukla v čase 44.10. Sýkora ušiel domácej obrane a v brejku ho zastavil až faul Raisa. V logicky nasledujúcom trestnom strieľaní sa sám faulovaný rozbehol, napriahol, následne pribrzdil, niekoľkokrát zamiešal a vyrovnal. Útočná aktivita „baranov“ pokračovala. V dobrom svetle sa ukázal Lukacevic, prešiel cez troch hráčov a spoza brány takmer oklamal brankára. Vlna odporu vyvolal následný moment, keď už bol Valent prekonaný, Lukacevic však bol v bránkovisku. Na druhej strane Podstavek v brejku, Dzubina skúsene vypichol puk. Po množstve nepremenených šancí sa nakoniec z nenápadnej akcie presadil Heizer po Sýkorovom priťuknutí. Aj napriek optickej prevahe domácich sa pod Urpínom predlžovalo. V hre bez brankára totiž najskôr König namieril presne a puk od žrde skončil v bráne. Dzubina nemal šancu niečo vidieť.

V predĺžení najskôr takmer skóroval po kurióznom momente Hamrák, následne sa po krásnom sóle Tománka predviedol Dzubina. V posledných sekundách na druhej strane spálil stopercentnú šancu Sýkora, už položeného Valenta z ostrého uhla neprekonal. V samostatných nájazdoch nakoniec o víťazstve Nitry rozhodol Hamrák.

Hlasy trénerov po zápase:

Antonín Stavjaňa (hlavný tréner HK Nitra): Som spokojný s dvoma bodmi, s herným prejavom už menej. Hoci sme rýchlo dali prvý gól, čo nám pomohlo prečkať prvý nápor domácich, z našej strany tam bol rešpekt a naše strely boli len symbolické. Nahnevala ma hlavne nevyužitá dvojnásobná početná výhoda. Záver hráči odohrali bez nasadenia a mali sme len šťastie, že sme vyrovnali a získali extra bod.

Vladimír Országh (hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica): My sme trošku zaspali úvod zápasu, hrali sme s rešpektom. V druhom dejstve sme sa prebudili a mali aj svetlé momenty. „Nakopla“ nás prežitá presilovka súpera o dvoch hráčov, po ktorej sme sa zobudili, no v závere sme to pokazili. Nesmieme strácať vedenie v posledných sekundách. Ten bod je dobrý, no možno sa mi trochu máli.